Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Náhrady za používání vozidla N1  (Přečteno 3532 krát)

gosystem

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Náhrady za používání vozidla N1
« kdy: Červen 28, 2010 »

Pro účely podnikání užívám soukromé vozidlo Citroen Jumper nákladní dodávku s označením v TP N1. Silniční daň platím ve výši 3.600,- Kč. Základní sazba náhrady za OSOBNÍ motorové vozidlo pro rok 2009 je 3,90 Kč. Vztahuje se tato sazba i na vozidla N1 (nákladní)?? Zdá se mi to vůči pořizovací ceně i vlastním nákladům na vozidlo jako nepoměrné s provozem běžného osobního vozidla.
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15053
Náhrady za používání vozidla N1
« Odpověď #1 kdy: Červen 28, 2010 »

Sazba 3,90 Kč, platná pro osobní vozidla, se v případě uplatňování výdajů na dopravu OSVČ (vlastním vozidlem nezahrnutým do OM) vztahuje i na nákladní automobily a autobusy. Vizte § 24/2/k), bod 3., věta poslední zákona o daních z příjmů.

OSVČ má možnost vložit vozidlo do obchodního majetku a uplatňovat si skutečné výdaje, spojené s provozem vozidla.
IP zaznamenána

gosystem

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Náhrady za používání vozidla N1
« Odpověď #2 kdy: Červen 29, 2010 »

Mám ještě malý dotaz... Zákon o dani z příjmu 586/1992, který zde citujete platí od roku 1992 v tomto znění:
........U nákladních automobilů a autobusů se použije sazba základní náhrady pro osobní silniční motorová vozidla 23d) a to maximálně do výše sazby základní náhrady vymezené pro zaměstnance v § 6 odst. 7 písm. a),
Na druhé straně Zákon č. 262/2006 Sb., zákoníku práce který je o mnoho let mladší a specifikuje právě zaměstnance, v § 157 v odstavci 5 stanoví, že:
(5) Sazbu základní náhrady u nákladních automobilů, autobusů nebo traktorů zaměstnavatel poskytne zaměstnanci nejméně ve dvojnásobné výši než je stanovená v odstavci 4 písm. b).
(4) Sazba základní náhrady za 1 km jízdy činí nejméně u
a) jednostopých vozidel a tříkolek 1,00 Kč,
b) osobních silničních motorových vozidel 3,80 Kč;
při použití přívěsu k silničnímu motorovému vozidlu zaměstnavatel sazbu základní náhrady za 1 km jízdy zvýší nejméně o 15 %. Tato sazba základní náhrady se mění v závislosti na vývoji cen prováděcím právním předpisem vydaným podle § 189.

Jestli tomu dobře rozumím tak pokud budu zaměstnávat montéra s vlastním montážním vozidlem, stejným jako mám já, musím jemu vyplácet dvojnásobek za jeho vozidlo zatím co za své vozidlo můžu účtovat jen základní sazbu.
Jak toto dvojí vyúčtování vykážu vůči FU??  
Děkuji za odpověď a snad i vysvětlení
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15053
Náhrady za používání vozidla N1
« Odpověď #3 kdy: Červen 30, 2010 »

Zaměstnanci poskytujete náhrady výdajů, které souvisejí s výkonem jeho práce, podle ZÁKONÍKU PRÁCE. Pokud ZP stanoví, že při použití NA, autobusu, nebo traktoru zaměstnanci přísluší základní sazba náhrady nejméně ve výši dvojnásobku sazby pro osobní vozidlo, tak mu zkrátka ten dvojnásobek musíte vyplatit. Vyplacené náhrady vykážete jako daňový výdaj podle § 24/2/zh) ZDP (=náhrady cestovních výdajů do výše stanovené zvláštním právním předpisem. Tím zvláštním předpisem se myslí zákoník práce).

Vy sám si uplatňujete výdaje na své pracovní cesty podle ZÁKONA O DANÍCH Z PŘÍJMŮ, konkrétně podle § 24/2/k) ZDP. Zákon o daních z příjmů vám říká, že při použití vlastního NA nebo autobusu použijete sazbu základní náhrady, kterou byste vyplatil zaměstnanci za OSOBNÍ vozidlo, takže u vás bude daňově uznatelným výdajem jen 3,90 Kč. Pokud byste použil vlastní traktor, parník, nebo tryskáč, tak si neuplatníte žádnou základní sazbu náhrady. Na rozdíl od zaměstnance ale máte možnost vložit dopravní prostředek do obchodního majetku a uplatňovat si prokázané výdaje, případně i odpisy hmotného majetku.
IP zaznamenána
Stran: [1]