Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nájemné bytu jako náklad na provoz kanceláře?  (Přečteno 4337 krát)

mysha

  • Host

Dobrý den,

jsem OSVČ, pracuji doma. Nájem činí 12.000,- + poplatky. Je možné vložit alespoň poměrnou část do nákladů, pakliže je to jediné místo, kde vykonávám svou soustavnou činnost? Nájemní smlouva zní na mne, jakožto FO a jedná se o nájem bytu. Nicméně, od družstva jsem při zakládání živnosti dostala písemný souhlas pro využívání tohoto bytu pro účely podnikání. V ŽL mám tuto adresu uvedenou jako \"místo podnikání\". \"Provozovnu\" oficiálně zřízenou nemám (alespoň tak mi to bylo vysvětleno na živnostenském úřadě - muselo by se jednat o kancelářské prostory).

Za odpověď děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nájemné bytu jako náklad na provoz kanceláře?
« Odpověď #1 kdy: Duben 14, 2008 »

Můžete si uplatnit výdaje, které souvisejí s vaším podnikáním a které jste schopna obhájit. Hodně záleží na toleranci správce daně, které výdaje a v jaké výši vám uzná. Platby, spojené s bydlením, se týkají celého bytu a pokud nebydlíte sama, tak i více osob. Je třeba zvážit, které položky uplatníte a v jaké výši.
Pokud například máte vyčleněnou 1 místnost pro podnikání, pak si můžete stanovit výdaje na vytápění podle poměru podlahové plochy v metrech čtverečních (případně objemu místnosti v metrech krychlových) celého bytu a kanceláře. Výdaje na vytápění se vám budou těžko prokazovat, protože vyúčtování záloh na teplo a ohřev TUV podle skutečné spotřeby dostanete až někdy v polovině příštího roku. Z plateb za vodné a stočné, odvoz domovního odpadu, úklid a osvětlení společných prostor, mzda domovníka, pojištění domovního majetku, z dlouhodobé zálohy na údržbu a opravy a jiných položek, které (předpokládám) máte uvedeny na měsíčním předpisu úhrady za užívání bytu, bych neuplatňovala nic (nebo jen nepatrnou částku, menší, než je poměr podlahové plochy), neboť přímo nesouvisejí s vaším podnikáním.
Při stanovení výdajů na elektřinu budete mít také víc práce, než užitku. Platíte za spotřebu, která se týká celého bytu a možná i více lidí. Většinu energie v domácnosti spotřebuje pračka, elektrický sporák a ostatní domácí spotřebiče. Pro účely podnikání jednoznačně obhájíte jen spotřebu, kterou si vypočítáte podle příkonu a délky užívání spotřebičů, které používáte výhradně k podnikání.  
Pevnou linku používáte pro soukromé i podnikatelské účely. Záleží na druhu vašeho podnikání a výši měsíčních účtů. Někteří správci tolerují 50% do výdajů, váš správce ale také může požadovat  evidenci počtu, doby a ceny jednotlivých hovorů s dělením na hovory související se zdanitelnými příjmy a hovory ostatní, nebo porovnání frekvence hovorů před zahájením podnikání a v době podnikání.
IP zaznamenána
Stran: [1]