Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPČ+DPP  (Přečteno 6938 krát)

Filip

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPČ+DPP
« kdy: Květen 26, 2010 »

Dobrý den, je možné mít DPP u jednoho zaměstnavatele a DPČ u druhého zároveň? (jsem student) Předpokládám, že pak můžu uplnatnit slevu na dani jen u jednoho a budu si muset sám podávat takové to zúčtování daně jednou za rok...
IP zaznamenána

huzvak

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPČ+DPP
« Odpověď #1 kdy: Květen 30, 2010 »

Dobry den, mam podobny problem. som studentom zo SVK. studujem v Cechach. Pracujem na univerzite na DPP. dalej pracujem pre jednu firmu, zatial este nemam uzavrenu dohodu, tak teda neviem ci DPP, DPC, alebo nieco ine, popri tomu robim stranky, ak niekto chce fakturu tak planujem opat DPP, pripadne autorske dielo, alebo nieco take.

prosim Vas, mohli by ste mi poradit ake riesenie by bolo pre mna najlepsie? ak pravdepodobne prekrocim rocny limit 60 000 ?  musim odvadzat dane? podavat danove priznanie?

Dakujem za odpoved.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPČ+DPP
« Odpověď #2 kdy: Červen 07, 2010 »

Citace: Filip
Dobrý den, je možné mít DPP u jednoho zaměstnavatele a DPČ u druhého zároveň? (jsem student) Předpokládám, že pak můžu uplnatnit slevu na dani jen u jednoho a budu si muset sám podávat takové to zúčtování daně jednou za rok...
Můžete mít současně více zaměstnavatelů, slevu na dani ale můžete uplatnit v jednom měsíci jen u jednoho z nich. Zaměstnavatel, u kterého jste podepsal prohlášení, bude odvádět zálohovou daň. Druhý zaměstnavatel odvede daň podle výše měsíčního příjmu. Při příjmu do 5.000,- Kč odvede srážkovou daň, která je konečná a nemusíte ji vyúčtovávat. Při příjmu nad 5.000,- Kč měsíčně odvede daň zálohovou. Pokud budete mít v jednom měsíci sraženy dvě zálohové daně, tak máte povinnost podat za příslušný rok daňové přiznání.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPČ+DPP
« Odpověď #3 kdy: Červen 07, 2010 »

Citace: huzvak
Dobry den, mam podobny problem. som studentom zo SVK. studujem v Cechach. Pracujem na univerzite na DPP. dalej pracujem pre jednu firmu, zatial este nemam uzavrenu dohodu, tak teda neviem ci DPP, DPC, alebo nieco ine, popri tomu robim stranky, ak niekto chce fakturu tak planujem opat DPP, pripadne autorske dielo, alebo nieco take.

prosim Vas, mohli by ste mi poradit ake riesenie by bolo pre mna najlepsie? ak pravdepodobne prekrocim rocny limit 60 000 ?  musim odvadzat dane? podavat danove priznanie?

Dakujem za odpoved.
Nejlepší asi bude dohoda o provedení práce, nebo dohoda o pracovní činnosti (pracovněprávní vztah). Povinnosti vůči FÚ jsou uvedeny v odpovědi na předchozí dotaz.
IP zaznamenána

Filip

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPČ+DPP
« Odpověď #4 kdy: Červen 23, 2010 »

Citace: Zdena
Citace: Filip
Dobrý den, je možné mít DPP u jednoho zaměstnavatele a DPČ u druhého zároveň? (jsem student) Předpokládám, že pak můžu uplnatnit slevu na dani jen u jednoho a budu si muset sám podávat takové to zúčtování daně jednou za rok...
Můžete mít současně více zaměstnavatelů, slevu na dani ale můžete uplatnit v jednom měsíci jen u jednoho z nich. Zaměstnavatel, u kterého jste podepsal prohlášení, bude odvádět zálohovou daň. Druhý zaměstnavatel odvede daň podle výše měsíčního příjmu. Při příjmu do 5.000,- Kč odvede srážkovou daň, která je konečná a nemusíte ji vyúčtovávat. Při příjmu nad 5.000,- Kč měsíčně odvede daň zálohovou. Pokud budete mít v jednom měsíci sraženy dvě zálohové daně, tak máte povinnost podat za příslušný rok daňové přiznání.
Děkuji za podrobné informace. Měl bych, pokud vám to nevadí, jednu otázku ze zajímavosti... Proč existuje POVINNOST podat daňové přiznání? Stát by měl být teoreticky rád pokud ho nepodám a tudíž mu odvedu větší daně a to tedy od 2 zaměstnavatelů...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPČ+DPP
« Odpověď #5 kdy: Červen 28, 2010 »

Povinnost podat daňové přiznání nepřímo vyplývá z ustanovení § 38g zákona o daních z příjmů (nejste mezi poplatníky, kterým zákon povoluje nepodávat daňové přiznání).
Tato povinnost je podle mého názoru přežitek z dob, kdy byly uplatňovány progresivní sazby daně. Zaměstnavatel, u kterého jste neměl podepsané prohlášení, srazil zálohovou daň, např. 20%. Svými celkovými ročními příjmy jste se ale mohl dostat do vyššího daňového pásma, například 32%, a pak byste musel daň doplatit.
IP zaznamenána

Filip

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPČ+DPP
« Odpověď #6 kdy: Červen 30, 2010 »

Citace: Zdena
Povinnost podat daňové přiznání nepřímo vyplývá z ustanovení § 38g zákona o daních z příjmů (nejste mezi poplatníky, kterým zákon povoluje nepodávat daňové přiznání).
Tato povinnost je podle mého názoru přežitek z dob, kdy byly uplatňovány progresivní sazby daně. Zaměstnavatel, u kterého jste neměl podepsané prohlášení, srazil zálohovou daň, např. 20%. Svými celkovými ročními příjmy jste se ale mohl dostat do vyššího daňového pásma, například 32%, a pak byste musel daň doplatit.
Děkuji za vyčerpávající odpověď.
IP zaznamenána

selma159

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
DPČ+DPP
« Odpověď #7 kdy: Srpen 25, 2010 »

Dobrý den,

v tomto roce jsem studovala a zároveň pracovala několik hodin týdně na DPP, výdělek cca 1000,-- měsíčně. Daň mi byla zaměstnavatelem srážena 15 procenty. Jak mám postupovat, abych uplatnila studentskou slevu na dani?

Druhý dotaz: Nyní pracuji v plném prac.úvazku, zároveň mám stále danou DPP - daň je tedy za mně odváděna a já se nemusím o nic starat?
IP zaznamenána

selma159

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
DPČ+DPP
« Odpověď #8 kdy: Srpen 25, 2010 »

Ještě mám jeden dotaz. Chystám se uzavřít druhou dpp, pouze  na pár hodin měsíčně. Zaměstnavatelem bude FO. Jak to bude s odvodem daně v tomto případě?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPČ+DPP
« Odpověď #9 kdy: Srpen 30, 2010 »

První dohoda: pokud vám byla srážena daň, tak jste u zaměstnavatele nepodepsala prohlášení k dani a nemůžete tedy uplatňovat žádné slevy. Srážková daň je konečná, nikde se nevyúčtovává, neuvádí se ani do daňového přiznání, pokud je podáváte.

Druhý dotaz: určitě máte u zaměstnavatele s plným pracovním úvazkem podepsané prohlášení k dani a uplatňujete si zde slevu na poplatníka a na studium. Vzhledem k tomu, že nemůžete mít podepsané prohlášení k dani u dvou zaměstnavatelů současně, bude z DPP odvedena srážková daň a vy se nemusíte o nic starat.

U druhé dohody to bude stejné, jako u první. Při měsíční odměně do 5.000,- Kč zaměstnavatel odvede srážkovou daň a tím to končí. Při odměně nad 5.000,- Kč by odvedl zálohovou daň a vám by (při souběhu dvou zálohových daních v jednom měsíci) vznikla povinnost podat po skončení roku daňové přiznání.
IP zaznamenána

sarka18

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPČ+DPP
« Odpověď #10 kdy: Září 06, 2010 »

Dobrý den, vím, že se to tady omílá pořád dokola, ale chtěla jsem se zeptat, co bude pro mne výhodnější, zda-li pracovat na DPP nebo DPČ, pobírám rodičovský příspěvek a mám možnost pracovat asi 18 hodin týdně, mzda přesáhne výši 5000,- měsíčně. Mám také ŽL, kde mi to vychází jako vedlejší pracovní příjem a nechci, aby se to nějak zatím měnilo. A pochopila jsem správně, ať se rohodnu pro tu variantu či pro druhou, mám určitě pokaždé podepsat prohlášení poplatníka kvůli zálohové dani? Děkuji za info, snad jsem to napsala dost srozumitelně.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPČ+DPP
« Odpověď #11 kdy: Září 06, 2010 »

Pokud jste si jistá, že odměna vždy přesáhne 5.000,- Kč, tak nemusíte podepisovat prohlášení, odměna bude zdaněna zálohovou daní. Na druhou stranu podpisem prohlášení nic nezkazíte, slevu na poplatníka dostanete hned při zúčtování odměny.
Pro vás i pro zaměstnavatele je výhodnější dohoda o provedení práce, ze které se neodvádí zdravotní a sociální pojištění. Do vyčerpání 150 hodin v kalendářním roce můžete pracovat na DoPP a pak teprve uzavřít DoPČ (z té už se musí odvádět ZP a SP).
IP zaznamenána
Stran: [1]