Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Služba zákazníkovi - USA s DPH nebo bez  (Přečteno 2641 krát)

Jolanta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Služba zákazníkovi - USA s DPH nebo bez
« kdy: Červen 09, 2010 »

Dobrý den,
potřebovala bych poradit v následujícím případě.
Naše firma - plátce DPH, provádí službu v Rumunsku - opravuje stroje, které ovšem patří američanovi (podnikatel-není registrovaný, nemá provozovnu v Evropě).Fakturovat budeme opravu právě tomu američanovi.
Kdo v tomto případě je povinen odvést daň a kde? Jedná se o vývoz služeb §67?
Nebo mám postupovat podle § 10 k, s tím že zdanit a zaregistrovat se musíme v Rumunsku ?
Snad je můj dotaz srozumitelný. předem děkuji za Vaši odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Služba zákazníkovi - USA s DPH nebo bez
« Odpověď #1 kdy: Červen 09, 2010 »

Oprava stroje (pokud není stroj nedílnou součástí stavby) = práce na movité věci.
Americký podnikatel (osoba samostatně uskutečňující ekonomické činnosti) = osoba povinná k dani.

Pokud poskytujete služby osobě povinné k dani (kromě služeb vyjmenovaných v § 10 až § 10d ZDPH, u kterých se místo plnění stanoví odchylně, ale práce na movité věci mezi nimi není), pak postupuje podle základního pravidla, zakotveného v § 9/1 zákona o DPH. Místem plnění je místo, kde má objednatel sídlo, nebo místo podnikání (případně provozovnu), v tomto případě je místo plnění v USA. Vystavíte fakturu s náležitostmi podle § 33 ZDPH (bez upozornění podle písmene k) a hodnotu plnění uvedete na řádku č. 25 přiznání k DPH, neuvádíte v souhrnném hlášení.

Nejedná se o vývoz služeb podle § 67 ZDPH, neboť místo plnění jednak není v tuzemsku, ani movitý majetek nebyl dopraven do tuzemska a pak odeslán do třetí země.
Podle § 10k ZDPH byste postupovala v případě, že by byl Američan plátcem DPH v tuzemsku a ke skutečnému užití služby by docházelo také v tuzemsku.
IP zaznamenána

Jolanta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Služba zákazníkovi - USA s DPH nebo bez
« Odpověď #2 kdy: Červen 09, 2010 »

Paní Zdeno, moc děkuji za Vaši odpověď.
Mám z ní takovou radost, že asi neusnu.
Abych řekla pravdu, já jsem to takhle fakturovala, ale naši auditoři - daňoví poradci mi to napadli, vnucovali mi paragraf 10 a paragraf 7. Nějak jsem to nemohla strávit,
už jsem nevěděla koho se mám zeptat, ještě jsem rozhodila sítě - ptala jsem se dalšího daňového
poradce, tak jsem zvědavá, co mi poradí. Ještě jednou díky moc!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Služba zákazníkovi - USA s DPH nebo bez
« Odpověď #3 kdy: Červen 09, 2010 »

§ 67 je vyslovený nesmysl a v § 10 se nenajdete:-) Dejte vědět, co poradil daňový poradce.
IP zaznamenána

Jolanta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Služba zákazníkovi - USA s DPH nebo bez
« Odpověď #4 kdy: Červen 11, 2010 »

Dobrý večer, daňový poradce radil jako Vy - paragraf 9, odst.1, jen ještě upozorňoval na to jestli náhodou američan nemá v Rumunsku provozovnu. Provozovna z hlediska dph se \"chová\" jinak než z hlediska daně z příjmu jak mi vysvětloval, ale po té, co jsem mu řekla, že američan opravdu nemá v Rumunsku ani žádné nářadí, lidí atd.,pak jsme to tedy uzavřeli na paragr.9. No nicméně, naši auditoři si trvají na svém...
Asi napíšu ing. Langerové, abych měla její stanovisko (i když na školení říkala, že na e-maily neodpovídá, protože by nedělala nic jiného) ale každopádně to zkusím. nevím, jestli to změní názor našich auditorů...
Ještě jednou děkuju .
IP zaznamenána
Stran: [1]