Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zálohy a vyúčtování při vedeljší činnosti  (Přečteno 1123 krát)

vena.zeman

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9

Dobrý den,
  chtěl bych si vyjasnit následující situaci. Jsem zaměstnanec na hlavní úvazek. Práci na žl mám tedy jako vedlejší činnost. Pokud si během roku vydělám do cca 56 tis - částku pouze zdaním a neodvádím z ní žádné sociální ani zdravotní pojištění. Pokud si vydělám víc - např. 60 tis - platím pojištění již z celé vydělané částky - tedy skokově víc?
Pokud limit přesáhnu, další rok musím platit minimální zálohy. Pokud si za celý rok nic nevidělám, zálohy mi vrátí nebo \"propadnou\"?
děkuji Václav ZEman
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zálohy a vyúčtování při vedeljší činnosti
« Odpověď #1 kdy: Květen 17, 2010 »

Zdravotní pojištění: během roku neplatíte zálohy, pojistné odvedete najednou po podání daňového přiznání za příslušný rok. Výše výdělku nehraje roli, není tu žádný limit, do kterého by se pojistné  neplatilo.

Sociální pojištění: pokud za rok 2010 vykážete daňový základ z podnikání maximálně 56.900,- Kč (uvedená částka platí při celoročním podnikání, jinak se krátí v poměru k počtu měsíců samostatné výdělečné činnosti), tak nebudete platit SP za rok 2010, ani zálohy na rok 2011. Při vyšším daňovém základu (56.901,- Kč a více) už zaplatíte pojistné za rok 2010 z celé vydělané částky a v roce 2011 budete platit zálohy. Pokud si za rok 2011 nic nevyděláte, nebo zůstanete pod limitem pro povinnou účast, tak vám zálohy vrátí.
IP zaznamenána
Stran: [1]