Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Podnikání a vdovský důchod, nárok na předčasný důchod  (Přečteno 2791 krát)

dolezelova.dagmar

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dotaz:
Od roku 2000, kdy zemřel můj manžel(1.8.2000 ) pobírám plynule vdovský důchod jsem narozena 29.9.1953 a mám s manželem 3 děti 1982,1983,1986. Od roku 1992 podnikám ale většinou jako vedleší činnost. Vloni mi byl ukončen pracovní poměr 31.7.2009. Nahlásila jsem změnu na ČSSZ i VOZP. VOZP mi sdělila, že pokud pobírám důchod, nemám povinnost platit zálohy. ČSSZ mi okamžitě vyměřila platit min.zálohy 1720,-Kč což jsem platila. Po podání daňového přiznání, které si dělám sama od počátku podnikání jsem se dostala do ztráty. Poslala jsem \"Přehled o příj...\" na ČSSZ i VOZP. Protože jsem ve ztrátě a pobírám vdovský důchod bylo mi vypočteno (daňová kalkulačna z internetu), že jednak nemám povinnost platit zálohy ČSSZ a ještě by mi měli vrátit co jsem jim vloni zaplatila.Jenže z ČSSZ jsem obdržela dopis, že musím zálohy platit a ještě mi tam vyměřili nějaký doplatek cca 120,-Kč. Nárok na řádný starobní důchod mám od 29.9.2011 a nechtěla jsem jít do předčasného důchodu. Hlavním finančním zdrojem je vlastně vdovský důchod a podnikání jsem nechtěla ukončit, protože mám ještě nějakou klientelu. Prosím poraďte mi jestli mám ČSSZ platit zálohy , nebo zrušit podnikání a přihlásit se na pracovní úřad a pobírat podporu a nebo jít do předčasného důchodu. Moc děkuji za radu Ing. Dagmar Doleželová

Odpověď:
Dobrý den, V případě, že za rok 2009 máte daňovou ztrátu, opravdu byste měla mít nárok na vrácení pojistného a neměla byste mít povinnost platit zálohy, pokud se k tomu dobrovolně nepřihlásíte. Můžete rovněž přerušit podnikání a přihlásit se na pracovní úřad a po oživení zas podnikání obnovit.

Odpověděl: Pospíšilík Karel

Toto jsem poslala na ČSSZ v Kroměříži jsem z Bystřice pod Host. a ti mi okamžitě odpověděli, že musím zálohy platit a nemám nárok na vrácení pojistného za loňský rok, které jsem si platila od ukončení prac. poměru 1.8.2009-31.12.2009

Moooc prosím můžete mi poradit ???
Ing. Dagmar Doleželová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Podnikání a vdovský důchod, nárok na předčasný důchod
« Odpověď #1 kdy: Květen 15, 2010 »

U zdravotního pojištění je to tak, jak píšete. Pokud jste poživatelkou jakéhokoliv  důchodu z důchodového pojištění, tak za vás platí pojistné stát (podle § 7, odst.1, písm.b) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění).

U sociálního pojištění jsou ale podmínky jiné. Podle § 9, odstavce 6 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění se samostatná výdělečná činnost považuje za vedlejší v případě, že OSVČ má nárok na výplatu invalidního důchodu, nebo jí byl přiznán starobní důchod. Poživatelé vdoveckých (a sirotčích)důchodů jsou považováni za OSVČ hlavní a proto máte povinnost platit zálohy na důchodové pojištění.

Odchod do předčasného důchodu nedoporučuji, byl by vám pak trvale krácen starobní důchod. Pokud podnikáte se ztrátou, tak raději přerušte podnikání a přihlaste se na ÚP. Až vám skončí nárok na podporu, tak můžete na pár měsíců podnikání obnovit a pak odejít do řádného starobního důchodu.
IP zaznamenána

Tomasion22

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Podnikání a vdovský důchod, nárok na předčasný důchod
« Odpověď #2 kdy: Červenec 26, 2012 »

Dotaz:
Je možno odejít do předčasného důchodu mezi 45 a 50 lety? Za jakých podmínek a výše důchodu? Při dvou dětech.Při odpracovaných 25 letech a 1 rok v evidenci úřadu práce.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
IP zaznamenána
Stran: [1]