Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ hlavní činnost + hlavní pracovní poměr  (Přečteno 3259 krát)

al_ex

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,
mám zřízenu živnost jako hlavní činnost a nyní se mi naskytla možnost nastoupit zároveň do zaměstnání na hlavní pracovní poměr. Ráda bych, aby živnost zůstala hlavní činností, tak by mě zajímalo, zda je vůbec možné potom být i zaměstnaná na HPP nebo jak to lze jinak udělat. Je možné, aby třeba zkrácený úvazek na 7 hodin denně byl považován již za VPP? Předpokládám, že zdravotní i sociální pojištění budu muset platit z obou příjmů, jak je to ale s daněmi, také je bude zaměstnavatel strhávat z příjmu? Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ hlavní činnost + hlavní pracovní poměr
« Odpověď #1 kdy: Květen 11, 2010 »

Už několik let se nerozlišuje mezi hlavním a vedlejším pracovním poměrem, zkrátka budete mít pracovní poměr (můžete mít třeba 3 pracovní poměry současně, délka úvazku se nesleduje). Jestliže si chcete ponechat živnost jako hlavní činnost, tak dál plaťte zálohy na ZP a SP tak, jak vám vyšly v přehledu. Zaměstnavatel bude odvádět pojistné na zdravotní a sociální pojištění jen z těch příjmů, které vám zúčtoval k výplatě. Daň z příjmů vypočítá a odvede jen z vaší mzdy, po skončení roku si vyžádejte potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách a tyto příjmy uveďte do daňového přiznání. U zaměstnavatele můžete podepsat prohlášení k dani.
IP zaznamenána
Stran: [1]