Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pojišťovnictví - VPA - vyjímka?  (Přečteno 2228 krát)

Pajjjinna

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Pojišťovnictví - VPA - vyjímka?
« kdy: Duben 24, 2010 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda v oboru pojišťovnictví (výhradní pojišťovací agent) si musím platit sociální a zdravotní pojištění? Zaslechla jsem něco o vyjímce v tomto oboru, že se sociální a zdravotní pojištění platí až za celý rok podle výši příjmů. Logicky mi taky nesedí, proč mám platit za pojištění, když třeba v daném měsíci neuzavřu žádnou smlouvu, tudíž nemám za ten měsíc žádnou provizi - příjem. Prosím o radu jak tuto situaci vyřešit. Doposud jsem byla zaměstnaná, takže jsem pojištění neplatila, jen zdravotní, podle příjmů za celý rok, ale od 1.4.2010 již nejsem v pracovním poměru. Tuto činnost jsem vykonávala, jen jako vedlejší, tedy jen na přívydělek, jako hlavní činnost ji dělat nechci, tak nevím, zda raději se nemám nahlásit na ÚP. díky za radu. Pavla
IP zaznamenána

Zrzka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Pojišťovnictví - VPA - vyjímka?
« Odpověď #1 kdy: Duben 24, 2010 »

Pokud jste přišla o práci a jinou nemáte, musíte se do 8 dnů přihlásit na ÚP. Pokud se přihlásíte později, musíte si sama zaplatit SP a ZP. Do 4000 Kč měsíčně si můžete přivydělat a být na ÚP.
IP zaznamenána

Pajjjinna

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Pojišťovnictví - VPA - vyjímka?
« Odpověď #2 kdy: Duben 24, 2010 »

Děkuji z odpověď. Mám ale u pojišťovny příjmy různé, třeba 1. měsíc 3500,- 2. 6200,- 3. 0,- 4. 4100,- ale toto nikdy nevím převem, kolik budu mít smluv, tak nevím zda se odhlásit z živnostenské činnosti či nikoli. Ale zase nemůžu se pořád odhlašovat a přihlašovat podle uzavření smluv, tak si vůbec nevím rady.
IP zaznamenána

Zrzka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Pojišťovnictví - VPA - vyjímka?
« Odpověď #3 kdy: Duben 25, 2010 »

Pokud nejste vedená na ÚP, tak to SP a ZP budete muset stejně zaplatit a to minimální částku SP 1731 Kč a ZP 1601. Myslím, že budete vedená, jako by pojišťovnictví byl Váš hlavní příjem. Zeptejte se na ÚP, zda to budete moci dělat dál, nebo si najděte jinou práci jako hlavní činnost.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pojišťovnictví - VPA - vyjímka?
« Odpověď #4 kdy: Duben 30, 2010 »

Citace: Pajjjinna
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda v oboru pojišťovnictví (výhradní pojišťovací agent) si musím platit sociální a zdravotní pojištění? Zaslechla jsem něco o vyjímce v tomto oboru, že se sociální a zdravotní pojištění platí až za celý rok podle výši příjmů. Logicky mi taky nesedí, proč mám platit za pojištění, když třeba v daném měsíci neuzavřu žádnou smlouvu, tudíž nemám za ten měsíc žádnou provizi - příjem. Prosím o radu jak tuto situaci vyřešit. Doposud jsem byla zaměstnaná, takže jsem pojištění neplatila, jen zdravotní, podle příjmů za celý rok, ale od 1.4.2010 již nejsem v pracovním poměru. Tuto činnost jsem vykonávala, jen jako vedlejší, tedy jen na přívydělek, jako hlavní činnost ji dělat nechci, tak nevím, zda raději se nemám nahlásit na ÚP. díky za radu. Pavla
Žádná výjimka neplatí, pojišťovací agent je pro účely ZP a SP osobou samostatně výdělečně činnou stejně, jako živnostník. Jestliže nejste zaměstnaná, pak vás OSSZ považuje za OSVČ hlavní a pro zdravotní pojišťovnu jsou příjmy z pojišťovnictví vaším hlavním zdrojem příjmů. To znamená, že máte povinnost platit zálohy (a pojistné) z minimálního vyměřovacího základu (1.731,- + 1.601,-) a to bez ohledu na výši příjmů.

Jestliže máte tak malé příjmy, tak raději přerušte samostatnou výdělečnou činnost (přerušení oznamte hlavně na OSSZ, oznamuje se nejpozději do 8. dne následujícího měsíce) a přihlaste se do evidence uchazečů o zaměstnání na ÚP. Při evidenci na ÚP si můžete přivydělat až 4.000,- Kč hrubého měsíčně, ale jen v pracovněprávním vztahu, nesmíte mít příjem ze samostatné výdělečné činnosti.
IP zaznamenána
Stran: [1]