Témata > Podnikání

Tvorba WWW stránek - živnost?

<< < (2/5) > >>

Zdena:
Z dohody o provedení práce se neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění. Daň z příjmů podle výše příjmu podle toho, zda u zaměstnavatele podepíšete prohlášení k dani.

Sephiroth:
Dobrý den.
Mám možnost pracovat na základě smlouvy o dílo. Zajímalo by mne, do jaké míry by šlo považovat tuto činnost za příležitostnou, neboť zatím nejsem vlastníkem živnostenského listu. Je možné, abych na základě této smlouvy zhotovil více děl v průběhu půl roku, ale vyřídil si živnostenský list až po uplynutí tohoto půl roku? Rád bych věděl, kdy přechází příležitostná činnost v činnost, pro jejíž vykonávání je třeba disponovat oprávněním, tedy ŽL. Nerad bych se dostal do křížku se zákonem :-)
Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď.
Tomáš

Zdena:
Pojem soustavná činnost není v živnostenském zákonu přesně specifikován. Pokud jste například student, tak vaší soustavnou činností je příprava na budoucí povolání, pokud jste zaměstnán, tak je vaší soustavnou činností práce a díla, která jste zhotovil na základě SoD, jsou pouze příležitostná.

Sephiroth:

--- Citace: Zdena ---Pojem soustavná činnost není v živnostenském zákonu přesně specifikován. Pokud jste například student, tak vaší soustavnou činností je příprava na budoucí povolání, pokud jste zaměstnán, tak je vaší soustavnou činností práce a díla, která jste zhotovil na základě SoD, jsou pouze příležitostná.
--- Konce citace ---
Díky za Vaši odpověď. Zajímalo by mne tedy, jak tomu je v případě, že jsem studentem nad 26let a jiné zaměstnání nemám? Popř. pokud budu mít práci na poloviční úvazek?

Zdena:
Tomáši, podle těchto kritérií se příležitostná činnost neposuzuje, to jsem nenapsala dobře. Neměl byste stejnou činnost - předpokládám, že se jedná o tvorbu webových stránek - provádět soustavně (trvale, nebo s úmyslem opakování), ale pouze příležitostně, nahodile, nepravidelně. Ovšem nikde nenajdete stanovené limity při jakém rozsahu práce, nebo při jaké periodicitě jde o příležitostnou činnost a kdy už se jedná o činnost, která vykazuje znaky živnostenského podnikání.
Pokud by mělo být v průběhu půl roku více děl, pak bych se snažila alespoň některá provést na základě dohody o provedení práce - odměna může být jakkoliv vysoká, jediným limitem maximální je rozsah práce 150 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele. Nejlepším řešením by asi bylo uzavřít smlouvy podle autorského zákona - činnost autorů není podle § 3/1/b) ŽZ živností a pak bude jedno, zda tvoříte soustavně, nebo příležitostně.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Přejít na plnou verzi