Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dohoda o pracovní činnosti  (Přečteno 3210 krát)

Dasa6821

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
Dohoda o pracovní činnosti
« kdy: Duben 22, 2010 »

Dnes má nástup zaměstnanec na dohodu o pracovní činnosti. Je důchodce a pracovat bude 10 hodin týdně. Jeho měsíční mzda nepřesáhne 1999 kč měsíčně. Musí zaměstnavatel (OSVČ) tohoto zaměstnace přihlásit jako zaměstnance na sociální a příslušné zdravotní pojišťovně??? Jak je to vlastně s DPČ když podléhá nad 2000 srážkám na soc a zdrav. pojištění musí se za tohoto zaměstnace podávat přihlášky a po odchodu odhlášky? Děkuji
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz
Dohoda o pracovní činnosti
« Odpověď #1 kdy: Duben 23, 2010 »

Do 1999 Kč výdělku za měsíc jej přihlašovat nemusíte. Od 2000 již ano, viz
http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-pracovni-cinnosti.php
IP zaznamenána

Pajuska

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dohoda o pracovní činnosti
« Odpověď #2 kdy: Květen 12, 2010 »

Dobrý večer,
svému manželovi, který je OSVČ vedu daňovou evidenci. Chtěla jsem se zeptat, zda se mnou může uzavřít dohodu o provedení práce na tyto účetní práce. Výdělek by dělal kolem 2000 tisíc měsíčně. Protože jsem zaměstnaná, nebudu u něj podepisovat daň. prohlášení, a tudiž za mě bude muset odvádět daň, ale jakou? Srážkovou nebo ze závislé činnosti? A já tento vydělek budu muset na konci roku zahrnou do svého daňového přiznání? nebo né, když již bude zdaněný? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o pracovní činnosti
« Odpověď #3 kdy: Květen 17, 2010 »

Mezi manželi nesmí být pracovněprávní vztah (tedy ani dohoda o provedení práce), nedovoluje to zákoník práce.

Můžete být manželovou spolupracující osobou. Spolupracující osoba je pro účely zdravotního a sociálního pojištění ve stejném postavení, jako OSVČ, to znamená oznámení na ZP a OSSZ a podávat přehledy o příjmech a výdajích (stejně, jako manžel). Daňové přiznání byste si také podávala sama.

Další možností je uzavřít s manželem smlouvu o sdružení.
IP zaznamenána
Stran: [1]