Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: DPH služby v zahraničí  (Přečteno 18183 krát)

Lenka07

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #15 kdy: Říjen 18, 2010 »

Dobrý den, prosím o radu: Jsme firma - plátci DPH, dodávali jsme zboží na Slovensko pro firmu - plátce DPH registrované na Slovensku, toto zboží jsme fakturovali bez DPH. Zboží jsme jim také dovezli a fakturovali i přepravu, podle mého názoru je místo plnění na Slovensku - takže jsme fakturovali opět bez DPH. Při této cestě naši zaměstnanci platili na Slovensku mýtné a tento doklad dovezli k proplacení - bude opět mýtné bez DPH ? Děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #16 kdy: Říjen 18, 2010 »

Dodání zboží osobě registrované k dani do JČS je osvobozeno od daně podle § 64 ZDPH, takže fakturace bez DPH. Přeprava zboží je službou, kterou posuzujete podle § 9/1 ZDPH, místo plnění se přechýlí na Slovensko, fakturace opět bez DPH.

Proplacení dokladu o zaplacení mýtného zaměstnancům bude bez DPH.
IP zaznamenána

Lenka07

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #17 kdy: Říjen 19, 2010 »

Mockrát děkuji za odpověď.
Ráda bych se ještě zeptala jak by to bylo s DPH pokud si přepravu objednáme u česlé firmy a tuto slovenskému odběrateli přeúčtujeme. Český přepravce nám klasicky vystaví fakturu s DPH a my tuto částku budeme slovenskému odběrateli účtovat bez DPH ? Podle mého názoru je místo plnění na slovensku, náležitosti dokladu dle § 33 s odkazem na § 10 ?
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #18 kdy: Říjen 19, 2010 »

Ano, český přepravce vám vystaví fakturu s českou DPH (místo plnění podle vašeho DIČ, tedy v tuzemsku) a vy si uplatníte nárok na odpočet. Pokud budete přepravu fakturovat jako samostatné plnění (nebude součástí ceny zboží, kdy by přebírala daňový režim hlavního plnění), tak jste poskytli službu osobě povinné k dani a místo plnění se přechýlí za příjemcem služby na Slovensko. Daňový doklad s náležitostmi podle § 33, ale odkaz na § 9/1 ZDPH. V přiznání do řádku 21 a do SH pod kódem 3.
IP zaznamenána

martinicz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #19 kdy: Listopad 17, 2010 »

Dobrý den,

začal jsem poskytovat služby pro EU firmu a tak jsem se musel stát plátcem DPH, firma je registrovana na Kypru a penize posila z Velke britanie. Chtěl bych se zeptat, pokud jsem si u nich vydělal třeba 500 euro, jak je to s DPH. Firma je plátcem DPH, já také. Někde jsem četl, že bych měl tedy 20% z toho, co mi poslou odvést na DPH a po té ještě zdanit zisk. Ale jak tady čtu, tak DPH by měla odvést ta daná firma ve své zemi a ja bych už u nás odvádět neměl?

Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #20 kdy: Listopad 19, 2010 »

Pokud poskytujete službu, u které se místo plnění přechyluje do země příjemce služby (nejde například o službu spojenou s nemovitostí, kulturní, uměleckou sportovní, vědeckou, nebo zábavní službu, stravovací službu atd, vizte § 10 až 10d zákona o DPH), pak odvádí DPH příjemce služby ve své zemi a vy u nás tuto daň neodvádíte.
IP zaznamenána

vaclav.cerny

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #21 kdy: Listopad 23, 2010 »

Dobrý den,

začínám dodávat zboží na Slovensko. Jedná se:
A - o dodání zahradních domků bez montáže (dodání zboží) nebo
B - o dodání a montáž zahradních domků (dodání zboží a služba, tj. montáž nemovité věci).
Jak postupovat s platbou DPH a souhným hlášení pro:
X - podnikatele, který mi sdělí své VAT číslo,
Y - fyzické osoby nepodnikatele?

Možnosti:
1. AX - dodávám zboží bez DPH, podávám souhrnné hlášení. Je to správně?
2. BX - dodávám zboží bez DPH, mám podávat souhrnné hlášení? Dle speciální ustanovení (§ 10 zákona o DPH), nepatří tato služba (stavba nemovitosti) do souhrnného hlášení, protože nebyla stanovena základním pravidlem (§ 9 odst. 1 zákona o DPH). Viz http://www.stormware.cz/podpora/LegServis/Zmeny_souhrneho_hlaseni_DPH_rok_2010.aspx
3. BY - dodávám zboží s českým 20% DPH, daň odvádím v ČR, nepodávám souhrnné hlášení.  Je to správně?
4. AY - dodávám zboží s českým 20% DPH, daň odvádím v ČR, nepodávám souhrnné hlášení.  Navíc musím hlídat limit pro povinnou registraci k DPH v příslušné zemi (Slovensko 35.000 EUR). Je to správně? Pokud přesáhnu limit, tak se zaregistruji na Slovensku k platbě DPH, začnu v tomto případě platit slovenské DPH na Slovensku a přestanu platit české DPH v ČR?

Předem děkuji za odpověď
IP zaznamenána

vaclav.cerny

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #22 kdy: Listopad 23, 2010 »

Tak jsem hledal v příkladech a platba DPH by měla být takto:

AX - dodávám zboží bez DPH, podávám souhrnné hlášení. DPH platí odběratel X.

BX - dodávám zboží bez DPH, ale nepodává se souhrnné hlášení, DPH platí odběratel X. Sice místo plnění je na Slovensku (podle umístění nemovitosti), ale jelikož to nestanoví základní pravidlo (§ 9 odst. 1 zákona o DPH), ale speciální ustanovení (§ 10 zákona o DPH), nepatří tato služba do souhrnného hlášení. A to přesto, že i tentokrát je povinen přiznat a zaplatit slovenskou DPH ? podle místa plnění ? příjemce služby, takže slovenský správce daně by tuto informaci v souhrnném hlášení uvítal.

BY ? musím se registrovat na Slovensku k DPH. Zboží dodávám se slovenským DPH a daň odvádím na Slovensku.

AY - dodávám zboží s českým 20% DPH, daň odvádím v ČR, nepodávám souhrnné hlášení. Navíc musím hlídat limit pro povinnou registraci k DPH v příslušné zemi (Slovensko 35.000 EUR). Pokud přesáhnu limit, tak se zaregistruji na Slovensku k platbě DPH, začnu v tomto případě platit slovenské DPH na Slovensku a přestanu platit české DPH za vyvezené zboží v ČR.
IP zaznamenána

Nebesak

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #23 kdy: Prosinec 16, 2011 »

Dobrý den.

Mám dotaz, na který jsem nikde na webu nenašel odpověď.  Jsem OSVČ a od ledna budu provádět montáže strojů a zařízení pro německou firmu po  Evropě a možná celém světě . Má účetní mne upozornila, že si musím hlídat v každé jednotlivé zemi, za jakých podmínek je nutnost přihlásit se a platit DPH. Například dosažením limitu obratu, určité doby apod. Myslím že s touto problematikou se nepotýkám pouze já. Znám více lidí které by to zajímalo. Poradíte mi kde získat nutné informace bez znalosti řeči té které země ? Děkuji předem.

S pozdravem Tomáš Nebeský
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #24 kdy: Prosinec 19, 2011 »

IP zaznamenána
Stran: 1 [2]