Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: DPH služby v zahraničí  (Přečteno 18200 krát)

Zdenda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
DPH služby v zahraničí
« kdy: Duben 21, 2010 »

Velice se omluvám, toto téma tu již bylo několikrát probíráno, ale stále z toho nejsem chytrá. Prosím poradit v případě, kdy FO plátce DPH vykoná službu (stavba výstavního stánku) v zemi EU pro právnickou osobu plátce DPH se sídlem v ČR. FO fakturuje bez DPH (§ 10b). Co právnická osoba, jako příjemce služby, je povinna odvést DPH?  Další příklad, je když právnická osoba fakturuje službu (stavbu výstavních stánků) holanské firmě se sídlem v Holansku, ale stánek se staví, třeba Jihoafrické Republice, nebo Číně. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

LeahC

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #1 kdy: Srpen 06, 2010 »

Dobrý den,
ráda bych Vás poprosila o radu.
Pro tuzemského plátce DPH provedu práce na nemovitostech v EU (jsem plátce DPH).
Chápu správně, že dle  § 10 (místo plnení je v EU) vyfakturuji bez DPH a co souhrnné hlášení?
Předem mockrát děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #2 kdy: Srpen 06, 2010 »

Ano, místo plnění je mimo tuzemsko, DPH si vybírá stát, na jehož území se nemovitost nachází. Fakturujete bez DPH, k plnění se přiznáte na řádku č. 25.
Tato plnění neuvádíte v souhrnném hlášení. Do SH se uvádí jen ty služby, u kterých se místo plnění přechýlilo do EU z důvodů uvedených v § 9/1 ZDPH. Ve vašem případě je ale místo plnění v EU z jiného důvodu (uvedeného v § 10 ZDPH), proto není třeba je uvádět v SH.
IP zaznamenána

LeahC

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #3 kdy: Srpen 06, 2010 »

Děkuji moc za radu.Nebyla jsem si tak úplně jistá když fakturuji tuzemskému plátci, který si mne najal pro zahr.plátce.
IP zaznamenána

LeahC

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #4 kdy: Srpen 20, 2010 »

Ještě mám dotaz z § 10 je zcela vyškrtnut odst.4c - práce na věcech movitých.
Jak byste pohlížela na zavedení pece do provozu ve fabrice? Je to včetně el.přivodu kabelů atd.
Vztahuje se k nemovitosti, nebo jde o vec movitou, a § 10 se nebude vztahovat, takže by bylo s DPH?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #5 kdy: Srpen 24, 2010 »

Chápete správně, místo plnění je podle § 10 ZDPH mimo tuzemsko. V přiznání k DPH uvádíte plnění na ř. 25, do SH se neuvádí (tam patří jen služby podle § 9/1 ZDPH).

Myslím, že pec je movitou věcí, můžete ji (bez bourání) přemístit do jiného objektu. Pouze pokud by pec byla nedílnou součástí stavby (pevně spojená, zabudovaná do stavby), tak bych posuzovala jako službu spojenou s nemovitostí podle § 10 ZDPH.

Práce na movité věci ze zákona úplně nezmizela, je upravena v § 10g ZDPH, ale pouze pro případy, kdy poskytujete službu práce na movité věci osobě nepovinné k dani (typicky nepodnikajícímu občanovi). V tom případě je místo plnění tam, kde byla služba skutečně poskytnuta. Pokud stejnou službu poskytujete osobě povinné k dani, tak se místo plnění určuje podle základního pravidla, uvedeného v § 9/1 ZDPH. Práce na movité věci, kterou provedete na jakémkoliv místě pro českého plátce, bude mít místo plnění v tuzemsku.
IP zaznamenána

radecka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #6 kdy: Září 10, 2010 »

Dobry den,
moc prosim o radu:
jsem neplatce DPH, misto podnikani CR, poskytuji vzdelavaci sluzby
jedu do zeme EU (Slovensko, Nemecko, Italie) a PRIJMU tam vzdelavaci sluzbu (skoleni, konference, veletrh, kurz) vcetne ubytovani a stravy, oni jsou platci DPH, provozovnu maji POUZE na uzemi clenske zeme. Oni odvedou DPH na uzemi clenske zeme a napisou mi to na fakturu. Jsem ja povinna se prihlasit k DPH v CR? Dekuji moc, Radka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #7 kdy: Září 10, 2010 »

Všechny uvedené služby mají místo plnění mimo tuzemsko, u těchto služeb se místo plnění nepřechyluje do tuzemska (vizte §§ 10 až 10c zákona o DPH). Nejste povinna přihlašovat se k DPH v ČR. Tuto povinnost byste měla v případě, že byste přijala službu (například reklamní), u které se místo plnění přechyluje do tuzemska.
IP zaznamenána

danusek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #8 kdy: Září 15, 2010 »

Dobrý den,
jsem OSVČ, čtvrtletní plátce DPH. Mám provizionální smlouvu s firmou sídlící ve Švýcarsku. Vystavím jim fakturu s DPH nebo bez DPH? Musím psát souhrnné hlášení?A budu peníze za služby zdaňovat zde v ČR? Děkuji Vám za odpověď D.
IP zaznamenána

salaanel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #9 kdy: Září 23, 2010 »

Dobrý den, ráda bych poprosila o radu.
Firma A dostala zakázku montáže stánku na výstavišti v Německu od čínské firmy, která není v Německu registrovaná. Firma A/ je registrovaná v Německu k DPH/, si najala k montáži firmy B a ta si přizvala k sobě firmu C/to je ta moje/.
Firma C bude fakturovat firmě B, / nemůže přímo  firmě A/ a ta pak vše vyfakturuje firmě A. Může firma C faktrurovat firmě B bez DPH  s upozorněním, že DPH musi odvést příslušná firma? Všechny firmy A,B.C jsou české a jsou plátci DPH.
Kdyby firma C fakturovala firmě A, tak by to bylo bez DPH, ale takhle nevím? Děkuji moc za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #10 kdy: Září 27, 2010 »

Citace: danusek
Dobrý den,
jsem OSVČ, čtvrtletní plátce DPH. Mám provizionální smlouvu s firmou sídlící ve Švýcarsku. Vystavím jim fakturu s DPH nebo bez DPH? Musím psát souhrnné hlášení?A budu peníze za služby zdaňovat zde v ČR? Děkuji Vám za odpověď D.
Fakturu bez DPH - poskytujete službu osobě povinné k dani, místo plnění se podle § 9/1 ZDPH přechyluje do Švýcarska. Do souhrnného hlášení se neuvádí, tam se zapisují služby podle § 9/1, u kterých se místo plnění přechýlilo do EU (berňák v příslušné zemi si tak může zkontrolovat příjemce, zda službu zdanil). Peníze za služby budete zdaňovat daní z příjmů zde v ČR.
IP zaznamenána

danusek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #11 kdy: Září 28, 2010 »

Citace: Zdena
Citace: danusek
Dobrý den,
jsem OSVČ, čtvrtletní plátce DPH. Mám provizionální smlouvu s firmou sídlící ve Švýcarsku. Vystavím jim fakturu s DPH nebo bez DPH? Musím psát souhrnné hlášení?A budu peníze za služby zdaňovat zde v ČR? Děkuji Vám za odpověď D.
Fakturu bez DPH ? poskytujete službu osobě povinné k dani, místo plnění se podle § 9/1 ZDPH přechyluje do Švýcarska. Do souhrnného hlášení se neuvádí, tam se zapisují služby podle § 9/1, u kterých se místo plnění přechýlilo do EU (berňák v příslušné zemi si tak může zkontrolovat příjemce, zda službu zdanil). Peníze za služby budete zdaňovat daní z příjmů zde v ČR.
Takže vystavím fakturu se švýcarským DPH a zaplatím ho tam? Takže se tam musím přihlásit k dani?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #12 kdy: Září 28, 2010 »

Nevím, odvodové a případné registrační povinnosti se řídí švýcarským zákonem o DPH. Ale dokud nejste registrován jako švýcarský plátce, tak nemůžete vystavit daňový doklad s jejich daní. Myslím, že postup ve Švýcarsku bude podobný jako v EU a vaši službu zdaní objednatel.
IP zaznamenána

Ilona74

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #13 kdy: Říjen 08, 2010 »

Dobrý den,
chci se zeptat, dodáváme na Slovenskou univerzitu zboží spojené s montáží na Slovensku, jsme plátci DPH univerzita nemá VAT .Jedná se o částku 300 tisíc EUR. Jak fakturovat (s daní, bez daně), kdo je povinnen se na Slovensku zaregistrovat jako plátce DPH?
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH služby v zahraničí
« Odpověď #14 kdy: Říjen 12, 2010 »

Místo plnění je na Slovensku. Pokud dodáváte osobě, která na Slovensku není registrovaná k DPH (aby bylo možné uplatnit reverse charge), tak byste se měli zaregistrovat a fakturovat univerzitě se slovenskou daní.

Kontaktujte daňový úřad Bratislava I, kde by vám měli podat přesnou informaci a kde také provádějí registraci zahraničních osob. Kontaktní údaje:
Daňový úrad Bratislava I
Adresa: Radlinského 37 P.O.Box 89, 817 89 Bratislava
Spojovateľ: 02/ 5737 8111
Služby verejnosti: 02/ 5737 8118, 02/ 5737 8119
E-mail: du.ba1@ba.drsr.sk
IP zaznamenána
Stran: [1] 2