Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH při dodaní zboží z EU a třetích zemí .  (Přečteno 17992 krát)

Stáňa

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 53

Dobrý den.
Potřebuji poradit s DPH .
Jsme plátci DPH v ČR a budeme dovážet zboží z EU a třetích zemí.Dodavatelé jsou plátci DPH v jejich zemích. Dodavatel z EU pošle FP bez DPH a já uplatním DPH na vstupu a výstupu? To je ten reverge charge? Reverge charge se uplatňuje u zboží a i služby u faktur z EU? Nevím jak je to s FP u třetích zemí,bude tam DPH když jsou také plátci DPH ? Dá se také říct,že to co platí na vstupu ,tak za stejných podmínek platí i na výstupu? Pokouším se o samostudium,ale asi to moc nechápu.  :)

Děkuji moc. Stáňa
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14980
DPH při dodaní zboží z EU a třetích zemí .
« Odpověď #1 kdy: Duben 18, 2010 »

Reverse charge znamená přenos daňové povinnosti na příjemce služby, nebo na pořizovatele zboží v rámci EU.
Jestliže vám dodavatel z EU pošle FP bez DPH, tak máte v první řadě povinnost přiznat daň a teprve za splnění podmínek (použití služby či zboží pro uskutečnění ekonomické činnosti) si můžete uplatnit nárok na odpočet daně.
Na fakturách ze třetích zemí by neměla být DPH. V případě dovozu zboží nebude daňovým dokladem FP, nýbrž JSD. Náležitosti DD při poskytnutí služby zahraniční osobou (ze 3. země) najdete v § 32 ZDPH.
IP zaznamenána

Stáňa

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 53
DPH při dodaní zboží z EU a třetích zemí .
« Odpověď #2 kdy: Duben 19, 2010 »

Děkuji moc.
Jen se chci ještě optat.
Mohu dostat od zahraničního dodavatele z EU fakturu za zboží s DPH? Jak to bude s DPH, když dodavatel fakturuje zboží s dopravou z EU.
Služby s DPH od plátců  z EU se určují ZP podle místa plnění?
Mohu použít i reverge charge na FV,když se bude jednat o odběratele z EU.
Děkuji moc. Stáňa
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14980
DPH při dodaní zboží z EU a třetích zemí .
« Odpověď #3 kdy: Duben 22, 2010 »

Od dodavatele z EU můžete dostat fakturu za zboží s DPH, třeba jste mu nesdělili své DIČ. Měla byste ji protáhnout přiznáním stejným způsobem (řádky 3,4 a 44,45), jako kdyby byla bez daně.

Pokud přijmete službu od plátce z JČS a místo plnění bude v tuzemsku, tak by na faktuře mělo být upozornění, že jste povinna přiznat a zaplatit daň. Pokud přijmete službu s cizí DPH (například vzdělávací službu), tak ji neuvádíte v přiznání, netýká se české DPH.

Co se týká FV, tak tam záleží na druhu služby (u některých se místo plnění přechýlí za odběratelem, u některých zůstává v tuzemsku) a také na tom, zda je odběratel osobou povinnou, nebo nepovinnou k dani.
IP zaznamenána

Petr 7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
DPH při dodaní zboží z EU a třetích zemí .
« Odpověď #4 kdy: Červenec 08, 2010 »

Dobrý den,
nejdříve mně dovolte vám poděkovat za správu těchto přínosných stránek. Nyní k dotazu.
Jsem OSVČ, čtvrtletní plátce DPH, čtvrtletně podávám souhrnné hlášení (služby pro Google), vedu daňovou evidenci.
Pro grafické návrhy našeho grafického studia používáme zdroje fotografií z tuzemských fotobank. Nyní bychom chtěli také využívat internetovou fotobanku z USA. Nákup probíhá přes internet, platba kartou (nákup tzv. kreditů za čeké koruny). Jednotlivé fotografie se pohybují do 1000 Kč.
Po nákupu lze stáhnou z internetu fakturu, která obsahuje pouze adresu fy v USA a adresu objednavatele. Částka je v Kč.
Múj dotaz je zda můžu považovat nákup fotografií za nákup zboží nepatrné hodnoty (do 150 EUR, bez cla) § 71. (služba to není?).
S tím souvisí další věc, zda u tohoto nákupu provést samovyměření a promítat do příznání k DPH. (případně jako službu také do souhrnného hlášení).
Děkuji předem za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14980
DPH při dodaní zboží z EU a třetích zemí .
« Odpověď #5 kdy: Červenec 08, 2010 »

Podle mého názoru nekupujete zboží, nýbrž právo užít autorské dílo, tedy službu. Pokud vám tuto službu poskytne zahraniční osoba povinná k dani (jakákoliv osoba, která podniká ve třetí zemi), pak máte podle § 108/1/b) ZDPH povinnost přiznat a zaplatit daň. Pokud plnění použijete pro uskutečnění své ekonomické činnosti, tak máte nárok na odpočet daně. V přiznání k DPH řádky č. 11 a 44.
Přijaté služby se do souhrnného hlášení neuvádějí, uvádí se jen některé poskytnuté služby do EU.
IP zaznamenána

Petr 7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
DPH při dodaní zboží z EU a třetích zemí .
« Odpověď #6 kdy: Červenec 13, 2010 »

Dobrý den,
nákup software, upgrade, písem pro grafiku prostřednictvím internetu (platba kartou, po zaplacení obdržím pouze přístupové kódy ke stažení), je možné považovat také za nákup služeb? A je prosím tento nákup omezen nějakou částkou? U software může jít o vyšší částky.
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14980
DPH při dodaní zboží z EU a třetích zemí .
« Odpověď #7 kdy: Červenec 16, 2010 »

Vámi uvedené nákupy by se měly vejít pod pojem elektronicky poskytovaná SLUŽBA, kterou zákon o DPH definuje takto:

 \"elektronicky poskytovanou službou podle přímo použitelného předpisu Evropských společenství, kterým se stanoví prováděcí opatření ke směrnici o společném systému daně z přidané hodnoty7e), je zejména hostitelství internetových stránek web-site hosting, web-page hosting, dálková údržba programů a zařízení, dodání programového vybavení a jeho aktualizace, dodání obrázků, textů a informací a zpřístupňování databází, dodání hudby, filmů a her, včetně loterií a jiných podobných her a dodání politických, kulturních, uměleckých, sportovních, vědeckých a zábavních pořadů a událostí a poskytnutí služby výuky na dálku; za elektronicky poskytnutou službu se nepovažuje samotná komunikace prostřednictvím elektronické pošty mezi osobou, která službu poskytuje, a osobou, které je služba poskytována\"

Nákupy služeb nejsou ničím limitovány. Povinnost přiznat DPH z přijaté služby je stejná, jako u předcházejícího příspěvku.

Z pohledu zákona o DPH se tedy bude jednat o služby, z pohledu zákona o daních z příjmů se však může v některých případech jednat o dlouhodobý nehmotný majetek.  Například u SW, jehož vstupní cena je vyšší než 60 tis. Kč, nebo přesahuje hranici stanovenou vnitřní směrnicí. Pokud vedete daňovou evidenci, tak bez ohledu na výši vstupní cenu uplatníte výdaj při zaplacení (nehmotný majetek se v DE neodpisuje).
IP zaznamenána

Petr 7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
DPH při dodaní zboží z EU a třetích zemí .
« Odpověď #8 kdy: Červenec 16, 2010 »

Zdeno, děkuji ještě jednou za vyčerpávající odpověď.
Petr
IP zaznamenána

MarKub

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 0
DPH při dodaní zboží z EU a třetích zemí .
« Odpověď #9 kdy: Červenec 06, 2016 »

Dobrý den,

komunikace výše je již letitá a mohlo dojít k nějakým změnám, chtěl bych se proto dotázat na konkrétní případ:
Jsem plátcem DPH. Koupil jsem si z Francie SW pro své podnikání v hodnotě cca 50? (s vyčíslením v Kč problém nemám, platil jsem kartou, uplatním částku odečtenou z mého účtu v Kč), vystavená faktura byla na mou firmu bez DPH.
Jaký je správný postup - mám přiznat DPH a rovnou si ji odečíst? Jak uvést v kontrolním hlášení?

Děkuji moc za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]