Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prosím o příklad být plátcem nebo ne?  (Přečteno 4449 krát)

Boris

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Prosím o příklad být plátcem nebo ne?
« kdy: Duben 09, 2010 »

Dobrý večer p.Zdeno.Prosím o konkrétní příklad s čísly pokud je to možné. Jsem OSVČ podnikám jako elektrikář.Zvažuji přihlásit se k DPH ale nevím jestli na tom neprodělám!!!!   Kupuji materiál z velkoskladu od plátce DPH potom ho prodávám většinou lidem kteří jsou moji koncoví zákazníci. Ale mám občas i nějaké nabídky práce pro subjekty co jsou plátci,jako je město,nebo jiné .jsou to dobré práce ale nejsem plátce tak pro ně nejsem atraktivní i když jsem třeba levnější. Tak je mi těch zakázek líto,právě proto uvažuji se přihlásit k DPH. Ale nevím jak se rozhodnout,pro ty plátce je to třeba jen 20 zakázek ročně,zbytek pro neplátce. nebo jde to nejak skloubit.

Příklad nyní jak to dělám ted.

Koupím materiál za 30 000kč už vlastně s daní 20% mám nějakou slevu takže něco vydělám už na materiálu to je jasné.No pak vyfakturuji práci třeba 20 000kč. jak by to bylo kdybych byl plátce.

A jak to udělat.Příklad měl bych zakázku pro město vyrobit a vyměnit rozvaděč.rozvaděč bych si musel nechat vyrobit od kamaráda co má firmu na rozvaděče,ale on je plátce chtěl by za něho 50 000 + 20% dph takže by mě to stálo 60 000kč.Abych na tom měl něco i já tak bych městu třeba 3 000 přihodil  takže město by to stálo 63 000kč a nemůžou si nic odečíst. ostatní mají vlastně nabídky s dph protože jsou plátci mají to třeba dražší cena S dph 66 000,ale město si může odečíst dph takže v konečné fázi nemám šanci zakázku dostat. jde to nějak prostě udělat,nebo vyplátí se mi to se přihlásit kvůli několika zakázkám?????

děkuji moc snad to přelouskáte.
IP zaznamenána

Boris

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Prosím o příklad být plátcem nebo ne?
« Odpověď #1 kdy: Duben 19, 2010 »

Mohl by mi někdo prosím Vás odpovědět na můj dotaz.Můj příklad tu takový není,jinak bych se neptal.Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Prosím o příklad být plátcem nebo ne?
« Odpověď #2 kdy: Duben 22, 2010 »

Pokud se stanete plátcem DPH, tak budete muset všem svým odběratelům fakturovat s DPH bez ohledu na to, zda jsou, nebo nejsou plátci.

Nyní kupujete materiál za 30.000,- Kč (25.000 + 5.000 DPH), přidáte svoji práci (svoji přidanou hodnotu) a účtujete odběrateli 50.000,- Kč.

Pokud byste byl plátcem, tak budete účtovat:
za materiál 25.000 (5.000 za DPH si budete nárokovat zpět) a za práci 20.000, celkem základ daně 45.000,- Kč. K tomuto základu připočítáte DPH. Pokud budete účtovat základní sazbu 20%: 45.000 + 9.000 = 54.000,- Kč. Pro odběratele, který je plátcem, budete o 5 tis. Kč levnější, protože si 9 tisíc odečte. Pro odběratele neplátce budete o 4 tisíce dražší, protože si nemůže odečítat DPH.

Může ale nastat i situace, kdy budete moci účtovat sníženou sazbu daně. Pak byste si na vstupu odečetl DPH 5.000,- Kč (za materiál) a na výstupu byste odváděl jen 4.500,- Kč. Sníženou sazbu lze použít v případě, že provádíte rekonstrukci, nebo opravu stavby pro bydlení (případně i jejího příslušenství), pokud by šlo o novou výstavbu, tak musí splňovat podmínky sociálního bydlení.

Zakázka pro město: pokud byste byl plátcem, tak od kamaráda dostanete fakturu na 50 000 + 10 000 DPH (kterou si budete nárokovat zpět). Městu vyfakturujete 53 000 + 10 600 DPH (kterou odvedete) = 63 600.
IP zaznamenána

Boris

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Prosím o příklad být plátcem nebo ne?
« Odpověď #3 kdy: Duben 23, 2010 »

Dobrý den Zdeno,tak vlastně je výhodné být plátcem,nebo ne.Pokud je mých zákazníků víc neplátců tak asi ne,že?  Nebo co si myslíte? Děkuji.Hezký večer
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Prosím o příklad být plátcem nebo ne?
« Odpověď #4 kdy: Duben 23, 2010 »

Nevidím v plátcovství žádnou extra výhodu, zvláště když jsou vašimi zákazníky převážně neplátci.
IP zaznamenána

Boris

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Prosím o příklad být plátcem nebo ne?
« Odpověď #5 kdy: Červenec 05, 2010 »

Proč potom plátci DPH tak neradi spolupracuji s neplátci DPH,pokud se neučtuje 10% sazba tak jim to může být ůplně jedno ne?
IP zaznamenána
Stran: [1]