Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: odpisy  (Přečteno 2737 krát)

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
odpisy
« kdy: Duben 05, 2010 »

Dobrý den,prosím Vás potřebuji poradit ohledně vozidla .které bylo vloženo do firmy.
1.
V roce 2002 jsem vozidlo koupila a do roku 2005 jsem uplatňovala ospisy na vozidlo.Poslední odpis byl uplatněn za zdaň.období 2005.
Od roku 2009 do roku 2009 jsem si uplatńovala benzín a opravy na vozidlo.
prosím Vás,jak je to,když letos si nechci uplatňovat nic na vozidlo,musím auto vyřadit z firmy a kdy mohu vozidlo prodat.nevím kdy budu něco danit,kdy né a zda je lepší vozidlo vyřadit nebo nechat v majetku.
2.Zvažuji i variantu druhou:
Mohu si vozidlo v r.2010 pouze používat k podnikání a upaltńovat si paušál 4000,-kč měsíčně?
Moc děkuji za radu a přeji příjemné velikonoční svátky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
odpisy
« Odpověď #1 kdy: Duben 08, 2010 »

1. Pokud si nechcete uplatňovat žádné výdaje, ani nebudete vozidlo používat k podnikání, tak je vyřaďte z OM a přestaňte platit silniční daň. Samotné vyřazení vozidla z OM do osobního užívání nemá žádné daňové dopady za předpokladu, že nemusíte řešit DPH. Po vyřazení auta z OM začíná běžet pětiletá lhůta pro osvobození od daně v případě prodeje vozidla. Pokud vozidlo prodáte v době kratší, než 5 let od jeho vyřazení z OM, pak bude příjem z prodeje podléhat dani z příjmů.

2. Krácený paušální výdaj na dopravu 4.000,- Kč/měs. můžete uplatnit a je přitom jedno, zda máte vozidlo zařazené v OM, nebo jste je vyřadila.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
odpisy
« Odpověď #2 kdy: Duben 08, 2010 »

Moc děkuji.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
odpisy
« Odpověď #3 kdy: Duben 09, 2010 »

Prosím Vás a ještě mě napadlo,mohu auto vyřadit z OM a používat ho dále jen k podníkání a uplatńovat si 4000,-/měsíčně?Může běžet pětiletá lhůta když je auto vyřazeno,neuplatňuji benzín ani opravy,ale používám jako soukr.osoba a uplatňuji puš.náhrdy.Musím v tomto případě prodat vozidlo sama sobě?Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
odpisy
« Odpověď #4 kdy: Duben 11, 2010 »

Pokud auto vyřadíte z obchodního majetku do osobního užívání, tak dnem vyřazení začne běžet pětiletá lhůta i když budete nadále auto používat k podnikání (jako soukromá osoba, budete uplatňovat jen náhrady). Jestliže budete vozidlo využívat výhradně k podnikání, tak si můžete uplatnit nekrácený paušální výdaj na dopravu ve výši 5.000,- Kč měsíčně. Pokud budete auto využívat i pro soukromé účely, tak uplatníte krácený paušální výdaj 4.000,- Kč měsíčně. Nebudete mít možnost k paušálu navíc uplatnit základní náhradu 3,90 Kč/km.
Vozidlo je od počátku vaše, nemáte žádný důvod je sama sobě prodávat. Ono to ani není dost dobře možné, nemůžete uzavřít kupní (nebo jakoukoliv jinou) smlouvu sama se sebou.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
odpisy
« Odpověď #5 kdy: Duben 12, 2010 »

Mockrát děkuji,čili vozidlo vyřadím,budu dále používat k podnikání a bude mi běžet i 5-letá lhůtamjestli jsem to dobře pochopila?Moc Ván děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
odpisy
« Odpověď #6 kdy: Duben 12, 2010 »

Ano.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
odpisy
« Odpověď #7 kdy: Duben 13, 2010 »

Děkuji,ještě poslední otázka při používání pušá.výdajů si mohu uplatnit opravy na vozidlo,ano?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
odpisy
« Odpověď #8 kdy: Duben 13, 2010 »

Pouze pokud je zařazené v OM.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
odpisy
« Odpověď #9 kdy: Duben 14, 2010 »

Ano děkuji,jako plátce DPh si taky mohu uplatnit 4000,- na DPh to nemá vliv,že?Už Vás nebudu obtěžovat,opravdu to byla poslední otázka.děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
odpisy
« Odpověď #10 kdy: Duben 14, 2010 »

Paušální výdaj na dopravu se týká jen daně z příjmů, na DPH nemá vliv.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
odpisy
« Odpověď #11 kdy: Duben 17, 2010 »

Děkuji
IP zaznamenána
Stran: [1]