Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 2 [3]

Autor Téma: Auto, paušální výdaje  (Přečteno 28556 krát)

Honza50

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #30 kdy: Únor 19, 2010 »

Chci uplatrnit paušál na auto ve výši 4000 Kč. Jsem plátce DPH. Náklady s vyjímkou parkovného a PHM uplatním ve výši 80%. V jaké výši uplatním DPH ?  A jak to bude s DPH  u pohonných hmot ? Děkuji
IP zaznamenána

eragon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #31 kdy: Únor 24, 2010 »

Dobrý den,mohu použivat manželky auto pro podnikání a soukromé učely? Za paušál 4000+3,90/km. Auto i pojištění je na manželku.Díky...
IP zaznamenána

margot

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #32 kdy: Únor 25, 2010 »

Dobrý den, mám auto, které částečně používám pro podnikání a částečně pro soukromé účely. Vedu knihu jízd a jsem plátce DPH. Za každé čtvrtletí jsem si spočítala %, které připadá na soukromé účely a tímto pokrátila veškeré výdaje na auto. Např. za I.Q/2009 mi vyšlo na soukrové účely 14%, do nákladů jsem si dala 86% a z této poměrné částky si nárokovala DPH. Nyní bych chtěla uplatnit na toto auto paušál 4000Kč.
Výdaje za PHM a parkovné dám jako nedaňové, ale co s tím DPH jak u PHM tak ostatních nákladů? Když jsem si nárokovala z větší částky než je 80%? Mám ho nějak opravovat, nebo můžu jen doložit knihu jízd? Moc děkuji za odpověď
IP zaznamenána

dasa0708

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #33 kdy: Únor 28, 2010 »

Mám dotaz, pokud je auto na leasing a náklady se nijak nekrátí můžu použít sníženou sazbu 4tis./měs. jako paušální výdaj nebo raději celkovu částku 5tis./měs.? Auto je používáno převážně k podnikání, ale upřímně jako jediné auto v domácnosti občas slouží i k nákupu atd.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #34 kdy: Březen 03, 2010 »

Pokud nekrátíte leasing, tak bych použila i nekrácený paušální výdaj na dopravu.
§ 24/2/zt) ZDP:
Pro účely tohoto zákona se má za to, že poplatník užívá silniční motorové vozidlo, u kterého uplatňuje paušální výdaj na dopravu, výlučně k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů, pokud tak prohlásí, není-li prokázáno jinak.

Jak velké je riziko, že mu bude prokázáno soukromé použití auta?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #35 kdy: Březen 03, 2010 »

Citace: eragon
Dobrý den,mohu použivat manželky auto pro podnikání a soukromé učely? Za paušál 4000+3,90/km. Auto i pojištění je na manželku.Díky...
Auto je součástí společného jmění manželů, nebo je vlastní pouze manželka (měla je už před uzavřením manželství, nebo je např. zdědila, nebo získala darem)?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #36 kdy: Březen 09, 2010 »

Citace: Honza50
Chci uplatrnit paušál na auto ve výši 4000 Kč. Jsem plátce DPH. Náklady s vyjímkou parkovného a PHM uplatním ve výši 80%. V jaké výši uplatním DPH ?  A jak to bude s DPH  u pohonných hmot ? Děkuji
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/SID-02BB5EF9-A0CC149D/cds/KVKDP9122009.pdf

Stanovisko Ministerstva financí:

Zákonem č. 304/2009 Sb. byla v rámci tam obsažené novely zákona o dani z příjmů zcela
nově zakotvena možnost aplikace paušálního výdaje na dopravu silničním motorovým
vozidlem. Pokud se daňový subjekt pro možnost uplatnění tohoto paušálního výdaje
rozhodne, nemusí pro účely daně z příjmů vést evidenci, která by prokazovala jeho výdaje
v souvislosti s provozem silničního motorového vozidla (tzv. kniha jízd). Uplatnění
předmětného paušálního výdaje na dopravu je na volbě daňového subjektu.
Znovu nutno upozornit, že pravidla uplatnění jmenovaného paušálu a s tím spojené důsledky
platí v oblasti daně z příjmů. Jde-li o daň z přidané hodnoty, sem dotčená novela v zásadě
nijak nedopadá. U plátců, kteří si u daně z příjmů zvolí možnost uplatnění paušálního výdaje
na dopravu, se tedy tato skutečnost do uplatňování DPH nijak nepromítá. Pro DPH platí
stejný režim a pravidla jako před novelou umožňující u daně z příjmů zvolit dotčený paušální
výdaj. Nárok na odpočet DPH a podmínky pro jeho uplatnění stanoví zejména § 72 a § 73 z.č.
235/2004 Sb. v platném znění. Nadále tak platí, že plátce má právo uplatnit nárok na odpočet,
pokud přijme od jiného plátce zdanitelná plnění, použije je pro svoji ekonomickou činnost a
doloží je daňovým dokladem. Dodržení těchto podmínek v daňovém řízení musí prokázat.
Použití paušálního výdaje na dopravu pro účely daně z příjmů neznamená automaticky, že
plátce prokázal použití pro ekonomickou činnost pro účely uplatnění nároku na odpočet DPH.
Zákon o dani z přidané hodnoty neurčuje a nikdy exaktně neurčoval, jaké důkazní prostředky
pro prokázání správnosti daňové povinnosti má plátce daně předložit, stejně tak neobsahoval
k doložení užití motorového vozidla pro ekonomickou činnost povinnost vedení právě tzv.
knihy jízd. Bylo a je vždy na plátci daně, jakými důkazními prostředky užití motorového
vozidla a spotřebu pohonných hmot pro ekonomickou činnost doloží.
Vzhledem k uvedenému je třeba shrnout, že pouze volba a užití paušálních výdajů na
provoz silničního motorového vozidla pro účely daně z příjmů neprokazuje pro účely
daně z přidané hodnoty správnost uplatněného nároku na odpočet DPH.
IP zaznamenána

zebra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #37 kdy: Březen 15, 2010 »

Dobrý den.Dala jsem si paušální výdaj za auto na konec peněžního deníku jako nepeněžní operaci,takže mi to navýšilo výdaje.Ty rozděluji na spolupracujícího manžela.Je rozdíl, když uvedu paušál
do řádku 106 a v tabulce E nebo rovnou ve výdajích.Co je správně?Snad jsem to dostatečně vysvětlila.Pokaždé vyjde podíl na spolupracujícího jinak.Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #38 kdy: Březen 15, 2010 »

Správně je uvést paušální výdaj na dopravu na konec peněžního deníku, tím se vám dostane do výdajů na podnikání. Na spolupracující osobu rozdělujete příjmy a výdaje, nikoliv snižující částky.
IP zaznamenána

Dušan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #39 kdy: Březen 19, 2010 »

Dobrý den, podnikám v autoškole a mám 2 os.automobily. Jeden v majetku-ten počítám  pušálem 3,90 na druhý bych chtěl použít paušální výdaj 4    000,- a dále dva motocykly, jeden skutečnými doloženými náklady na benzin, můžu u druhého použít paušál 5 000,-?          Díky za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #40 kdy: Březen 23, 2010 »

U auta, zařazeného v obchodním majetku, nemůžete počítat paušál 3,90. Buď uplatníte prokázané výdaje, nebo paušální výdaj na dopravu.

Můžete použít krácený paušální výdaj na dopravu u auta a nekrácený u motocyklu. Paušál lze použít  u 3 vozidel, krácený paušál jen u jednoho z nich.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #41 kdy: Březen 24, 2010 »

Citace: zebra
Dobrý den.Dala jsem si paušální výdaj za auto na konec peněžního deníku jako nepeněžní operaci,takže mi to navýšilo výdaje.Ty rozděluji na spolupracujícího manžela.Je rozdíl, když uvedu paušál
do řádku 106 a v tabulce E nebo rovnou ve výdajích.Co je správně?Snad jsem to dostatečně vysvětlila.Pokaždé vyjde podíl na spolupracujícího jinak.Děkuji
Na spolupracující osobu rozdělujete příjmy a výdaje, nikoliv úpravy základu daně. Správně je uvést paušální výdaj na dopravu jako součást výdajů na řádku č. 102.
IP zaznamenána
Stran: 1 2 [3]