Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: vyplnění přehledu pro OSSZ a ZP  (Přečteno 4313 krát)

hrabcová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
vyplnění přehledu pro OSSZ a ZP
« kdy: Březen 22, 2010 »

Dobrý den, opět se na Vás obracím s prosbou nevím si rady s vyplnění přehledů pro OSSZ a ZP.Mám to komplikované pán je od 1.3.2009 jako spolupracující osoba celý rok v část.invalid.důchodu a ještě po část roku nemocen.Prosím moje otázky:
Přehled pro OSSZ:
1/ nemoc byla 17.3.-25.3.2009
                      7.7. - 1.9.2009
                      17.9.-31.12.2009
vyplním v roce 2009 vedlejší činnost byla od 3-12/2009
bod 17/ dám křížek
bod 21/ 80.197,-
bod 22/ ved.10
bod 23/ dám 5 nebo nevím
mám vypočítat 6x4.711 a to odečíst od 80.197 prosím zkuste mi to vypočítat kolik vám to vyjde chtěla bych aby se dostal pod hranici rozhodné částky těch 56 532 ,- prosím jak to pokrátíte a kolik vám vyjde to pojištění děkuji
Přehled pro ZP:
jak vyplnit v roce 2009 pro mne neplatila povinnost hradit zálohy písmeno b dát do celých měsíců co byl nemocen? a kolik je prosím zdravotní pojištění. Strašně moc vám děkuji za pomoc toto už je poslední věc co bych potřebovala tak mi moc prosím poraďte děkuji Blanka
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
vyplnění přehledu pro OSSZ a ZP
« Odpověď #1 kdy: Březen 22, 2010 »

Blanko asi vás zklamu,ale na tu rozhodnou částku se takhle nedostanete,jeho rozhodná částka je 80.197.-Kč.Pokud by nedosáhl   rozhodnou částku,ve vašem případě 10x4.711.-Kč (47.110)tak až potom by se odečítaly celé měsíce nemoci(v jeho případě 4 celé měsíce).
Tak jak to uvádíte,tak pán bude mít vedlejší podnikání 10 měsíců ř. 22
počet měsíců,v nichž vykonával po část měsíce ř. 23 bude částka 6
Vypočtený vyměřovací základ v ř. 26 vedlejší a minimální v ř. 28 bude částka 40.099.-Kč,to stejné číslo bude v ř. 29,31,32 a pojistné ve výši 11.709.-Kč.
U ZP prohlášení A bude písm.b) v měsících 8,10,11.12,prohlášení B písm. a) celých 12 měsíců,na druhé straně řádek 4 a 5 bude 6 měsíců a ř.6 bude 0.Vyměřovací základ vychází na 40.098,50 a z toho pojistné 5.414.-Kč.
Pokud by jste to chtěla bez doplatku na SP,tak by musel mít příjmy - výdaje částku 47.110.-Kč
IP zaznamenána

hrabcová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
vyplnění přehledu pro OSSZ a ZP
« Odpověď #2 kdy: Březen 22, 2010 »

Moc Vám paní Jarmilko děkuji opět jste mi to pěkně vysvětlila pěkný den Blanka
IP zaznamenána

hrabcová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
vyplnění přehledu pro OSSZ a ZP
« Odpověď #3 kdy: Březen 22, 2010 »

Paní Jarmilo prosím Vás můžu se ještě zeptat na jednu věc.Pochopila jsem to správně on má základ 80.197kč musím tedy ponížit výdaje o nějakou částku abych mohla odečíst 4x4711,- /18844/a zůstal mi základ 47.056,-abych nedosáhla částky 47110 a neplatila pojistné.Já si navýším o částku 14.297,- cesťáky a to mi vyjde prosím ale uvažuji správně nebo to tak nejde prosím ještě mi poraďte děkuji a pěkný večer Blanka
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
vyplnění přehledu pro OSSZ a ZP
« Odpověď #4 kdy: Březen 22, 2010 »

Blanko,asi jsem vás trochu zmátla,ještě jedna důležitá věc,ty odpočty ve výši 4.711.-Kč za měsíce,kdy je celý měsíc nemoc se týkají těch OSVČ,kterým bylo vypláceno nemocenské jako OSVČ.Myslíte si že váš pán si platil nemocenskou jako OSVČ a tudíž mu bylo nemocenské vypláceno jako OSVČ?Pokud by to tak nebylo,tak by se uváděla činnost 10 měsíců.
Ale to by nevadilo,pokud by měl základ daně těch 47.110 nebo nižší a nepřihlásil se k důchodovému pojištění (to znamená,že by si nechtěl dobrovolně platit na důchod ,proč taky, u důchodce je to zbytečné),tak by mu žádný doplatek nevyšel a od ř. 26 do ř.29 by byly nuly.Abyste se dostala na tento základ,tak by musel mít příjmy mínus výdaje těch 47.110.-Kč,takže by jste asi musela hodně přidat v nákladech,nebo mu dát menší procento jako spolupracující osobě,to už musíte vyšpekulovat nějak sama. Dejte ještě vědět,jak to má s tou nemocí.
IP zaznamenána

hrabcová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
vyplnění přehledu pro OSSZ a ZP
« Odpověď #5 kdy: Březen 23, 2010 »

Dobré rano paní Jarmilko, tak jsem zjistila že si nemocenskou platil ten základ a během nemoci mu byly vypláceny nemocenské dávky takže bych mohla odečíst tu částku prosím poraďte děkuji moc Blanka
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
vyplnění přehledu pro OSSZ a ZP
« Odpověď #6 kdy: Březen 23, 2010 »

Blanko,vydržte,napíši ještě v průběhu dne,konzultuji to s paní na sociálce,já už mám sice víceméně jasno,ale ještě počkám na potvrzení.Ale co mi stačila říct,tak jednu věc jsem nevěděla a to,že u částečných invalidních důchodců je důležité aby byly pojištěny,započítává se jim to pak do důchodu starobního.Doplatek tam nějaký vyjde,ale prý je to dobře,neboť tím pádem bude pojištěn celý rok 2009.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
vyplnění přehledu pro OSSZ a ZP
« Odpověď #7 kdy: Březen 23, 2010 »

Tak už jsem tady,na všechno zapomeneme a začneme znovu.Je to komplikované tím,že pán sice podniká 10 měsíců,ale vykonával činnost pouze měsíců 6.Takže jeho rozhodná částka (příjem mínus výdaje) by musela být 28.260.-Kč,aby neplatil pojistné vůbec,ale jak už jsem psala,tak by to bylo špatně,poněvadž by nebyl celý rok pojištěn.
Musíme to počítat tak,že rozhodná částka pro vedlejší činnost je za 12 měsíců 56.632,ale my musíme brát jen 6 měsíců ,kdy byla činnost vykonávána,takže se dostaneme na tu částku 28.266.-Kč,je to stejné jako když budeme odpočítávat ty měsíce,kdy nepodnikal tj. 56.632 mínus 6x4711.Pokud je rozhodná částka rovna 28.266 Kč a vyšší,tak pak už se počítají odvody z poloviny vyměřovacího základu x 29,2%.V podstatě to znamená,že nesmí překročit nebo být roven prům. měsíční základ částce 4.711.-Kč.Uvedu příklad z daňového základu třeba z těch 47.100.-Kč
ř.21 - 47.100,ř.22 vedl.-10,ř.23 vedl.-6,ř.24-7.850,ř.26 vedl.-23.550,ř. 28,29,31,32 - 23.550,ř.33-6.877 - doplatek.
Na zdravce by byl doplatek z tohoto vym.základu 3.180.-Kč(z 47100 50%=23.550 x 0,135).
Pro vás je teď důležité dostat se na nějaký rozumný základ daně,aby ty doplatky nebyly až tak velké,ale pokud bude chtít být pojištěn za rok 2009,tak ho to něco holt bude stát.Na zdravce odvede vždy z každého výdělku.
IP zaznamenána

hrabcová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
vyplnění přehledu pro OSSZ a ZP
« Odpověď #8 kdy: Březen 23, 2010 »

Paní Jarmilko už jsem to konečně pochopila ale trvalo mi to perfektně jste mi to vysvětlila jste zlato kdybych věděla kam hned Vám pošlu velikou bonboniéru.Stašně moc vám děkuji sama bych to nevyřešila.Pěkný večer a děkuji Blanka
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
vyplnění přehledu pro OSSZ a ZP
« Odpověď #9 kdy: Březen 23, 2010 »

Blani,mě to dalo taky trochu zabrat,i paní na sociálce si na to vzala čas.Teď se mi to zdá jasné a jednoduché.Ale hlavní je,že teď to máme už dobře.Přeji méně takových komplikací a úspěch v další práci.Teď už si snad trochu oddechneme a budeme přemýšlet jak jsme co udělali špatně.Hezký večer.J.
PS. díky za bonbonieru,už ji mám v sobě.
IP zaznamenána

hrabcová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
vyplnění přehledu pro OSSZ a ZP
« Odpověď #10 kdy: Březen 24, 2010 »

Dobrý den paní Jarmilko opravdu naposledy se zeptám mě ještě hlodá myšlenka.Když jsem si četla pokyny k vyplnění přehledu pro tu sociálku tak tam uváději ř.26 vedlej.činnost rozhodná částka 56 532 se sníží o částku 4711 kdy nebyla vykonávána ta vedlejší činnost a on byl nemocen 4 měsíce nemělo by to být 56.532 mínus 4x4711 možná se do toho číndál víc zamotávám on má prostě rozh.částku 28.266 a přes to nejede vlak ale není to opravdu jinak.Jestli ještě odpovíte budu vám nesmírně vděčná děkuji B
Ještě přidávám řeknu vám abych se dostala na nějaký slušný základ z těch 80.000 to mám strach přidat tolik na cesťákoch a aj když přidám 35.000 tak mám základ 73.197 z toho pojištění 10.686,- paní co jí zpracovávám DE se jí to zdá strašně moc nevím jestli mám ještě přidat víc je to na draka.Děkuji B
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
vyplnění přehledu pro OSSZ a ZP
« Odpověď #11 kdy: Březen 24, 2010 »

Rozhodná částka za rok je 56.532.-Kč,on 2 měsíce nevykonával činnost a 4 měsíce byl nemocen,takže odečítáme 6x4.711,což je 28.266.Jak už jsem psala nahoře,buď se na tu částku dostaneme tímto způsobem,nebo tak že si vezmeme,že podnikal 6 měsíců x 4.711.-Kč.Blani už to neřeště,mám dojem,že se na tu částku stejně nedostanete.
S těma cesťákama vám nepomůžu,vím,že je to hrozné nějak z toho vybruslit,pokud přidáte ještě na cesťákách,tak musíte nechat na poplatníkovi ať si to pak obhájí.Kdyby si platil zálohy,tak je teď vysmátý,má to stejně ještě za půlku jak ostatní,kteří normálně podnikají a on má ještě inv.důchod.Najednou zaplatit je vždy bolestivé,aspoň se poučí na další rok.
Hezký den
IP zaznamenána

hrabcová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
vyplnění přehledu pro OSSZ a ZP
« Odpověď #12 kdy: Březen 24, 2010 »

Dobře děkuji máte pravdu já jsem vůbec nebrala ty 2 měsíce leden, únor proto těch 6 zase jsem se ponaučila více dycky jsem o krok dopředu.Nebudu to řešit je fakt že si měl platit nějaké zálohy teď každý plače.Já jsem teď 2 rokem na MD ale když jsem byla v práci tak jsem musela taky platit a nikdo se mě neptal jestli se mi to líbí.Ukončíme tutu diskuzi ale opravdu ještě jednou vám strašně moc děkuji přeji příjemný večer Blanka
IP zaznamenána
Stran: [1]