Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Hlavní nebo vedlejší činnost..  (Přečteno 5145 krát)

Lenka K

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37
Hlavní nebo vedlejší činnost..
« kdy: Březen 18, 2010 »

Dobrý den,
prosím o radu. Podnikám a zároveň jsem zaměstnaná, kdy ze zaměstnání mám hlavní zdroje příjmů. Z podnikání mám základ daně 6900Kč. Problém je v tom, že ke konci února jsem ukončila pracovní poměr a hned od března jsem nastoupila zase jinam do zaměstnání, ale není tam přesně začátek nástupu 1.3. Jak se mám teď zachovat, když vyplnuji přehledy na SP a ZP, bude ten jeden měsic hlavní činnost, i když jsem příjmy za ten měsíc měla zhruha 16000? Kdyby to tak bylo, platila bych nějaké penále, když jsem za ten jeden měsíc hlavní činnosti neodvedla zálohu?

Děkuji za radu
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Hlavní nebo vedlejší činnost..
« Odpověď #1 kdy: Březen 18, 2010 »

Pro vedlejší činnost platí podmínka zaměstnání celý měsíc a nezáleží na příjmech,které byly dosaženy ze zaměstnání za část měsíce.Je to trochu nespravedlivé,platíte odvody 2x,ale bohužel je to tak. V přehledech budete tento měsíc uvádět jako hlavní.Teď to v přehledech srovnáte a vyjdou vám doplatky.Penále asi nějaké být může,ale dá se požádat i prominutí penále,kde uvedete důvod,že se tato věc stala neúmyslně.Předpokládám,že by se nejednalo o nějakou větší částku a moje zkušenosti jsou s prominutím takových penále kladné.
IP zaznamenána

lenour

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Hlavní nebo vedlejší činnost..
« Odpověď #2 kdy: Březen 19, 2010 »

Dobrý den. Prosím Vás mám problém s pochopením následující věty při vyplňování přehledu na zdravotní pojištění: \"Minimální vyměřovací základ pro OSVČ nebyl v roce 2009 stanoven - v zaměstnání bylo odvedeno pojistné vypočtené alespoň z minimální vyměřovácíh základu platného pro zaměstnance.\" Byla jsem zaměstnáná celý rok 2009, ale nevím jestli zaměstnavatel za mě zaplatil to zmíněné pojistné. Mohu na základě pracovního poměru (smlouvy) vypsat do formuláře, že celých 12 měsíců mi nebyl vyměřen minimální vyměřovací základ?

Mnohokrát děkuji a přeji příjemný den
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Hlavní nebo vedlejší činnost..
« Odpověď #3 kdy: Březen 19, 2010 »

Minimální vyměřovací základ nebyl stanoven zaměstnanci,za kterého odvedl zaměstnavatel pojistné alespoň z hrubé mzdy ve výši 8.000.-Kč.Takže pokud víte,že jste měla vyšší hrubou mzdu jak 8.000.-Kč,tak v prohlášení B uvedete do všech kolonek písm.b).Neovlivní to ani např. pokud jste byla v zaměstnání nemocná,to těch 8 tis. dosáhnout nemusíte.A také zaměstnavatel je povinnen pokud nedosáhnete 8 tis.Kč hrubého dopočítávat a odvádět ZP z této min.částky.
IP zaznamenána

lenour

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Hlavní nebo vedlejší činnost..
« Odpověď #4 kdy: Březen 21, 2010 »

Dobrý den, měla bych ná Vás prosbu. Vyplňuji si přehled SP a zkoušela jsem si ho zkontrolovat interaktivními formulářemi na internetu. Bohužel, každý vypočítal doplatek v jiné výši. Mohu se tedy zeptat, když daňový základ mám 6900 a 1 měsíc byla SVČ hlavní a 11 měsíců vedlejší, zda mi vychází dobře doplatek ve výšši 1720? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Hlavní nebo vedlejší činnost..
« Odpověď #5 kdy: Březen 21, 2010 »

Ano,za jeden měsíc zaplatíte minimální zálohu což bylo v roce 2009 1.720.-Kč.
IP zaznamenána

zdenek01

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Hlavní nebo vedlejší činnost..
« Odpověď #6 kdy: Březen 25, 2010 »

Dobrý den.
Mám problém s přehledy ZP a SP. V roce 2009 jsem měl zaměstnání a osvč - vedlejší činnost (zaměstnání 168 000 a osvč 32 000). Zaměstnání skončilo 27.11.09 a od 28.11.09 jsem na úp. Předpokládám, že 11/09 bude hlavní činnost a 12/09 vedlejší?
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Hlavní nebo vedlejší činnost..
« Odpověď #7 kdy: Březen 25, 2010 »

K jakému datu jste oznámil na OSSZ přerušení samostatné výdělečné činnosti? Určitě to muselo být už před 28.11.2009, jinak byste se nemohl registrovat na ÚP.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Hlavní nebo vedlejší činnost..
« Odpověď #8 kdy: Březen 25, 2010 »

Podle mého názoru,jste podnikal 11 měsíců,z toho 10 vedlejších a 1 hlavní.Listopad jste podnikal po část měsíce,takže se bere celý měsíc jako hlavní a od 28.11.2009 předpokládám,že podnikání bylo přerušeno nebo ukončeno.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Hlavní nebo vedlejší činnost..
« Odpověď #9 kdy: Březen 25, 2010 »

Dobrý večer, paní Jarmilo. Myslím si, že kdyby p. Zdeněk přerušil SVČ do 27.11.09, tak by mohl být i listopad vedlejší činností.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Hlavní nebo vedlejší činnost..
« Odpověď #10 kdy: Březen 26, 2010 »

Dobré ráno Zdeni,já vycházím z toho,že sociálka bere vedlejší činnost jen pokud trvá podmínka pro vedlejší činnost celý měsíc.Zdeněk skončil zaměstnání 27.11.a tak si myslím,že nesplnil podmínku pro vedlejší činnost a v poučení je také uvedeno,pokud podnikal po část měsíce,tak se bere celý měsíc jako by podnikal.Tady je to dost nespravedlivé,neboť se odvádí pojistné jak z podnikání (celý měsíc)tak ze zaměstnání (po část měsíce).
Hezký den,zítra vlastně dnes jdu na sociálku,tak pokud si na to vzpomenu,tak si to ještě ověřím.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Hlavní nebo vedlejší činnost..
« Odpověď #11 kdy: Březen 26, 2010 »

Vycházím z § 9 odstavce 7 zákona o důchodovém pojištění. Pro srozumitelnost kopíruji i odstavec 6:

(6) Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud osoba samostatně výdělečně činná v kalendářním roce
a) vykonávala zaměstnání (odstavec 8 věta první),
b) měla nárok na výplatu invalidního důchodu nebo jí byl přiznán starobní důchod,
c) měla nárok na rodičovský příspěvek15b) nebo na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské z důvodu těhotenství a porodu, pokud tyto dávky náleží z nemocenského pojištění zaměstnanců, nebo osobně pečovala o osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost), nebo o osobu, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)5c), pokud osoba, která je závislá na péči jiné osoby, je osobou blízkou, nebo žije s osobou samostatně výdělečně činnou v domácnosti5d), není-li osobou blízkou,
d) vykonávala vojenskou službu v ozbrojených silách České republiky, pokud nejde o vojáky z povolání, nebo
e) byla nezaopatřeným dítětem podle § 20 odst. 3 písm. a)

(7) Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost v těch kalendářních měsících, v nichž po celý měsíc byla vykonávána samostatná výdělečná činnost a současně trvaly skutečnosti uvedené v odstavci 6 písm.; JESTLIŽE SAMOSTATNÁ VÝDĚLEČNÁ ČINNOST BYLA VYKONÁVÁNA JEN PO ČÁST KALENDÁŘNÍHO MĚSÍCE, považuje se samostatná výdělečná činnost za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud po tu část kalendářního měsíce, po kterou byla vykonávána samostatná výdělečná činnost, tyto skutečnosti současně trvaly. Trváním skutečností podle věty první se rozumí též trvání jen některých skutečností uvedených v odstavci 6.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Hlavní nebo vedlejší činnost..
« Odpověď #12 kdy: Březen 26, 2010 »

Dobrý den Zdeni,tak mi dnes paní na sociálce potvrdila můj názor,ale vzala to asi jen tak od boku,spíš se nad tím moc nezamyslela,protože pokud čtu odst.7,tak je to úplně jasné a máte pravdu vy.Je to vlastně taky napsané v poučení u ř. 20,což jsem zřejmě přehlédla.Tak se omlouvám za špatnou radu.Zmátlo mě to,že jsem řešila něco podobného u zdravotní pojišťovny a tam platí celé kalendářní měsíce,je to tak?
Ještě že už mám dneškem všechno odevzdáno,už v tom začínám mít pěknej guláš.
Hezký zbytek dne a ještě jednou omluva.
IP zaznamenána

zdenek01

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Hlavní nebo vedlejší činnost..
« Odpověď #13 kdy: Březen 27, 2010 »

Děkuji za rady.
Ještě pro upřesnění dodávám, že účinnost zrušení žl je 28.11.09 a zařazení do evidence úp je až 29.11.09 (to přesto, že jsem tam byl 28.11.09 a bylo mi řečeno že jsem v evidenci už 28.11.09).

Takže přehled zp 1-10 vedlejší a 11 hlavní (předpokládám, že jsem měl uhradit i zálohu, která byla loni uvedena v závorce), přehled sp taktéž 1-10 vedlejší a 11 hlavní (tady snad povinnost hradit zálohu nebyla).

Není to trošku, ale dost nespravedlivé když jde pouze o jeden den, alespoň se stát nacpe když je v krizi;-)
Ještě jednou děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Hlavní nebo vedlejší činnost..
« Odpověď #14 kdy: Březen 27, 2010 »

Citace: Jarmila234
Dobrý den Zdeni,tak mi dnes paní na sociálce potvrdila můj názor,ale vzala to asi jen tak od boku,spíš se nad tím moc nezamyslela,protože pokud čtu odst.7,tak je to úplně jasné a máte pravdu vy.Je to vlastně taky napsané v poučení u ř. 20,což jsem zřejmě přehlédla.Tak se omlouvám za špatnou radu.Zmátlo mě to,že jsem řešila něco podobného u zdravotní pojišťovny a tam platí celé kalendářní měsíce,je to tak?
Ještě že už mám dneškem všechno odevzdáno,už v tom začínám mít pěknej guláš.
Hezký zbytek dne a ještě jednou omluva.
Dobrý den, Jarmilo, neomlouvejte se za snahu pomoci:-) Mně jen napadlo, že by p. Zdeněk nožná mohl ušetřit na pojistném, proto jsem se zapojila do diskuse.

Podle § 3a/3/b) zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění neplatí MVZ pro osobu:
která SOUČASNĚ VEDLE samostatné výdělečné činnosti JE ZAMĚSTNANCEM odvádí pojistné z tohoto zaměstnání vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu stanoveného pro zaměstnance,
.......... pokud tyto skutečnosti trvají po celé rozhodné období.

Tady si také myslím, že kdyby p. Zdeněk oznámil zdravotní pojišťovně přerušení činnosti dřív, než skončilo zaměstnání, tak splnil podmínku, že byl po celé rozhodné období (kalendářní měsíc) SOUČASNĚ vedle SVČ zaměstnancem a nemusel by respektovat MVZ. Předpokladem je, že zaměstnavatel odvedl pojistné alespoň z minimální mzdy.
Pokud zaměstnání skončilo 27.11. a SVČ byla přerušena až později, tak podmínku nesplní a za listopad bude muset odvést pojistné z minimálního vyměřovacího základu OSVČ.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2