Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zpětná registrace a z toho plynoucí úhrada dlužných částek na ČSSZ  (Přečteno 1229 krát)

matt86

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Nedávno jsem se byl zpětně přihlásit, po zmatcích s přesunováním pražských pracovišť, jako OSVČ k platbám sociálního pojištění.

ŽL (grafické a kresličské práce) mám od 9.1.2008, ale k první zakázkové práci jsem se dostal až v květnu 2008 a fakturoval jsem asi 150.000,- až v prosinci - šlo o jednorázovou zakázku pro velkou firmu, jejíž realizace trvala 5 nebo 6 měsíců. Při zpětném přihlášení se k platbám SP mi bylo řečeno, že přestože jsem si první peníze (sice všechny najednou) vydělal až poslední měsíc v roce, musím doplatit SP za celý rok (22.080,- bez penále), protože pokud bych se chtěl registrovat až k datu vystavení první faktury, měl bych pro stát měsíční příjem 150.000,-, z nichž by plynuly zálohy přes dvacet tisíc na každý další měsíc, i když jsem si 150.000,- vydělal tím pádem vlastně i za celý rok. Proto se chci zeptat - když jsem byl na ČSSZ poprvé (bohužel na mně nepříslušícím pracovišti) ptal jsem se na tuto situaci a bylo mi řečeno, že celkový příjem mi bude rozpočítán na průměrnou měsíční mzdu (asi 12.000,-), ale vzhledem k tomu, že jsem peníze dostal až v prosinci, zaplatím jen jednu zálohu (tehdy okolo těch 15 set korun) a minimální výše zálohy na další rok mi bude vypočítána z těch 12.000,-.

Kdo má tedy pravdu? Částku jsem již uhradil, nicméně bych to případně rád dořešil. Kdybych se býval přihlásil na ČSSZ od ledna a první zálohu bych byl schopný přesto teoreticky zaplatit až v prosinci téhož roku, taky bych zpětně platil 20.500,-, i když jsem 11 předchozích měsíců neměl prokazatelný příjem?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

PSSZ nezkoumá prokazatelný příjem v jednotlivých měsících. Pokud oznámíte zahájení samostatné výdělečné činnosti, tak jste od té doby pro ně OSVČ a to tak dlouho, dokud neoznámíte přerušení (nebo ukončení) samostatné výdělečné činnosti. Pokud byste si k příjmu 150 tis. Kč uplatnil výdaje 50%, tak byste zaplatil pojistné 22.200,- Kč bez ohledu na počet měsíců podnikání. Kdybyste tohoto příjmu dosáhl jen za jediný měsíc, tak v roce 2009 platíte zálohy 21.900,- Kč měsíčně.
IP zaznamenána
Stran: [1]