Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: paušální výdaje v roce 2010  (Přečteno 13715 krát)

katka89

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
paušální výdaje v roce 2010
« kdy: Březen 11, 2010 »

Dobrý večer,jsem kosmetička-řemeslná živnost.Letos mi bylo řečeno,že mohu uplatnit paušál,a to 80 procent,tedy za daňové přiznání za rok 2009,ale ráda bych věděla,jestli to tak bude i za rok 2010,nebo jestli se ta procenta sníží....Díky za odpovědi.Katka
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
paušální výdaje v roce 2010
« Odpověď #1 kdy: Březen 11, 2010 »

V roce 2010 zatím platí stále 80%,je to tak nastaveno,ale zda to tak zůstane,to snad neví nikdo i když já osobně tuto změnu za rok 2010 nepředpokládám.Ale kdo ví?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje v roce 2010
« Odpověď #2 kdy: Březen 11, 2010 »

Pro řemesla platí výdajový paušál 80% i v roce 2010 a mělo by to tak zůstat. Zpětná změna zákona v neprospěch poplatníka snad ani není přípustná, ale kdo ví:-)
IP zaznamenána

bobinal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
paušální výdaje v roce 2010
« Odpověď #3 kdy: Březen 14, 2010 »

Katko 89, bohužel si můžeme uplatnit pouze 60% jako kosmetičky.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
paušální výdaje v roce 2010
« Odpověď #4 kdy: Březen 14, 2010 »

Kosmetické služby jsou uvedeny jako živnost řemeslná v příloze č.1 zákona č. 455/1991Sb. o živnostenském podnikání a to v části C.
IP zaznamenána

katka89

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
paušální výdaje v roce 2010
« Odpověď #5 kdy: Březen 14, 2010 »

Dobrý večer,mám další dotaz..Když podávám daňové přiznání formou paušálu a hodlám tak učinit i za tento rok 2010,jelikož je to mnohem jednodušší,jsem povinna si vést účty??? Schovávat účtenky od klientů atd. Jestli ano,jak dlouho je mám uschovávat? A k daňovému přiznání je předkládat nemusím??? Díky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje v roce 2010
« Odpověď #6 kdy: Březen 14, 2010 »

Jste povinna vést evidenci příjmů, pohledávek a majetku, který lze odpisovat. Tuto evidenci archivujte tak dlouho, dokud vám FÚ může doměřit daň, tedy 3 roky (evidenci za rok 2009 do konce roku 2012). Účtenky za nákup materiálu nemusíte schovávat. K daňovému přiznání nemusíte přikládat žádné doklady o příjmech.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje v roce 2010
« Odpověď #7 kdy: Březen 14, 2010 »

Citace: bobinal
Katko 89, bohužel si můžeme uplatnit pouze 60% jako kosmetičky.
Proč byste nemohly uplatnit 80%?
IP zaznamenána

bobinal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
paušální výdaje v roce 2010
« Odpověď #8 kdy: Březen 15, 2010 »

Známá účetní mi to řekla, a pak jsem ji na to upozorňovala, že můžeme 80%, že jsem to našla. Takže se to později vysvětlilo:-), ale já mam k tomu ještě masáže, tak ty musím udělat 60%. Tedy pry, je to tak?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje v roce 2010
« Odpověď #9 kdy: Březen 15, 2010 »

Ano, je to tak. Masérské služby jsou ve vázaných živnostech, takže si k nim můžete uplatnit výdaje ve výši 60% příjmů.
IP zaznamenána

katka89

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
paušální výdaje v roce 2010
« Odpověď #10 kdy: Březen 17, 2010 »

Díky mockrát za odpovědi,jste super.Chci ještě reagovat na odpověď moderátorky Zdeny,že jsem povinna si vést evidenci příjmů,pohledávek a majetku-co to přesně je...?? Já jsem začátečnice a v tomhle se moc nevyznám.Zapisuji si každou návštěvu v salonu,co jsem dělala za úkony,datum,cenu...Pokud chce účtenku,vypíšu ji,ale většinou jí nechtěji...Materiál mi obstarává majitelka...Tak se ptám,jestli to dělám dobře,jestli to stačí...??? Nebo je na to nějaká specielní zápisová \"kniha\" ??? Opět předem moc díky za odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje v roce 2010
« Odpověď #11 kdy: Březen 18, 2010 »

Forma evidence příjmů není předepsána, stačí zápisy v sešitě, nebo na volných listech.
IP zaznamenána

katka89

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
paušální výdaje v roce 2010
« Odpověď #12 kdy: Březen 19, 2010 »

Ještě mám dotaz,ohledně dočasných brigád,jak to potom je s tím,co si na brigádě vydělám,musím tyto peníze danit a odvádět z nich sociální a zdravotní,nebo ne??? Mám pocit,že jsem někde četla,že rozhoduje výše výdělku,ale bylo to uvedeno na příkladě důchodce a brigáda,tak jak to vlastně je??? Díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje v roce 2010
« Odpověď #13 kdy: Březen 19, 2010 »

To je různé, záleží na druhu uzavřené smlouvy.
Pokud půjde o závislou činnost (zaměstnání, smlouva podle zákoníku práce), pak je důležitá výše měsíčního výdělku a skutečnost, zda jste u zaměstnavatele podepsala prohlášení k dani. Odvody daně, zdravotního a sociálního pojištění zajistí zaměstnavatel.
IP zaznamenána

bobinal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
paušální výdaje v roce 2010
« Odpověď #14 kdy: Březen 21, 2010 »

Prosím, musím uvádět do formuláře zásoby, když mám výdaje v % kosmetické služby? A ještě jeden dotaz. Když mám kosmetické služby a k tomu masáže, tak jak jsme si výše vysvětlily procenta,:-)  na formuláři je převažující činnost, tak nevím, jak to mám vyplnit. Jestli mám tedy celé přijmy dát jako kosmetiku, když převažuje? Není tam řádek na víc činností, abych mohla výdaje rozdělit. Děkuji moc:-)
IP zaznamenána
Stran: [1] 2