Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené  (Přečteno 22327 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #15 kdy: Srpen 27, 2008 »

To záleží na vašem rozhodnutí, živnost může běžet dál. Pokud ale nebudete skutečně podnikat, pak je rozumnější oznámit přerušení činnosti. Zda bude v roce 2008 vaše samostatná výdělečná činnost pro účely sociálního pojištění hlavní nebo vedlejší, se posuzuje podle výše příjmů ze zaměstnání a nemocenských dávek - musíte dosáhnout alespoň 96 tis. Kč.
IP zaznamenána

MarcelaF

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #16 kdy: Srpen 31, 2008 »

Dobrý den, chci se zeptat na informace ohledně podnikání a mateřské...Pracuji jako OSVČ 5.rokem a plánuji dítě. Nemocenské pojištění si řádně platím. Vím, že při pobírání mateřské nemohu podnikat. Ale nemohu svou činnost ukončit a tak plánuji místo sebe někoho zaměstnat. Budu fungovat jako zaměstnavatel na mateřské dovolené. Vím, že budu pobírat rodičovský příspěvek, ale není mi jasné, jestli budu platit zdravotní a sociální pojištění a jak po právní stránce je tato situace možná a co to obnáší. Děkuji za odpověď. Marcela
IP zaznamenána

Katka

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #17 kdy: Září 02, 2008 »

Dobrý den, od března 2007 jsemOSVČ, do července 2007 jsem byla na mateřské, od července 2007 si platím na OSSZ nemocenské+pojistné 2000,- měsíčne, teď jsem těhotná a na mateřskou nastoupím v březnu 2009. Chtěla jsem poradit, kolik si platit na OSSZ , aby mi byla vyplácena nějaká mateřská, zároveň budu i podnikat, živnost nechci přerušovat. A podle čeho se pak počítá rodič. příspěvek?Děkuji.
IP zaznamenána

Danula

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #18 kdy: Září 04, 2008 »

Dobrý den,
jsem OSVČ a budu žádat o dávky PPM. Byla jsem informovaná, že nesmím po tuto dobu vykonávat osobně výdělečnou činnost OSVČ. Ke svému podnikání si pronajímám místnost. Mohu tuto místnost včetně zařízení po dobu pobírání dávek pronajmout jiné OSVČ? Nebude se tento příjem považovat z hlediska dávek PPM za osobně vykonávanou činnost? Věci mám v obchodním majetku, budu pronajímat na živnost. Tedy nemohu živnost pozastavit.    Děkuji
IP zaznamenána

Markéta Haasová

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #19 kdy: Září 04, 2008 »

Dobrý den,neplatila jsem si nemocenskou,jsem v pátém měsíci těhotenství a jsem OSČV. Zatím ještě podnikám,ale koncem těhotenství už to nebude možné a proto pozastavím živnost.A zajímalo by mě,kam se mám přihlásit a kdo po tu dobu za mě bude platit zdravotní a sociální pojištění. Děkuji za odpověď Markéta
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #20 kdy: Září 08, 2008 »

Přihlaste se na úřadu práce, jinak byste si musela platit zdravotní pojištění. Sociální pojištění není při přerušení živnosti povinné. Dnem porodu můžete žádat o rodičovský příspěvek.
IP zaznamenána

Marketa

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #21 kdy: Září 20, 2008 »

Dobry den, jsem OSVC, pobirala jsem PPM od 14.02. do 28.08. (Nizsi nez RP, castka mi byla dorovnavana). Aniz bych po porodu chtela dale podnikat, (a SVC jsem tedy od te doby nevykonavala), zivnost jsem prerusila az nyni - koncem srpna. Mela jsem za to, ze po dobu pobirani PPM zivnost prerusit nemusim, kdyz se jedna vlastne o davku nemocenskou. Zdravotni pojistovna me ale vyvedla z omylu - mam tam za 6 mesicu dluh za neplacene zalohy, stat pry za mne zacne platit az od data preruseni zivnosti, pobirani PPM nehraje roli. Narozdil od tvrzeni pani na SSZ, ktera mi radi podepsat prohlaseni, ze jsem provozovani zivnosti skoncila jiz pred nekolika mesici, abych se tak vyhnula opetovne povinnosti placeni zaloh. Datum faktickeho preruseni zivnosti ji pry nezajima. Muzete mi, prosim, objasnit, jak se veci maji - ackoliv k me smule  asi je uz pro mne pozde? Zdravotni pojisteni za prvnich 6 mesicu materstvni budu muset uhradit, a jeste budu rada, kdyz me nepripravi zpetne o PPM???
IP zaznamenána

Sagmar

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #22 kdy: Září 22, 2008 »

Dobrý den, prosím o radu - jak se počítá výše PPM u OSVČ? Platím si nemocenské pojištění, nicméně nízkou částku. Na mateřskou bych měla nastoupit v březnu. Počítá se výše podpory z příjmů (resp. vymeřovacího základu) nebo si mám připlatit na nemocenské pojištění, abych dostávala nějaké slušné penizky? Děkuju
IP zaznamenána

Petrita

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #23 kdy: Září 23, 2008 »

Dobrý den, jsem OSVČ, nárok na mateřskou nemám, ale ráda bych se dověděla, kdy začnu pobírat rodičovský příspěvek, zda se můžu rozhodnou pro rychlou variantu na 2 roky nebo 3 roky a kolik budu pobírat, pokud je dle daňového přiznání můj čistý měsíční příjem 20tis.Kč. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #24 kdy: Září 23, 2008 »

Citace: Petrita
Dobrý den, jsem OSVČ, nárok na mateřskou nemám, ale ráda bych se dověděla, kdy začnu pobírat rodičovský příspěvek, zda se můžu rozhodnou pro rychlou variantu na 2 roky nebo 3 roky a kolik budu pobírat, pokud je dle daňového přiznání můj čistý měsíční příjem 20tis.Kč. Děkuji za odpověď.
Rodičovský příspěvek můžete pobírat ode dne porodu. Nebudete si moci, bohužel, vybrat rychlost čerpání rodičovského příspěvku, neboť volit mohou jen ti, kterým vznikl nárok na PPM. Zpočátku budete pobírat 7.600,- Kč měsíčně (až do 21 měsíce věku potomka), později už jenom 3.800,- Kč měsíčně až do 4 let věku dítěte. Váš příjem podle daňového přiznání výši nemá žádný vliv na výši rodičovského příspěvku.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #25 kdy: Září 23, 2008 »

Citace: Sagmar
Dobrý den, prosím o radu - jak se počítá výše PPM u OSVČ? Platím si nemocenské pojištění, nicméně nízkou částku. Na mateřskou bych měla nastoupit v březnu. Počítá se výše podpory z příjmů (resp. vymeřovacího základu) nebo si mám připlatit na nemocenské pojištění, abych dostávala nějaké slušné penizky? Děkuju
PPM se počítá stejně, jako nemocenská.
Kopíruji ze stránek ČSSZ:
Výše nemocenského se odvíjí od toho, v jaké výši OSVČ platí zálohy na pojistné na důchodové pojištění v předchozím kalendářním roce, neboť rozhodným obdobím pro výpočet nemocenského je kalendářní rok předcházející roku, v němž vznikla pracovní neschopnost. Aby OSVČ pobírala v roce 2008 nemocenské ve výši 10 - 12 tis. Kč musela by v roce 2007 platit zálohy na pojistné na důchodové pojištění průměrně 7 000 Kč měsíčně.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #26 kdy: Září 27, 2008 »

Citace: Katka
Dobrý den, od března 2007 jsemOSVČ, do července 2007 jsem byla na mateřské, od července 2007 si platím na OSSZ nemocenské+pojistné 2000,- měsíčne, teď jsem těhotná a na mateřskou nastoupím v březnu 2009. Chtěla jsem poradit, kolik si platit na OSSZ , aby mi byla vyplácena nějaká mateřská, zároveň budu i podnikat, živnost nechci přerušovat. A podle čeho se pak počítá rodič. příspěvek?Děkuji.
K výši pojistného kopíruji ze stránek ČSSZ odpověď na nejčastější dotazy:
\"Výše nemocenského se odvíjí od toho, v jaké výši OSVČ platí zálohy na pojistné na důchodové pojištění v předchozím kalendářním roce, neboť rozhodným obdobím pro výpočet nemocenského je kalendářní rok předcházející roku, v němž vznikla pracovní neschopnost. Aby OSVČ pobírala v roce 2008 nemocenské ve výši 10 ? 12 tis. Kč musela by v roce 2007 platit zálohy na pojistné na důchodové pojištění průměrně 7 000 Kč měsíčně.\"

V době pobírání nemocenských dávek a tedy i peněžité pomoci v mateřství nesmíte osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, jinak by vám zanikl nárok na dávky. Splnění podmínky neosobního výkonu činnosti lze vyřešit přijetím zaměstnance, uzavřením dohody o pracovní činnosti, nebo také může činnost vykonávat spolupracující osoba, nebo odpovědný zástupce.

Rodičovský příspěvek se nevypočítává, je daný rychlostí čerpání - 2, 3, nebo 4 roky.
Rychlé čerpání - 2 roky (do 24 měsíců dítěte) - RP ve výši 11.400,- měsíčně - může využít pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380,- Kč/den.
Klasické čerpání - 3 roky (do 36 měsíců dítěte) - RP ve výši 7.600,- Kč měsíčně - může využít rodič, který má nárok na PPM.
Pomalé čerpání - začíná se čerpat buď po PPM, nebo hned po narození dítěte, pokud nebyl nárok na PPM. Do 21 měsíců věku dítěte činí RP 7.600,- Kč měsíčně (jako při klasickém čerpání), v dalších měsících pak 3.800,- Kč měsíčně až do 48 měsíců věku dítěte.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #27 kdy: Září 27, 2008 »

Citace: Danula
Dobrý den,
jsem OSVČ a budu žádat o dávky PPM. Byla jsem informovaná, že nesmím po tuto dobu vykonávat osobně výdělečnou činnost OSVČ. Ke svému podnikání si pronajímám místnost. Mohu tuto místnost včetně zařízení po dobu pobírání dávek pronajmout jiné OSVČ? Nebude se tento příjem považovat z hlediska dávek PPM za osobně vykonávanou činnost? Věci mám v obchodním majetku, budu pronajímat na živnost. Tedy nemohu živnost pozastavit.    Děkuji
Dle mého názoru můžete přerušit provozování živnosti. Místnost nemáte v obchodním majetku, takže ji můžete (se souhlasem vlastníka) podnajímat. V tom případě budete mít příjmy z pronájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů. Zařízení můžete vyřadit z obchodního majetku, přerušit živnost a pronajímat v rámci pronájmu nemovitosti. Příjmy z pronájmu nepodléhají zdravotnímu, ani sociálnímu pojištění.
IP zaznamenána

Marki

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #28 kdy: Září 29, 2008 »

Dobrý den,
pracuji jako OSVČ a plánuji miminko, začala jsem si platit nemocenské pojištění, ale nějak se nemohu dopátrat k tomu, jaká by byla PPM v případě placení si minimálních záloh. A měla bych ještě jeden dotaz: pokud budu na rodičovské dovolené, mohu při tom podnikat normálně, nebo musí být můj výdělek do nějaké částky, jinak nebudu dostávat rodičovský příspěvek?
Předem moc děkuji  (pokud opakuji dotazy, které tu již byly, moc se omlouvám)
IP zaznamenána

kodl

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #29 kdy: Září 29, 2008 »

Dobrý den, kolik je možné si vydělat na mateřské dovolené a je možno pracovat jako OSVČ ??
Děkuji
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3