Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3

Autor Téma: zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené  (Přečteno 22324 krát)

Evahodo

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« kdy: Březen 29, 2008 »

Chtěla bych vědět, jak to je, pokud při zaměstnání podnikám a dostala jsem se do situace, kdy jsem část roku byla na mateřské (pobírala peněžitou pomoc v mateřství) a část roku jsem pobírala rodičovský příspěvek. Ze zaměstnání jsem neměla kromě té mateřské žádný jiný příjem. Je to správně, že těch šest měsíců mateřské se mi bude posuzovat jako hlavní činnost a budu z ní muset zaplatit sociální pojištění? Dá se ta moje mateřská nějak zohlednit? Díky za radu. Eva
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #1 kdy: Březen 30, 2008 »

Jestli jste neoznámila na OSSZ přerušení samostatné výdělečné činnosti, tak budete až do doby, než jste začala pobírat rodičovský příspěvek, posuzována jako OSVČ hlavní. Bohužel, pro OSSZ je rozhodující formální stav, nikoliv ten skutečný.
IP zaznamenána

stepankacerna

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #2 kdy: Červen 19, 2008 »

Dobrý den,já také řeším otázku co a jak...Jsem zaměstnaná na MD a jako VČ mám podnikání. Na MD budu 4. rokem a v listopadu nebo v prosinci nastupuji na novou MD s druhým miminkem, které čekám. V podnikání bych chtěla pokračovat a zároveň bych chtěla mít nárok na PPM. Slyšelal jsem ale i názor, že je lepší živnost přeružit, abych měla nárok na PPM nebo si platit zálohy. Mě zajímá, jak vysoké to jsou zálohy, zda nepřijdu o PPM. Zda raději přerušit nebo raději platit zálohy. Nebo jsem i slyšela, že stačí podepsat nějaký papír na OSSZ, že to můžu mít nějakého zástupce. Budu moc ráda, když se mi pokusíte to vysvětlit, a poradit co a jak.
Moc děkuji Štěpánka.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #3 kdy: Červen 26, 2008 »

Upřesněte, prosím, situaci. Jste v pracovním poměru, požádala jste zaměstnavatele o neplacené volno do doby, než nastoupíte na další MD? Budete tedy pobírat peněžitou pomoc v mateřství od zaměstnavatele?
IP zaznamenána

JANO850

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #4 kdy: Červenec 01, 2008 »

DOBRY DEN,JSEM OSVČ NEPLATIM SOCIALNI PRIPOJISTENI,MOMENTALNE JSEM V7 TYDNU TEHOTENSTVY,PORADTE MI KDYZ BUDU MIT RIZIKOVYM TEHOTENSTVI JESTLI MAM NAROK NA PODPORU OD STATU,NEBO NA CO MAM NAROK.DEKUJI
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #5 kdy: Červenec 02, 2008 »

Pokud jste si neplatila nemocenské pojištění OSVČ, pak nebudete mít nárok na nemocenskou, ani na peněžitou pomoc v mateřství ze zdrojů nemocenského pojištění OSVČ. Zda je možné uplatňovat nároky na podporu jinde, to, bohužel, netuším.
Pokud byste přerušila výkon samostatné výdělečné činnosti, tak se můžete přihlásit na úřadu práce. Tam snad také vyřizují kromě podpory v nezaměstnanosti i nějaké dávky v hmotné nouzi, ale nevím to jistě.
IP zaznamenána

MarketaG

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #6 kdy: Červenec 14, 2008 »

Dobrý den, do 30. listopadu 2007 jsem byla v zaměstnaneckém poměru, od 1. prosince 2007 až doposud jsem OSVČ. Nyní plánuji miminko a ráda bych splnila podmínky pro výplatu dávek v mateřství. Je to ještě reálné? Předem děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #7 kdy: Červenec 26, 2008 »

Nepíšete, zda si jako OSVČ platíte dobrovolné nemocenské pojištění, ani jak dlouho jste byla zaměstnaná, takže odpovím alespoň obecně.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzniká OSVČ za předpokladu, že byla účastna na nemocenském pojištění OSVČ (platila dobrovolné nemocenské pojištění - nelze doplatit zpětně) alespoň 180 dnů před porodem a zároveň byla v posledních dvou letech před porodem účastna nemocenského pojištění (ať už jako zaměstnankyně, nebo jako OSVČ) alespoň 270 dnů.
I kdybyste si dosud neplatila nemocenské pojištění OSVČ,  miminko teprve plánujete a byla jste dostatečně dlouho nemocensky pojištěna jako zaměstnankyně, tak to ještě může být reálné:-)
IP zaznamenána

Šárka

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #8 kdy: Červenec 28, 2008 »

Dobrý den, potřebuji poradit. Již 6 rok podnikám v oblasti služeb. Jsem OSVČ platím dobrovolné sociální pojištění. Jsem v druhém měsíci těhotenství a vzhledem ke zdravotnímu stavu pobírám nemocenskou, která není příliš vysoká. Pokud nevznikne nějaký problém pracovat nebudu, ale řeším otázku jestli není lepší živnost přerušit. Náklady jsou stejné, ale přijmy se rapidně snížily. Nevím jak postupovat. Můžete mi poradit ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #9 kdy: Červenec 30, 2008 »

Jestliže pobíráte nemocenskou ze zdrojů nemocenského pojištění OSVČ, tak byste ani neměla osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, abyste nepřišla o dávky nemocenského pojištění.
Nejsem si úplně jistá, na co se konkrétně ptáte. Ve vztahu k zákazníkům by pro vás nebyl problém přerušit činnost, ale potřebujete poradit, co a kde v souvislosti s přerušením vyřídit?
IP zaznamenána

Šárka

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #10 kdy: Srpen 03, 2008 »

Není problém se zákazníky. Pozastavila jsem OSVČ a jediný příjem v současné chvíli je nemocenská, která je méně než 3000kč. Příjem z práce tudíž není a já se ptám jak mám z těchto peněz žít. Na úřadech jako socialní a zdravotni, živnostenký je situace nahlášena to je v pořádku. ALE - Můžete mi poradit kde mohu v současné chvíli, kdy mám rizikové těhotenství a práci nemohu vykonávat získat ještě další peníze ? Na pracovní úřad mne nevezmou jelikož jsem v marodním stavu. Až dojdou malé peníze, které jsem našetřila octnu se sociálním dně, přestože jsem odváděla daně a poctivě platila státu co po mne vyžadoval. Doufám, že chápete mojí situaci. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #11 kdy: Srpen 03, 2008 »

Napadá mě pomoc v hmotné nouzi, zkuste přečíst alespoň základní informace zde:
http://www.mpsv.cz/cs/5
Více byste se měla dovědět na sociálním odboru. Nevím, jak tento systém funguje, ale nedělala bych si přílišné iluze. Pokud jsem v minulosti slyšela historky lidí, kteří také celý život řádně platili daně a dostali se do finančních potíží (ztráta zaměstnání ve věku kolem 50 let), tak je na sociálním velmi rychle odbyli. Například proto, že spoluvlastnili kus nějakého pole, nebo proto, že měli auto, tedy spíše neprodejnou popelnici, ale jako důvod k odmítnutí jakékoliv pomoci to stačilo.
IP zaznamenána

Marika

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #12 kdy: Srpen 17, 2008 »

Dobrý den mám k vám prosbu a to o radu.V roce 2007 mi vznikl nevědomostí dluh na soc.pojištění .Nyní jsem v jiném stavu a mám tam dluh.Mám nárok na mateřskou dovolenou až se miminko narodí jsem Osvč.Danové přiznání řádné.Děkuji za odpověd.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #13 kdy: Srpen 18, 2008 »

OSVČ nemá mateřskou dovolenou:-)
Jestli vám jde o peněžitou pomoc v mateřství - což je nemocenská dávka - tak se musíte spojit se svojí OSSZ a zjistit, zda vám z důvodu neplacení sociálního pojištění nezaniklo nemocenské pojištění. Podmínkou je, že jste si platila dobrovolné nemocenské pojištění.
Pokud nejste nemocensky pojištěna, pak můžete ode dne porodu žádat rodičovský příspěvek -dávku státní sociální podpory. Žádost o rodičovský příspěvek vyřizují kontaktní místa příslušných úřadů práce (v Praze úřady MČ).
IP zaznamenána

cheva

  • Host
zaměstnání + OSVČ na mateřské dovolené
« Odpověď #14 kdy: Srpen 26, 2008 »

Hezký den, jsem zaměstnaná a zároveň OSVČ - což mám jako vedlejší činnost (živnost). Cca za měsíc nastoupím na mateřskou dovolenou. Jaký vliv bude mít mateřská na mou vedlejší činnost?
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3