Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přehled za rok 2009 na ZP a SP - hlavní / vedlejší činnost  (Přečteno 6294 krát)

silvie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Můžete mi prosím poradit, jak je to s člověkem, který je OSVČ od ledna až do prosince 2009. Platil celý rok zálohy jak na SP, tak na ZP. Od 6. do 10. měsíce však byl zároveň zaměstnancem. Za celou tuto dobu si však vydělal jen cca 10tis.Kč. Ale SVČ po tuto dobu neprovozoval (bohužel si nepozastavil živnostenský list). Může si tato osoba zvolit od 6. do 10. měsíce SVČ jako vedlejší činnost a zaměstnání jako hlavní činnost?
Informovala jsem se na OSSZ a tam mi paní řekla, že od 1.1.2009 není potřeba dokazovat příjmy ze zaměstnání (není potřeba minimální mzda 8tis.Kč), ale musí zaměstnavatel potvrdit, že platil za zaměstnance nemocenské pojištění. Což mi zaměstnavatel potvrdil. SP za zaměstnance odvedl.
Bohužel zdravotní za zaměstnance neodvedl (není to povinné). Zaměstnanec byl delší dobu na neplacené dovolené. Proto tak malý příjem.
Na zdravotní pojišťovně mi bylo řečeno, že nebylo odvedeno ZP z minimální mzdy a proto nelze zaměstnání považovat za hlavní činnost.
Vůbec teď nevím jak vyplnit přehledy na sociálku a zdravotku.
Poraďte prosím.
Silvie
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled za rok 2009 na ZP a SP - hlavní / vedlejší činnost
« Odpověď #1 kdy: Březen 11, 2010 »

Pro OSSZ může mít vedlejší činnost jen v těch měsících, ve kterých PO CELÝ kalendářní měsíc trvalo zaměstnání, které založilo účast na NP, výše příjmu už není důležitá. Pokud byl zaměstnancem od 1.6. do 31.10.2009, tak můžete v přehledu pro OSSZ vykázat 5 měsíců vedlejší činnosti.

Možná měl uzavřenou DoPČ a nedosáhl rozhodného příjmu 2.000,- Kč/měs., takže nebylo odvedeno zdravotní pojištění. Nebo zaměstnavateli doložil, že si platí pojistné jako OSVČ a zaměstnavatel pak nedopočítával pojistné do minimálního vyměřovacího základu. V přehledu pro ZP uveďte 12 měsíců hlavní činnosti.
IP zaznamenána

silvie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Přehled za rok 2009 na ZP a SP - hlavní / vedlejší činnost
« Odpověď #2 kdy: Březen 12, 2010 »

Děkuji za radu. Tato osoba má vystavenou klasickou pracovní smlouvu.
U OSSZ uvedu v přehledu SVČ 7 měsíců hlavní činnost a 5 měsíců vedlejší činnost.
A u ZP uvedu celých 12 měsíců SVČ hlavní činnost.
Můžete mi prosím ještě poradit jaké potvrzení od zaměstnavatele pro OSSZ potřebuji, jaký formulář?

Ještě jednou moc děkuji za radu:o)
Silvie
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Přehled za rok 2009 na ZP a SP - hlavní / vedlejší činnost
« Odpověď #3 kdy: Březen 12, 2010 »

Zatím nepotřebujete žádné potvrzení,již se nesleduje výše příjmů,jak psala p. Zdena.
Doložení uvedené skutečnosti musí být učiněno nejpozději do konce následujícího kal.měsíce po měsíci ve kterém byl podán přehled, p o k u d ČSSZ nemá údaje ve své evidenci,ani nemá možnost si je obstarat.
Takže pokud by něco chtěli dokládat,tak se vám určitě ozvou.
IP zaznamenána

Lenka K

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37
Přehled za rok 2009 na ZP a SP - hlavní / vedlejší činnost
« Odpověď #4 kdy: Březen 30, 2010 »

Dobrý den, pokud chci být považovaná na zdravotní pojišťovně za vedlejší činnost i nadále (r.2009 jsem byla považována za VČ) musím také něco dokládat nebo si to ZP má možnost někde ověřit, že zaměstnavatel za mě platí?
Děkuji mockrát za radu
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Přehled za rok 2009 na ZP a SP - hlavní / vedlejší činnost
« Odpověď #5 kdy: Březen 31, 2010 »

Myslím, že pokud jste byla evidována jako osvč vedlejší, nemá pojišťovna důvod vás podezřívat, že se to změnilo, je vaší povinností však nahlásit, pokud by jste  se stala osvč hlavní. Jana
IP zaznamenána

zoule

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý de,

od září 2009 jsem jako osvč na VEDLEJŠÍ činnost(student do 26 let). Chci se zeptat, zda musím podávat přehledy na ZP a SP, když jsem žádné zálohy neplatila?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Ano, podání přehledů je povinné.
IP zaznamenána

Hugo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,

trochu se peru s Přiznáním OSVČ pro sociálku.. V roce 2009 jsem v lednu a JEDEN DEN v únoru pracoval jako OSVČ na hlavní činnost. Od 2. února jsem se stal zaměstnancem na hlavní prac. poměr - živnostenský list jsem si ale ponechal (tuto skutečnost jsem včas sociálce nahlásil).

Za měsíce leden a únor (již jsem z této poradny pochopil, proč i za únor) jsem zaplatil zálohy na DP.

Můj dotaz je: za dalších 10 měsíců (kdy jsem byl zaměstnán a zároveň OSVČ vedlejší) jsem již žádné zálohy jako OSVČ neplatil (tak mi to vysvětlila tenkrát sociálka; zaměstnavatel mi strhával vše potřebné ze mzdy). Pokud teď vyplňuji formulář pro ČSSZ, tak mi vychází za celý rok daňový základ z podnikání (za 12 měsíců) cca 29000 Kč. Minimální daňový základ jsem spočítal na 35338 Kč. Budu něco doplácet? Zatím na mě všechny elektronické formuláře křičí, že ano. Ale já nechápu proč.

Mnohokrát díky za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Jestli jste zaplatit na zálohách 3.440,- Kč, tak byste neměl nic doplácet. Minimální vyměřovací základ je 11.778,- Kč.

Stáhněte si interaktivní formulář přehledu zde:
http://www.podnikatel.cz/formulare/kategorie/socialni-pojisteni/

nebo si vyplňte formulář přímo na stránkách ČSSZ:
http://www.cssz.cz/cz/e-podani/ke-stazeni/
IP zaznamenána

slunecnice

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51
Přehled za rok 2009 na ZP a SP - hlavní / vedlejší činnost
« Odpověď #10 kdy: Březen 15, 2012 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda se do přehledu za OSVČ na ZP a ČSSZ počítá do zaplacených záloh i částka, která byla z minulého roku jako přeplatek, který se nevybíral  a ponechával se na platby záloh v dalším období. Děkuji.
IP zaznamenána

slunecnice

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51
Přehled za rok 2009 na ZP a SP - hlavní / vedlejší činnost
« Odpověď #11 kdy: Březen 15, 2012 »

Ještě jedna otázka: Platí, že do těchto přehledů se zapisují platby uskutečněné do 8. 1. 2012 a pozdější ne? Moc moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled za rok 2009 na ZP a SP - hlavní / vedlejší činnost
« Odpověď #12 kdy: Březen 15, 2012 »

Přeplatek z minulého roku se započítá na zálohy následujícího roku.
Do přehledu pro ZP se počítají zálohy, které pojišťovna obdržela do 8.1.
Do přehledu pro SP se započítávají zálohy, které OSSZ obdržela do 20.1.
IP zaznamenána
Stran: [1]