Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ vedlejší na rodičáku a zdravotní pojištění  (Přečteno 3052 krát)

OSVČnaRodičáku

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý večer,


jsem OSVČ od listopadu 2008 na rodičovské (neplatila jsem nemocenskou). Od té doby jsem na ČSSZ v kategorii vedlejší OSVČ.

Problém nastal po podání přehledu zdravotní pojišťovně, dle kterého mi měl být vyplacen přeplatek, ale bylo mi sděleno, že jim naopak dlužím a nabíhá mi penále.

Těhotenství mi bohužel nedovolilo pracovat, avšak jelikož mám uměleckou činnost, kvůli opožděnému vyplácení autorského honoráře jsem SVČ nepřerušila, jen jsem po porodu zašla na ČSSZ, přešla na činnost vedlejší a na VZP odnesla potvrzení o pobíraní rodičovského příspěvku, na který jsem měla nárok již za celý kalendářní měsíc listopad. Tam mě ovšem slečna omylem dala do kategorie (L) \"osoba osobně celodenně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, pokud nemá příjmy ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti\" místo do kategorie (E) \"žena na mateřské a rodičovské dovolené; -osoba pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění; -příjemce rodičovského příspěvku\", což mi nedávno po osobní návštěvě opravili, ale nijak to vyúčtování nezměnilo.

Nicméně jsem při nahlášeni pobírání rodič. příspěvku nebyla upozorněná, že mám stále platit vyměřené zálohy dle přehledu z roku 2007 (ty vycházeli na 1950 Kč), takže jsem zrušila trvalý příkaz a přestala platit v domněnce, že za OSVČ na rodičovské zdravotní pojištění platí stát, ostatně jsem na zdravotním pojištění měla přeplatek.

Nedávno mi však přišlo vyučtování dle kterého jsem předepsaných 1950 Kč měla platit až do dubna 2009 a pak sníženou zálohu dle skutečných příjmu ve výši 422Kč, takže nyní u nich místo přeplatku mám dluh. Komentář úřednice byl, že když nemám žádné příjmy z SVČ, tak jsem si to měla dávno odhlásit. Takže jsem zašla na ČSSZ a žádala o zrušení činnosti zpětně, protože jsem během té doby stejně nevydala žádnou fakturu. Jenže loňský rok je již uzavřen, musel by se celý přepsat, takže mi to dali k datu 31.12.2008 až do dubna 2009, což znamená, že za ten květen již můžu platit sníženou zálohu 422 Kč. SVČ jsem nechtěla zrušit úplně, protože bych pořád mohla dostat nějaký autorský honorář za práci vykonanou před narozením miminka.

Chtěla jsem se zeptat, zda je možné, aby mi zdravotní pojišťovna za ty dva měsíce, listopad a prosinec, skutečně účtovala minimální vyměřovací základ ve výši 1456 Kč a ne skutečnou zálohu vypočtenou dle přehledu za rok 2008? Sice to není závratná částka, i když je osobě na rodičovském příspěvku každá koruna drahá, ale jde o princip, navíc mě naštvalo, že jsem se zbytečně stala dlužníkem, ačkoli si to dost dobře hlídám, aby mi někde nenabíhalo penále.

Také bych se ještě zeptala, pokud víte něco o nové nemocenské, neboť mi nikdo není schopný spolehlivě odpovědět. Nemocenská již totiž není vázaná na příjmech, znamená to že i když jsou příjmy v rámci vedlejší činnosti, tak na nemocenskou plátce má nárok. A je to i v případě, že nemá žádné příjmy, ale platí si nemocenskou dál? A jak je to s PPM, má na ní nárok i osoba s minimálními příjmy, když si splní podmínku 270 dnů do 2 let před nástupem na PPM (+180 dnů před začátkem podpůrčí doby)?

Děkuji předem za všechny odpovědi!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ vedlejší na rodičáku a zdravotní pojištění
« Odpověď #1 kdy: Červen 04, 2009 »

V měsících listopadu a prosinci 2008 jste byla osobou, pro kterou není stanoven minimální vyměřovací základ, za tyto dva měsíce jste tedy měla zaplatit jen pojistné vypočítané ze skutečného vyměřovacího základu. Předepsané zálohy (1.950,- Kč) jste opravdu měla hradit až do podání přehledu za rok 2008, nebo jste si měla požádat o snížení záloh. Přerušení činnosti na OSSZ nemá žádný vliv na platby ZP, důležité je, aby zpětné přerušení činnosti akceptovala zdravotní pojišťovna.

Otázky na nemocenské pojištění vám spolehlivě zodpoví OSSZ:-)
Pokud splníte podmínky 270 dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech a zároveň alespoň 180 dnů účasti na nem.poj. OSVČ před nástupem na PPM, pak máte nárok na dávky. Výše vašich příjmů přitom není důležitá, PPM vám bude vypočítána podle toho, kolik jste si platila na nemocenské pojištění, výši pojistného si určujete sama.
IP zaznamenána

Sonička

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ vedlejší na rodičáku a zdravotní pojištění
« Odpověď #2 kdy: Březen 23, 2010 »

Prosím o radu - OSVČ (ŽL-masérské služby od 27.5.2009) - od 1/2009 do 8/2009 pobírání rodičovského příspěvku - zálohy na ZP a SP neplatila.

Příjmy 15540,- a výdaje procentem (60%) tj. 9324,-.........dílčí z. d. 6216,--

Vzala jsem tedy vedlejší činnost - od 5/2009 do 8/2009 (pokud dobře vyplňuji tak v přehledu na OSSZ v ř. 26 a 27 u vedlejší činnosti bude 0 - nevztahuje se na ní minimum - rodičovský příspěvek) a hlavní od 9/2009 do 12/2009.

Vychází mi dost velké doplatky - na SP 6879,-- a na ZP 6360,--.

Děkuji.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
OSVČ vedlejší na rodičáku a zdravotní pojištění
« Odpověď #3 kdy: Březen 24, 2010 »

Pokud má od září dítě ve školce více jak 4 hodiny,tak se na ni nevztahuje celodenní péče a musí odvádět pojistné jako z hlavní činnosti podnikání a pak sociální a zdravotní vychází bohužel jak uvádíte.Jsou to v podstatě 4 měsíce minimální zálohy pro hlavní činnost.
IP zaznamenána
Stran: [1]