Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přehled na sociálku - hlavní vs. vedlejší poměr  (Přečteno 2580 krát)

andy33

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13

Dobrý den,
v dubnu r. 2009 jsem si udělala ŽL a přihlásila se na OSSZ na vedlejší činnost - měla jsem pracovní poměr.  Ten skončil ale v polovině roku, tj. 30.6.09, od 1.7. jsem přešla na hlavní činnost podnikání. Teď na přehledu na OSSZ jsem vyplnila částku daňového základu ř. 21, napsala počet měsíců co jsem podnikala - tj. od 1.7. tj. 6 měsíců . Platila jsem 1720/měsíčně, nyní vyšel doplatek přes 2tisíce. Paní na sociálce ale koukla do počítače, a že prý jsem evidovaná od dubna, tj. mám 9 měs. podnikání - 6 hlavní a 3 vedlejší, spočítala doplatek na přes 4 tisíce. Marně jsem dokazovala výstup. listem ze zaměstnání, že jsem podnikala opravdu jen 6 měsíců, a že vlastně žádný výdělek na vedlejší činnost nebyl.
Přes 2 tis. bych doplatila, ale přes 4 tis. se mi už nechce, je jasné, že jsem půlrok chodila do zaměstnání, půlrok jsem podnikala.
Děkuju za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přehled na sociálku - hlavní vs. vedlejší poměr
« Odpověď #1 kdy: Březen 11, 2010 »

Paní ze sociálky má pravdu. Přehled o příjmech a výdajích OSVČ podáváte za období, kdy jste podnikala. V měsících dubnu až červnu jste byla OSVČ vedlejší, neboť jste byla současně zaměstnaná. V následujících 6 měsících už bylo vaší hlavní činností podnikání. První tři měsíce roku, ve kterých jste byla zaměstnancem, se nepočítají, neboť v té době jste ještě nebyla OSVČ.
IP zaznamenána

andy33

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Přehled na sociálku - hlavní vs. vedlejší poměr
« Odpověď #2 kdy: Březen 12, 2010 »

Takhle jak to napíšete, tak to je jasný. Já jsem asi napsala špatně první větu - v tom dubnu, když jsem dostala ŽL - na případnou vedl. činnost, jsem se šla na OSSZ zeptat, zda jsou nějaké měsíční zálohy, paní mě ujistila, že nic, a že to bude až pak podle toho jaké peníze z toho budou. Mám dojem, že jsem tam ani nic nepodepisovala - nějakou přihlášku na té sociálce.
Nakonec žádný vedlejší poměr se nekonal, chodila jsem do práce, jen jsem měla ŽL - a to přece člověk může mít. Na hlavní podnikání jsem tedy šla až 1/7, když jsem 30/6 skončila v závislé  činnosti. Jak tedy můžu dokázat, že jsem podnikala jen 6 měs., nikoli těch 9 jak mi tvrdí na sociálce, a kvůli tomu mít doplatek o cca 2 tis vyšší? To se mi zdá strašně nespravedlivé, platit za něco, z čeho jsem neměla ani haléř. Vlastně jsem na tu soc. ani nemusela chodit, vedl. činnost by bývala stačila nahlásit až s přehledem, tak jen proto, že jsem byla tak poctivá a šla se tam zeptat, tak bych ted měla doplácet více? Fakt to nejde jinak prokázat? Díky moc už podruhé...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přehled na sociálku - hlavní vs. vedlejší poměr
« Odpověď #3 kdy: Březen 12, 2010 »

Napište, jaký jste měla daňový základ a kolik jste odvedla na zálohách.
IP zaznamenána

andy33

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Přehled na sociálku - hlavní vs. vedlejší poměr
« Odpověď #4 kdy: Březen 13, 2010 »

Ano, tak daňový základ 88.940 Kč, při 6ti měs. hlavního podnikání, což si myslím,  je doplatek asi 2.666 Kč, při 9ti měsících - ale z mého hlediska to tak není, ale paní na soc. se mě snaží přesvědčit že ano, by byl dopl. 4.327 Kč. Platila jsem půlroku jen základ, tj. 1720 x6 tj. 10.320 Kč.
A paní na soc. mi říkala, že proč jsem si tedy neplatila už od dubna - !!! ale proč, když jsme byla do 30/6 zaměstnána a ten vedlejší poměr se vůbec nekonal, čili výdělek nulový !! Děkuju moc už potřetí....
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přehled na sociálku - hlavní vs. vedlejší poměr
« Odpověď #5 kdy: Březen 14, 2010 »

Doplatek je opravdu 4.327,- Kč. Za 9 měsíců podnikání (z toho 3 měsíce vedlejší) jste dosáhla daňového základu 88.940,- Kč. Nesledují se daňové základy za každý měsíc zvlášť, ale celkový daňový základ se podělí počtem měsíců podnikání (88 940/9 = 9 882,22) a vyjde průměrný daňový základ na jeden měsíc podnikání.

Daňový základ za 3 měsíce vedlejší činnosti = 3*9 882,22 = 29.646,66 Kč
Daňový základ za 6 měsíců hlavní činnosti = 6*9 882,22 = 59.293,33 Kč

Základ pro výpočet pojistného z vedlejší činnosti je polovina daňového základu, tedy 14.824,- Kč.
U hlavní činnosti ale musíte počítat alespoň s minimálním vyměřovacím základem (bez ohledu na to, že jste si ve skutečnosti vydělala méně a daňový základ byl nižší). Základem pro výpočet pojistného bude zákonem stanovené měsíční minimum 5.889,- Kč * 6 měsíců hlavní činnosti = 35.334,- Kč.

Po sečtení obou základů 35 334 (z hlavní činnosti) + 14.824 (z vedlejší činnosti) získáte minimální vyměřovací základ 50.158,- Kč, ze kterého se vypočítává pojistné. Pojistné činí 29,2%, tedy 14.647,- Kč. Po odečtení záloh zbývá doplatit 4.327,- Kč.

Minimální pojistné za 6 měsíců hlavní činnosti už jste odvedla formou záloh, nyní doplácíte pojistné za 3 měsíce vedlejší činnosti. Znovu opakuji, že OSSZ nesleduje, ve kterých měsících jste měla příjmy. Zkrátka jste byla 9 měsíců přihlášená jako OSVČ, tak vám rozpočítají vykázaný daňový základ do devíti měsíců.  

Chyba byla v tom, že jste se přihlásila na OSSZ už od dubna i když jste ve skutečnosti ještě nepodnikala. Oznamovací povinnost vůči pojišťovnám vám vznikne až při faktickém zahájení samostatné výdělečné činnosti, nikoliv hned při vyřízení živnostenského oprávnění.
IP zaznamenána

andy33

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Přehled na sociálku - hlavní vs. vedlejší poměr
« Odpověď #6 kdy: Březen 14, 2010 »

Děkuju moc, nepotěšila jste mě. Napadá mě jen jít se tam dohadovat, že jsem žádnou přihlášku nepodepsala a jen jsem se tam byla zeptat. Jestli ta ženská u přepážky byla nějak aktivní a rovnou mě tam zapsala? Asi ano...Za 4.327 Kč dost drahý dotaz, co?
Tak ještě jednou díky a přeji pěkný den...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přehled na sociálku - hlavní vs. vedlejší poměr
« Odpověď #7 kdy: Březen 14, 2010 »

Možná jste při vyřizování na živnostenském úřadě vyplnila i části C a D jednotného registračního formuláře, ve kterých oznamujete zahájení činnosti správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.
IP zaznamenána
Stran: [1]