Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prohlášení poplatníka,roční zúčtování, potvrzení příjmů  (Přečteno 1370 krát)

veronika200

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Moc děkuji za předchozí rady paní Zdeně a znovu prosím o radu v několika věcech:

1)Pracuji příležitostně na DPP jen několik měsíců v roce, na HPP zatím nepracuji. Má vliv na výši vráceného přeplatku od FÚ v potvrzení příjmu uvedené měsíce zúčtování? Jeden zaměstnavatel mi totiž uvedl do potvrzení více měsíců než je pravda a nevím zda je to pro mě nevýhodné a měla bych ho tedy požádat o opravu údajů.

2)  Nerozumím moc smyslu prohlášení poplatníka, tzv. ?růžovky?. Nemám nyní nárok na žádnou slevu či zvýhodnění kromě slevy na poplatníka (24 840 Kč, dle 35ba). Roční zúčtování mi žádný zaměstnavatel nedělá.
a) Chápu tedy smysl ?růžovky? správně, když si myslím ? když ho podepíšu, uplatním slevu na poplatníka ihned u zaměstnavatele a díky tomu od něj dostanu vyplacenou vyšší výplatu. Když ho u zaměstnavatele nepodepíšu, tak mi slevu na poplatníka v rámci DAP započte FÚ a tím vyšší přeplatek mi následně vrátí. Chápu to správně?
b) Započte mi FÚ v případě, že jsem nepodepsala růžovku u žádného zaměstnavatele, slevu na poplatníka za každý měsíc? Nepřicházím o tuto slevu když nepodepíšu růžovku?

3)Může mi zaměstnavatel u kterého pracuji na DPP odmítnout podepsání prohlášení poplatníka? Tím mě totiž znevýhodňuje, částky do 5 000 Kč daní srážkovou daní...

4) Má můj poslední zaměstnavatel u kterého jsem v daném zdaňovacím období pracovala povinnost udělat mi roční zúčtování i když jsem ho o něj písemně nepožádala a nemám o něj zájem?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

1) Počet měsíců není důležitý.
2a) Ano. Platí za předpokladu, že je odměna zdaněna zálohovou daní.
2b) Sleva na poplatníka se z žádných důvodů nekrátí.  Existovala jste celý rok_máte nárok na slevu.
3) Ne, ale může to být poslední dohoda, kterou s vámi uzavře.
4) Ne.
IP zaznamenána
Stran: [1]