Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: dohoda o provedení práce  (Přečteno 2405 krát)

JOSEFF

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
dohoda o provedení práce
« kdy: Únor 10, 2010 »

Může být při uzavření dohody o pr.práce finančním úřadem zpochybněna hodinová sazba, musí se hodiny na smlouvě uvádět ?
Př. důchodce dohoda o provedení práce, podepsáno prohlášení,
     odměna 13500 Kč/ měsíc     -  12.5 hodiny měsíčně.
     po odpočtu 0 daň z příjmu, 0 soc. a zdr pojištění

     Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230
dohoda o provedení práce
« Odpověď #1 kdy: Únor 12, 2010 »

DPP je upraveno v § 75 a 77 ZP. Smlouva nemusí být písemná. Nicméně nesete důkazní břeneo, že jste nepřekročil 150 hodin za rok a tak doporučuji písemnou smlouvu s uvedením rozsahu hodin.

Hodinová sazba může být zpochybňována. Záleží na tom, co daný zaměstnanec vykonává za práci a jaké k ní má předpoklady. Pokud za více než 1 000 Kč/hod zametá dvůr, asi bude problém. Navíc kontrolorky z FÚ tak vysokou hodinovou mzdu nemají a to je napruží hned na začátku.

Problémem může také být, pokud se z nějakých důkazních prostředků zjistí, že v zaměstnání je déle než 12,5 hod/měsíc  resp. 150/rok - např. cesťáky, výpověď svědků atd. Pak následuje překvalifikace na DPČ.

Hezký den!
IP zaznamenána

Lenka K

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37
dohoda o provedení práce
« Odpověď #2 kdy: Březen 12, 2010 »

Dobrý den,

prosím Vás jde u DPP, kde zaměstnanec nepodepsal prohlášení odvádět zálohovou daň? Příjmy byly do 5000Kč/měs. Jde mi o situaci, uvedenou výše, ale přesto bylo vystaveno Potvrzení o zdanitelných příjmech, kde je uvedená právě zálohová daň. S tímto postupem jsem vůbec nepočítala a už mám zhotovené i vyplacení roční zúčtování dańě bez zahrnutí příjmu z DPP. Je v tom nějaký problém?

Předem děkuji za odpověď
IP zaznamenána
Stran: [1]