Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: paušál na auto u s.r.o.  (Přečteno 7563 krát)

bao

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
paušál na auto u s.r.o.
« kdy: Únor 26, 2010 »

Dobrý večer,mám dotaz:

a)je pravda,že paušální výdaje na auto 4000,-Kč měsíčně a bez psaní knihy jízd je stejné jak u fyzické osoby tak u s.r.o.?

b)je pravda,že u FO,která nemá auto v majetku,uplatňuje paušál 4000,-Kč a chtěl by ještě uplatňovat opotřebení 3,90,tak přece musí vést knihu jízd,abychom věděli skutečné kilometry(kmx3,90)?

c)s.r.o. má vložená v majetku firmy 2 auta,která používají 2 společnice s.r.o.-zároveň zaměstnankyně.je pravda,že jedna firma může uplatnit paušální výdaj 4000,-Kč až na 3 auta?mohou tedy uplatňovat měsíčně úlevu 8000,- Kč,ikdyž skutečně projedou asi jen ty 4000,-Kč.
při upl.paušálu mohou dále zahranovat do nákladů sil.daň,opravy,nové pneu.....,ale už ne PHM.je to tak?

d)jsou stomatologové,lékaři a laboratoře osvobozeny od DPH,nezmění se to ani po 1mil. kde takové věci najdu


Děkuji moc za radu,začínám a vůbec nevím kde hledat

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušál na auto u s.r.o.
« Odpověď #1 kdy: Březen 03, 2010 »

a) Paušální výdaj na dopravu mohou použít fyzické i právnické osoby. Jaký je důvod pro krácení paušálu u PO?
b) Není to tak úplně pravda. FO, která nemá auto v OM, ale využívá je výhradně pro podnikání, může uplatnit nekrácený paušální výdaj 5.000,- Kč/měs. Pokud chce uplatnit i základní sazbu náhrady 3,90 Kč/km, tak musí vést evidenci pracovních cest.
c) K jakým účelům používají společnice auta?
d) Ano. Najdete v zákoně o DPH, nebo v odborné literatuře.
IP zaznamenána

bao

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
paušál na auto u s.r.o.
« Odpověď #2 kdy: Březen 04, 2010 »

Vážená paní Zdeno,mockrát Vám děkuji za odpověď na kterou jsem netrpělivě čekala.
a)důvod krácení paušálu u PO je také ten,že používají auta i pro soukromé účely.
b) k jakým účelům používají společnice auta? - jedná se právě o stomatologickou laboratoř a společnice sváží zakázky a rozváží hotové výrobky.
c)dnes jsem převzala pokladní deník za únor a v něm bylo odečteno právě 8,000 paušální výdaj na 2 auta,řekla jsem jim,že se to takto neuvádí,ale že to musíme zaúčtovat přes vnitřní doklady do nákladů s.r.o. a né fyzicky nic vydávat.řekla jsem to správně?
Už teď vám děkuji za odpověď,za to že člověk může takhle otevřeně zeptat.A ještě mám jednu prosbu,mohla by jste mi poradit i na můj dotaz v oddílu daňové evidence - je pro mě také dost důležitý
Děkuji a dobrou noc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušál na auto u s.r.o.
« Odpověď #3 kdy: Březen 05, 2010 »

a) v tom případě zapomeňte na paušální výdaj na dopravu. Podmínkou pro uplatnění výdaje je, že poplatník (s.r.o.) nepřenechal vozidlo ani na část příslušného kalendářního měsíce k užívání jiné osobě (společnicím)

b) pokud budou auta využívána jen k firemním účelům, například svážení zakázek a rozvážení hotových výrobků, tak si uplatníte nekrácený paušální výdaj na dopravu 5.000,- Kč  bez ohledu na skutečnou spotřebu PHM. Do nákladů můžete zahrnout všechno kromě PHM a parkovného

c) paušální výdaj do nákladů neúčtujte, uvedete ho až v daňovém přiznání. Náklady za PHM a parkovné budete účtovat jako dosud a  vyloučíte je na řádku č. 40 DPPO. Paušál si můžete uplatnit na řádku č. 160. V příloze uvedete, že se jedná o paušální výdaj na dopravu za 2 auta po dobu xx měsíců ve smyslu ustanovení § 24/2/zt) ZDP.

K osvobození od DPH při poskytování zdravotnických služeb pročtěte diskusi zde:
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=4200

Do oddílu daňové evidence se podívám zítra, vlastně dneska, ale později. Dobrou noc:-)
IP zaznamenána

bao

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
paušál na auto u s.r.o.
« Odpověď #4 kdy: Březen 07, 2010 »

Vážená paní Zdeno,mnohokrát Vám děkuji za všechny odpovědi a jestli jsem to správně pochopila, tak pokud chtějí ve společnosti s.r.o. uplatňovat paušální výdaj na dopravu tak pouze plný 5000,- Kč a nesmí používat auto i k soukromým cestám,pokud by tomu tak nebylo,musíme nadále učtovat skutečnou spotřebu PHM podle dokladů.

Děkuji i za odkaz na diskusi,věděla jsem, že stomatologické laboratoře jsou osvobozeny od DPH jen jsem si myslela,jestli to není u této firmy jinak,když je to zároveň s.r.o.,jestli pro ně nejsou nějaké jiné podmínky.

Děkuji a doboru noc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušál na auto u s.r.o.
« Odpověď #5 kdy: Březen 08, 2010 »

Pokud zaměstnankyně (společnice) používají firemní auta i k soukromým účelům, tak budete muset i nadále účtovat skutečnou spotřebu podle dokladů. Připomínám povinnost dodanit ve mzdě 1% vstupní ceny podle § 6/6 ZDP, podléhá též ZP a SP.

Zákon o DPH nerozlišuje mezi právnickou a fyzickou osobou.
IP zaznamenána
Stran: [1]