Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: platba zdravotního pojištění jako OSVČ i jako zaměstnanec na HPP?  (Přečteno 1176 krát)

maloch

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,
 
obracím se na Vás s dotazem na povinné platby zdravotního pojištění. V měsíci lednu 2009 jsem byl OSVČ, ale neměl jsem z této činnosti žáden příjem. V druhé polovině měsíce ledna ( 17.1.2009) jsem nastoupil k firmě jako zaměstnanec na HPP, a zaměstnavatel za mne v únoru zaplatil zdravotní a sociální pojištění za měsíc leden. Zdravotní pojišťovna ale po mě požadovala zaplatit povinou částku i jako OSVČ, kterou jsem nakonec také zaplatil.
Můj dotaz tedy zní: ? Je možno abych platil za jeden měsíc zdravotní pojištění jako zaměstnanec i jako OSVČ??
Živnostenský list jsem nepozastavoval a po celou dobu mého působení jako zaměstnance byl aktivní, neměl jsem však žádné příjmy této činnosti.


Děkuji za odpověď a Váš čas.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229

Bohužel je to tak,osvobození od platby záloh je možné jen u zákonem vyjmenovaných skupin OSVČ:
a) v celých kalendářních měsících,ve kterých OSVČ byla současně zaměstnancem a samost.výděl.činnost nebyla hlavním zdrojem příjmů
b)pokud byla OSVČ po celý kal.měsíc uznána neschopnou práce.
Minimální vyměřovací základ pro OSVČ neplatí v kalendářním měsíci,ve kterém po celý tento kal.měsíc bylo v zaměstnání odvedeno pojistné.
Vždy se jedná o celý kalendářní měsíc,takže pokud jste zaměstnán např. od 3 dne v měsíci,tak již musíte odvést zdravotní pojištění jako OSVČ i když zaměstnavatel odvede pojištění ze mzdy.
IP zaznamenána
Stran: [1]