Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přihláška k účasti na DP-bod 8 Přehledu  (Přečteno 1103 krát)

Václav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Přihláška k účasti na DP-bod 8 Přehledu
« kdy: Březen 05, 2010 »

Dobrý den paní Zdeno,
již jste mi jednou velmi dobře poradila.Teď mám jen dotaz-žádost o vysvětlení k bodu 8 Přehledu
o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2009.Jako důchodce-živnostník(70 let)jsem vykonával vedlejší samostatnou
výdělečnou činnost.Nerozumím tomu,zda se mám v kolonce 8.přihlásit k důchodovému pojištění nebo ne.
Nedosáhl jsem svým daňovým základem na předepsanou hranici v r.2009.Děkuji za Vaší laskavou odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přihláška k účasti na DP-bod 8 Přehledu
« Odpověď #1 kdy: Březen 05, 2010 »

Dobrý večer, pan Václave. V kolonce č. 8 zakřížkujte NE.

Pokud byste se (třeba omylem) dobrovolně přihlásil k pojištění, tak byste musel zpětně doplatit pojistné za rok 2009 ve výši 8.256,- Kč a v roce 2010 platit zálohy ve výši 639,- Kč měsíčně. O takové potěšení, doufám, nestojíte:-)

Sledujte svůj daňový základ i v roce 2010. Přesnou hranici povinné účasti na důchodovém pojištění nevím, předběžně jsem si jí spočítala na 56.902,- Kč.
Uvedu příklad na podmínky roku 2009: pokud byste při celoročním podnikání vykázal daňový základ ve výši 56.531,- Kč, tak by vám nevznikla povinná účast na důchodovém pojištění a neplatil byste proto žádné pojistné. Pokud byste ale vykázal daňový základ o 1,- Kč vyšší, tedy 56.532,- Kč, pak byste dosáhl rozhodné hranice a musel byste doplatit pojistné za rok 2009 ve výši 8.256,- Kč. Připadá mi to jako hodně tvrdý trest za jedinou korunu navíc. Vidíte sám, že za určitých okolností může být pro OSVČ vedlejší výhodnější, když si namísto výdělečné činnosti uvaří kafíčko, zapálí cigárko a položí nohy na stůl:-)
IP zaznamenána

Václav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Přihláška k účasti na DP-bod 8 Přehledu
« Odpověď #2 kdy: Březen 06, 2010 »

Dobrý ještě bohužel zimní den paní Zdeno,
Vy jste učiněný poklad,neboť s Vaší pomocí člověk najde peníze,o které by z neznalosti přišel.
Jsem Vám velice vděčný a znovu opakuji-je pro mne škoda,že Vám nemohu napsat separátně.
Jsem důchodcem-živnostníkem již sedmý rok,od svých 64 let.Bohužel jsem udělal chybu ,na kterou mně místní
ČSSZ nikdy neupozornila. V předchozích letech jsem vykazoval svou činnost jako hlavní,i když jsem jí jako důchodce měl vykazovat jako vedlejší.Až letos jste mi za r.2009 otevřela oči,jak se říká.Myslíte,že bych se mohl pokusit třeba žádostí na ústředí ČSSZ Praha získat své zbytečně zaplacené peníze zpět?Asi těžko,dle hesla:Za chyby se platí.A toto je moje chyba,že jsem se neporadil dřív.Pokud by bylo možno mi poradit i v tomto problému,budu Vám neskonale zavázán.I za Vaše stanovisko.Přeji Vám brzký příchod jara,hodně zdraví,štěstí a úspěchů.Se srdečným pozdravem Václav
IP zaznamenána
Stran: [1]