Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přehled OSSZ - změna z hlavní činnosti na vedlejší  (Přečteno 982 krát)

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně poplatníka, který byl v lednu a část února pouze OSVČ a měl podnikání jako hlavní činnost. Od února je již zaměstnán a nahlásil na OSSZ změnu z hlavní činnosti na vedlejší činnost. Znamená to, že do přehledu vyplním, že 2 měsíce pracoval na hlavní činnost a 10 měsíců vedlejší činnost.
Když jsem se o to snažila takto v přehledu za rok 2007, tak mi bylo řečeno, že takto ne a buď musí být celý rok vedlejší nebo hlavní, ale už tenkrát se mi to nějak nezdálo.

Předem děkuji moc za rady, jestli v přehledu můžu činnost takto rozdělit.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přehled OSSZ - změna z hlavní činnosti na vedlejší
« Odpověď #1 kdy: Březen 02, 2010 »

Za rok 2009 bude mít 2 měsíce hlavní činnosti a 10 měsíců činnosti vedlejší.

V roce 2007 (a ještě i v roce 2008) platila úplně jiná pravidla. Samostatná výdělečná činnost se považovala za vedlejší, jestliže jste vykonávala zaměstnání s příjmem alespoň 96.000,- Kč. Přitom nebyl důležitý počet měsíců, po které jste byla zaměstnaná. Když to přeženu, tak jste mohla být zaměstnaná jen v lednu a pokud jste si za leden vydělala alespoň 96 tisíc hrubého tak jste byla celý rok považována za OSVČ vedlejší.  Bylo to poněkud zvláštní, ale bylo to tak.
IP zaznamenána
Stran: [1]