Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Spolupracující osoba  (Přečteno 3072 krát)

zuzee

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Spolupracující osoba
« kdy: Únor 22, 2010 »

Dobrý den,
manžel uvažuje o tom že si zřídí ŽL jako vedlejší činnost - je zaměstananý. Takže je mi jasné že by sociální ani zdravotní odvádět nemusel. Já jsem do května na rodičáku. Pak budu asi bohužel bez práce. Můžu být osoba spolupracující (myslím po tom květnu)? Co bych musela odvádět? Platil by za mě zdravotní stát (pečovala bych o děti). Kolik bych musela platit sociálního a musela bych to platit v zálohách min. částku nebo až podle dosažených příjmů?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14913
Spolupracující osoba
« Odpověď #1 kdy: Březen 09, 2010 »

Po dobu pobírání rodičovského příspěvku budete pro účely SP považována za OSVČ vedlejší. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php
 Pro účely ZP budete osobou, za kterou je plátcem pojistného i stát. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php
IP zaznamenána

Pavel42

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Spolupracující osoba
« Odpověď #2 kdy: Březen 11, 2010 »

Dobrý den,
jsem důchodce a jako spolupracující osoba budu mít za 8 měsíců (od 1.5.2009) po odečtení 60% paušálu příjem  37 512. Dotazy:
1. Daň by měla být nulová. Musím podávat daňové přiznání?
2. Budu muset platit sociální pojištění?
3. Pokud nikoli, musím podávat Přehled?
4. Budu muset platit zdravotní pojištění?
Děkuji mnohokrát.
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
Spolupracující osoba
« Odpověď #3 kdy: Březen 11, 2010 »

Dobrý den, zkusím odpovědět :-)
1. i při nulové dani musíte podávat přiznání - jen pokud máte příjmy do 15000, tak nemusíte
2. vychází vám to úplně \"tip ťop\", ale nebude muset platit sociální pojištění - počítám 8 * 4711 = 37 688,- Kč
3. přehled musíte podat, i když je výsledná částka pojistné nulová
4. to jediné budete muset zaplatit - a to částku 2533 Kč
Přeji hezký den.
IP zaznamenána

Vladas60

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Spolupracující osoba
« Odpověď #4 kdy: Březen 29, 2010 »

Dobrý den, je možné aby spolupracující osoba spolupracovala s více členy domácnosti? Může dcera spolupracovat s otcem a zároveň i s matkou?
Děkuji za odpověď. Vladimír
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14913
Spolupracující osoba
« Odpověď #5 kdy: Březen 29, 2010 »

Ano, dcera může spolupracovat s otcem a zároveň i s matkou.
IP zaznamenána

Blanka57

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Spolupracující osoba
« Odpověď #6 kdy: Květen 12, 2010 »

Kolika procenty se rozděluje zisk nebo ztráta na spolupracující osobu.Mohu rozdělit 70 % a 30 % .děkuji Blanka
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Spolupracující osoba
« Odpověď #7 kdy: Květen 12, 2010 »

Blanko, zákon o daních z příjmů, § 13. Podíl na manžela-manželku nesmí činit víc jak 50%, v případě spolupráce jiných příbuzných či osob žijících v domácnosti může podíl činit nejvýš 30%. Jana
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 568
    • http://www.jakpodnikat.cz
Spolupracující osoba
« Odpověď #8 kdy: Květen 13, 2010 »

IP zaznamenána
Stran: [1]