Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nutná registrace k DPH?  (Přečteno 4562 krát)

Markéta9

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Nutná registrace k DPH?
« kdy: Únor 12, 2010 »

Dobrý den, prostudovala jsem novelu o DPH 2010 a nějak mi to stále není úplně jasné. Budu moc vděčná za radu.
Jsem v této problematice začátečník.

Jsem OSVČ, maloobchod stříbro a bižuterie, neplátce DPH.

Dotaz:
1, Platí stále,že v případě objednání zboží z USA nebo ČÍNY-cena zásilky pod 150 eur, neplatím DPH a ani se nemusím povinně registrovat jako plátce?

2, Pokud cena zásilky bude víc jak 150 eur, zaplatím ihned clo a DPH, které vyměří celníci a opět se nemusím povinně registrovat jako plátce? Budu toto DPH pak někde uvádět v přiznání?

3,Jak mám jako neplátce DPH dovézt zboží z Polska? Na co si dát pozor, aby mi nevznikla povinnost se registrovat k DPH?

4,Jde mi o to, že se zbožím je také spojena nějaká doprava (služba), kterou já přijmu a zaplatím dodavateli, tudíž jsem  povinna se stát plátce DPH?

Samozřejmě jsem mluvila i s poradcem,bohužel s dovozem nemá zkušenost.
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
Nutná registrace k DPH?
« Odpověď #1 kdy: Únor 15, 2010 »

1. Stále platí.
2. DPH vyměří celníci, zaplatíte a tím to končí. Povinná registrace nehrozí, DPH nikde neuvádíte (je součástí ceny zboží).
3. Pokud je unijní dodavatel plátcem DPH, tak cena zboží nesmí přesáhnout 326.000,- Kč za kalendářní rok.
4. Obávám se, že ano. Přeprava zboží je službou podle § 9/1 ZDPH, místo plnění je v zemi příjemce služby. Pokud přijmete službu od unijního plátce s místem plnění v tuzemsku, pak se sama stáváte plátcem DPH bez ohledu na cenu služby. Nemohl by zboží přivézt český dopravce?
IP zaznamenána

Markéta9

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Nutná registrace k DPH?
« Odpověď #2 kdy: Únor 15, 2010 »

Dobrý večer, moc vám děkuji za informace, konečně jsem v obraze.

Ještě tedy pro upřesnění k té dopravě.
Pokud dopravu zboží ze zahraničí zajišťuje společnost jako DHL, UPS apod a mají v ČR pobočky, zamená to pro mě, že se nestanu nutně plátce DPH?

Děkuji.M.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
Nutná registrace k DPH?
« Odpověď #3 kdy: Únor 15, 2010 »

DHL i UPS mají české DIČ, ti z vás plátce neudělají.
IP zaznamenána

dingo.gonzales

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Nutná registrace k DPH?
« Odpověď #4 kdy: Únor 16, 2010 »

Dobrý den,
mám obdobnou otázku, tak to nechci zbytečně psát znovu.

Zakládám živnost OSVČ (ale jako vedlejší činnost k změstnání), nebudu plátcem DPH, povedu jednoduché účetnictví, chci dovážet věci z EU popřípadě z USA, ve většině případů se bude jednat o použité zboží, tudíž bude prodáno neplátcem tamního DPH na kupní smlouvu, popřípadě o zboží z maloobchodu při kterém už bude DPH také započítáno.

1.Chápu správně že pokud koupím zboží u EU s tamním DPH, tak DPH u nás se mě už netýká a můžu prodat zboží za svoji cenu?

2.Co se týče dovozu z USA a dalších 3. zemí, limit 150 EUR se prý vztahuje pouze na zboží pro osobní potřebu, nikoli pro věci k dalšímu prodeji a DPH se tak musí vyměřit i při malých částkách, jak je to tedy?

3.Pokud bude zboží z USA nějak procleno, je nutno doklad o výměře DPH u nás uschovávat pro DE?

Děkuji D.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
Nutná registrace k DPH?
« Odpověď #5 kdy: Únor 19, 2010 »

1. Ano, můžete prodat za svojí cenu. Nákupy od unijních plátců ale budete muset sledovat, pokud byste od nich za rok pořídil zboží v hodnotě 326.000,- Kč (bez unijní daně), tak byste se musel registrovat jako český plátce daně.

2. Limit 150 EUR se vztahuje na zásilky nepatrné hodnoty bez ohledu na to, zda jsou určeny k dalšímu prodeji.

3. Pokud bude zboží procleno, tak si podle dokladu o výměře a zaplacení cla a DPH uplatníte jako výdaj na podnikání, budou součástí ceny zboží.
IP zaznamenána

zuzu

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Nutná registrace k DPH?
« Odpověď #6 kdy: Březen 24, 2010 »

Dobrý den a jak je to s povinným plátcovstvim pokud zaplatim v polsku kuryra a ten zbozi doveze na uzemi pl,kde si jej pak prevezu sam?
Pokud je na fakture napsana wysylka kurierem a zapocitana a neni tam uvedena firma tak muzu rict ze slo o UPS nebo DHL.Na fakture je uvedena samozrejme moje adresa,tedy to je jako by mi to dovezli domu ze?firma pusobici i v cr.
IP zaznamenána

kkk

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Nutná registrace k DPH?
« Odpověď #7 kdy: Červen 29, 2010 »

Měla bych ještě doplňují otázku k bodu 4 u prvního příspěvku paní Markéty09 ohledně přepravy zboží.

Hrozí plátcovství dph pokud ta přeprava je uskutečňována né klasickým přepravcem ale poštovní službou?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
Nutná registrace k DPH?
« Odpověď #8 kdy: Červen 30, 2010 »

Pokud bude poštovní služba osvobozena od DPH bez nároku na odpočet (obdoba tuzemského § 52 ZDPH), pak se nemusíte registrovat jako plátce DPH.
IP zaznamenána
Stran: [1]