Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zaměstnanec příležitostný příjem  (Přečteno 2312 krát)

16121957

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
zaměstnanec příležitostný příjem
« kdy: Únor 10, 2010 »

Jakým způsobem se bude přistupovat k zaměstnanci, který měl ještě i jednorázový příjem bez živ.listu - případně jak bude odvádět SP a ZP ?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14835
zaměstnanec příležitostný příjem
« Odpověď #1 kdy: Únor 13, 2010 »

Pokud měl příležitostný příjem vyšší, než 20.000,- Kč (do 20 tisíc osvobozen od daně), pak si bude muset sám podat daňové přiznání. Z příležitostné činnosti se neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění.
IP zaznamenána

16121957

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
zaměstnanec příležitostný příjem
« Odpověď #2 kdy: Únor 15, 2010 »

Děkuji za odpověď.Nemůžu v zákonech o SP a ZP nikde najít, že tento příjem je osvobozen - nebo je osvobozen právě proto, že to tam nikde nevidím? Vzhledem k tomu, že se jedná o dost vysokou částku, cca 500000,- nerada bych poradila nesprávně. Ještě jednou děkuji. Alena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14835
zaměstnanec příležitostný příjem
« Odpověď #3 kdy: Únor 16, 2010 »

Zdravotní a sociální pojištění se odvádí z příjmů ze samostatné výdělečné činnosti (podnikání v zemědělství zemědělským podnikatelem, provozování živnosti podle živnostenského zákona, výkon umělecké nebo jiné tvůrčí činnosti na základě autorskoprávních vztahů).

Jiné příjmy, například z pronájmu, z kapitálového majetku a ostatní příjmy podle § 10 ZDP, kam patří i příjem z příležitostné činnosti, nepodléhají odvodům pojistného.
IP zaznamenána

j.ponti

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
zaměstnanec příležitostný příjem
« Odpověď #4 kdy: Únor 23, 2010 »

Dobrý den, mé ženě je 54let,má přerušenou živnostenskou činnost,je vedena na úřadu práce jako nezaměstnaná,ale již nepobírá žádnou podporu a příležitostně dělá soudního znalce.Z tohoto měla za rok 2009 po odečtení nákladů příjem  6.630,-kč.
Je nutné daňové přiznání?
Vyplývá z výše uvedeného příjmu platba sociálního a zdravotního pojištění?

Děkuji za rychlou odpověď.
J.Ponti
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14835
zaměstnanec příležitostný příjem
« Odpověď #5 kdy: Únor 28, 2010 »

Důležitý je hrubý příjem, před odečtením nákladů.
Pokud byla činnost soudního znalce opravdu příležitostná (nahodilá, nepravidelná, bez úmyslu ji opakovat), pak je příjem z této činnosti osvobozen, pokud nepřekročí částku 20 tis. Kč za kalendářní rok. Z příležitostného příjmu se neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění.
IP zaznamenána
Stran: [1]