Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Začít podnikat, či raději ne?  (Přečteno 8661 krát)

Jakub Musil

  • Host
Začít podnikat, či raději ne?
« kdy: Říjen 15, 2007 »

Ahoj,
 jsem 18-ti letý student, webdesignér. Mám několik webových projektů, na kterých bych v brzké době chtěl dlouhodobě zobrazovat reklamu, jak AdSense, tak i reklamu smluvenou přímo se zájemcem. Jelikož vím, že půjde o dlouhodobou činnost rozhodl jsem se zřídit si živnost, dle Vašeho doporučení \"Reklamní činnost a marketing\".  

Než se do všeho pustím, raději se Vás ještě zeptám na poměrně dost důležitou věc.
V případě, že již budu mít výše zmíněnou živnost a jsem student. Kolik budu muset z reklamy vydělávat měsíčně, aby se mi živnost vyplatila a byla zisková?
Jak vysoké jsou náklady spojené čistě jen s živností ročně?
Co vše jako živnostník student budu muset tedy platit a co ne?

Četl jsem Váš web a moc mi pomohl, avšak raději si ověřuji, zda jsem pochopil určité části webu správně.

Děkuji za pochopení a brzkou odpověď.
Přeji příjemný zbytek dne
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Začít podnikat, či raději ne?
« Odpověď #1 kdy: Říjen 16, 2007 »

IP zaznamenána

Stanislav1964

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Začít podnikat, či raději ne?
« Odpověď #2 kdy: Únor 27, 2008 »

Zároveň doporučuji nastudovat Obchodní zákoník - o ručení veškerým svým majetkem/ a i tím co můžete zdědit/ a rovněž Exekuční zákon.
IP zaznamenána

EU-Firma

  • Host
Začít podnikat, či raději ne?
« Odpověď #3 kdy: Únor 28, 2008 »

Když už podnikat, tak rozhodně né jako živnostník v Česku. Ani české s.r.o není žádné terno. český úředníci si ná Vás smlsnou. Té buzerace a byrokracie, těch bumážek s razítkama... no to je nevídaný. A vždy jste v situaci, že Vy podnikatel musíte stále něco dokazovat a být vždy připraven, kdyby Vám nějaký úředník něco chtěl. Já tohle vyřešil už před 9 lety - na podzim 1999 jsem si zaregistroval svůj byznys v Londýně a od té doby mám klid. Když v roce 2004 Česko vstoupilo do Unie, ještě se tím mnoho zjednodušilo. Dnes podnikám po celé Unii, bez toho abych se registroval v každém státě extra. Byrokracie a český úředníci, co si stále na mně kdysi, před rokem 1999, dokazovali svojí moc, tak mají dnes utrum. Pokud něco chtějí, musí si napsat do anglie a zaplatit poplatek, jinak jde jejich dopis do skartovačky. Navíc mám nižší daně a spoustu úlev a dalších úspor. Účetnictví je tak snadný, že mi zabere tak hodinu měsíčně, dělá se po Internetu. Vše se děje elektronicky, žádné papírování... A bankovnictví? Bankovní karta gratis, vedení účtu bez poplatků, k tomu šeková knížka a když jsem v roce 2001 vozil z Česka sklo ven a do Česka anglický přístroje, dostal jsem na to úvěr bez problémů. Stačilo předložit objednávky.

Založil jsem o tom WEB a všecko tam popsal, tak těch 9 let zkušeností stojí zato, ne? Kdo chce se mrknout má možnost: www.all-finance.eu
IP zaznamenána

EU-Firma

  • Host
Začít podnikat, či raději ne?
« Odpověď #4 kdy: Únor 29, 2008 »

Víte co mne fascinuje na českých WEBech o podnikání? Že nejsou o podnikání, ale o tom, kdy a kde a jak správně vyplnit ten který formulář, do kdy a kam podat úředníkům hlášení, jak to hlášení správně vyplnit, jak pochopit ten či onen předpis ... a podobně. Ale o vlastním podnikání nikde nic :)  

Pod pojmem podnikání se v Česku rozumí papírování, úředničení, obíhání úřadů, dokazování úředníkům vlastní nevinu a jejich bordel na úřadě, případně také dávání bakšiše.
IP zaznamenána

FM

  • Host
Začít podnikat, či raději ne?
« Odpověď #5 kdy: Únor 29, 2008 »

Citace: EU-Firma
Víte co mne fascinuje na českých WEBech o podnikání? Že nejsou o podnikání, ale o tom, kdy a kde a jak správně vyplnit ten který formulář, do kdy a kam podat úředníkům hlášení, jak to hlášení správně vyplnit, jak pochopit ten či onen předpis ... a podobně. Ale o vlastním podnikání nikde nic :)  

Pod pojmem podnikání se v Česku rozumí papírování, úředničení, obíhání úřadů, dokazování úředníkům vlastní nevinu a jejich bordel na úřadě, případně také dávání bakšiše.
To mate uplne pravdu, ja uz nakupuju a prodavam pres rok a pul, zatim bez papiru na nebilo, ale jaksi porad nevidim duvod, proc to postavit na papiry. Bezny obcan doklad nechce a nepotrebuje, tech, co by si to dali do ucta je minimum, da se to vyresit Kupni smlouvou. Samozrejme bych mohl vice verejne vystupovat, investovat do reklamy, dat ruzne obsluzni naklady do vydaju, ale strach z oprati, co se na me povesi a budou jenom tahat prachy me velmi odrazuje. To by bylo uzasny, zalozit si firmu v Anglii a podnikat tedy jenom v CR, kdyby to slo :-)
IP zaznamenána

EU-Firma

  • Host
Začít podnikat, či raději ne?
« Odpověď #6 kdy: Březen 03, 2008 »

A proc \"jenom tady\" ??? Vzdyt hranice jsou na vychode s Ukrajinou, na jihu s Tureckem (a to Turecko ma specialni upravy s EU) a na zapade jsou hranice az na pobrezi atlantiku. No tak herr gott toho velikyho trhu vyuzijte, ne??? Proc se porad vazete vsicky na ten pitomej dolik po meteoritu ???

A kdyz uz vam ti urednici v Bruselu vydupali tu moznost mit firmu registrovanou v jedne zemi EU a podnikat po cele EU, tak proc ji sakra musim mit prave a echt jen v tom doliku po meteoritu, v nejakym Vidlakove, kde je spousta uredniku a vsichni si potrebuji vybit svoji zlost a dokazat vlastni moc ?  

Nam napriklad zbylo s.r.o.cko z roku 1998, Paradoxne v cesku nejde zrusit, to pry trva 9 let a stoji pres 50 tisic na poplatcich. No tak jsme to vyresili elegntne - slozili funkci jednatele a poverili zastupovanim na zaklade plne moci britskou firmu. A co na to cesky urednici? Do anglie se jim psat nechce (nekteri ani nemuzou pac neumeji anglicky a jini nesmeji, pac to maji zakazano). A i kdyz napisou, tak z jejich dopisu si toho moc delat nemusime. A prodavame do ceska, do rakouska, do Polska, do nemecka, proste vsude. Nakoupime zbozi v nemecku a jde ihned z nemecka na slovensko a faktury majlem do anglie a penize prevodem z londyna do nemecka a slovensky klient plati do csob na slovensku. Coby britska firma muzeme mit ucet kdekoliv po svete, v londyne i v cesku, aniz se musime ceskych uredniku dovolovat nebo jim cokoliv hlasit. Cesky urednici nemaji nad britskou firmou zadnou moc.

Problem vetsiny ceskych lidi je bohuzel, reknu-li to vulgarne, v priposranosti z uredniku. Tuhle priposranost zdedili z ery radostnyho budovani socuialismu a drzi se ji jak vsi v kozichu. A dokud se ji nezbavi, tak holt budou pod bicem uredniku.

Kdyz podnikate bez papiru, muzete mit problem z nedovoleneho podnikani. Kdyz budete mit papir k podnikani treba z Anglie, tak na Vas cesky urednik nemuze, protoze Vy mate papir, na kterem je podepsano peceti opatreno, ze jste ctihodny podnikatel, ktery radne plati dane Jejimu Velicenstvui kralovne (podpis a pecet je od ministerstva zahranicnich veci Spojneho kralovstvi) a at si cesky urednik dupe nozickou a vzteka se. To je tak vse co muze proti Vam delat :)  

Tak se mejte hezky a premyslejte :)
IP zaznamenána

Karel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Začít podnikat, či raději ne?
« Odpověď #7 kdy: Březen 05, 2008 »

Citace: Jakub Musil
Ahoj,
 jsem 18-ti letý student, webdesignér. Mám několik webových projektů, na kterých bych v brzké době chtěl dlouhodobě zobrazovat reklamu, jak AdSense, tak i reklamu smluvenou přímo se zájemcem. Jelikož vím, že půjde o dlouhodobou činnost rozhodl jsem se zřídit si živnost, dle Vašeho doporučení \"Reklamní činnost a marketing\".  

Než se do všeho pustím, raději se Vás ještě zeptám na poměrně dost důležitou věc.
V případě, že již budu mít výše zmíněnou živnost a jsem student. Kolik budu muset z reklamy vydělávat měsíčně, aby se mi živnost vyplatila a byla zisková?
Jak vysoké jsou náklady spojené čistě jen s živností ročně?
Co vše jako živnostník student budu muset tedy platit a co ne?

Četl jsem Váš web a moc mi pomohl, avšak raději si ověřuji, zda jsem pochopil určité části webu správně.

Děkuji za pochopení a brzkou odpověď.
Přeji příjemný zbytek dne
Náklady - toť otázka. První rok pořízení živnostenského listu (listů), další roky podle výše příjmů (z reklamy dle mých zkušeností kritických +-40 000 nepřesáhnou). Nejdražší je čas strávený papírováním, který se ale myslím vyrovná neocenitelné zkušenosti jak s úřady, tak v kontaktu s ostatními podnikateli a \"podnikateli\" (viz předchozí příspěvky).
IP zaznamenána

EU-Firma

  • Host
Začít podnikat, či raději ne?
« Odpověď #8 kdy: Březen 18, 2008 »

Předchozí příspěvek Jakuba Musila mne přiměl ke vypomínkám, když jsem začínal podnikat. Ale nejdříve něco pro Jakuba:

Jde o to, jestli chcete dělat design, webmastra atd a vydělávat, NEBO jestli chcete úřadovat, razítkovat, běhat po úřadech a dokazovat jim, že binec je u nich a ne u Vás. Tak to si musíte rozmyslet.

No a teď k těm vzpomínkám, v roce 1990 jsem z nadšení založil v ČR živnost, naivně jsem si myslel, že budu programovat a tvořit a vydělávat. Ale ouha, většinu času jsem běhal po úřadech, pořád něco chtěli. Když už jsem neběhal, tak jim aspoň odpovídal na jejich dopisy, vyplňoval nový a nový lejstra... Na programování moc času nezbylo. Tak se to nakonec zvrhlo v montáž počítačů, tu lze dělat po chvílích, kdežto k programování je třeba mít klid aspoň půl dne. Za dva roky se živnost převedla na s.r.o. a pokračovalo se, většinou úřadovalo, v menší míře i pracovalo. Pak jsem se shodou okolností dostal do USA a mohl studovat na jedné z tamních univerzit a podívat se miniaturní Česko přes velkou louži. Je to zajímavý pohled. Těžko popsatelný, chce to zažít. V tom momentě Vám ty český problémy přiijdou tak nicotný, bezvýznamný... Když jsem se vrátil, bylo jasný, že takto to dál nepůjde. Chtěl jsem rozjet vývoj v elektronice a výrobu. Navíc se ukázalo, že s českými vývojáři v elektronice se nikam nedostanu, protože jsou mnoho let pozadu a s obtěžováním od českých úředníků se nedá byznys dělat. Navíc každý český zaměstnanec potřebuje dalšího, který na něj bude dohlížet a ten zase dalšího co bude dohlížet na něj. Samostatnost a zodpovědnost a loajalita se v Česku nenosí. Abychom si tehdá ušetřili úředničení, řešil jsem sociální odvody tak, že bylo jasné, jaké budou platy a soc. úřadu jsem poslal soc. odvody a výkazy na celý rok dopředu. Myslel jsem si, že úředníci budou rádi. Ale nebyli. Nevěřili by jste co provedli. Peníze si nechali, hlášení vyhodili a tvrdili, že žádné nedostali a chtěli mi dát pokutu. Šlo o to, že si úředníci potřebovali dokázat svoji moc. Výsledek byl nakonec ten, že byli přistiženi při lhaní a podvádění, přiznali že hlášení vyhodili. Skončilo to trestním oznámením na úředníky. Jenže, v Česku to chodí tak, že úředníci sami rozhodují o tom, jestli něco provedli a jak se mají potrestat. To byla poslední kapka. Český zaměstnanci , aspoň ty neloajální, líní, byli vyházeni a na podzim 1999 se zřídila firma ve Velké Británii. Od té doby je od českých úředníků klid. Rozjel se vývoj a výroba, najali se indičtí vývojáři a programátoři a firma funguje.

No a nakonec jedno srovnání - víte jaký je rozdíl mezi indickým a českým zaměstnancem? Indický zaměstnanec pracuje od ranního kuropění do pozdní noci, je loajální, rád že má práci a když mu řeknete: \"udělej toto a takto\", odpoví \"yes sir\" a provede to. Kdežto český zaměstnanec chodí do práce pozdě, dělá si v práci melouchy, bokovky, kouká co by si jak ulil pro sebe, někteří i kradou a když mu řeknete: \"udělej toto a takto\", odpoví: \"já si myslím, že by se to jako mělo udělat jinak...\" a vylíčí vám svůj názor, svoji českou cestu a bez ohledu na to, že mu nařídíte jak má daný úkol udělat, stejně to udělá jinak, aby se pak zjistilo, že chybně a že se musí celá věc předělávat. A nakonec se český zaměstnanec cítí uražen a chodí a pomlouvá....

Tak to je jeden z řady důvodů, proč máme dnes firmu v Británii a ne v Česku. O těch dalších, což jsou účetnicví, daně, jazyková bariéra v Česku, banovnictví, poštovní služby, vymahatenost práva, možnost úvěrů .... tak o tom někdy příště.
IP zaznamenána

Český antiúředník

  • Host
Začít podnikat, či raději ne?
« Odpověď #9 kdy: Březen 19, 2008 »

Poslyšte, vy jedna EU-firmo. Založte si na internetu blog a netapetujte tuto diskusi, která slouží nám, podnikatelům-úředníkům :) Když nabídnete čtenářům nějakou přidanou hodnotu, začnou Vám víc věřit a možná vemou vážně i vaši nabídku na zprostředkování založení firmy v Británii. Zatím si tu jen děláte neplacenou komerční reklamu :-)
Určitě znáte blog www.podnikanivusa.com, přivítal bych jeho britskou obdobu. Když k tématu přistoupíte zodpovědně a popíšete, jak to v Anglii skvěle funguje, tak si uděláte větší reklamu, než nestoudným otravováním tady v diskusi, která mimochodem ke komerční reklamě neslouží.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Začít podnikat, či raději ne?
« Odpověď #10 kdy: Květen 24, 2008 »

Upozornění moderátora:
z důvodu množství spamů, které k tomuto tématu přicházejí, téma  u z a v í r á m.
Dotazy na téma \"Začít podnikat, či raději ne?\" můžete vkládat následovně: klikněte na vhodnou rubriku a vpravo na \"Založit nové téma\".
IP zaznamenána
Stran: [1]