Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daňové přiznání - odpisy dlouhodobého majetku  (Přečteno 1426 krát)

Verunoid

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den, mám dotaz ohledně vyplnění daňového přiznání - odpisy dlouhodobého majetku. V roce 2008 jsem si pro účely podnikání koupila stroj v hodnotě 129.900 (zůstatková hodnota na konci zdaňovacího období - 2008 - byla 86.600), v srpnu roku 2009 mi vyhořela kancelář a tedy i stroj shořel. V září 2009 jsem si koupila nový stroj v hodnotě 99.000 Kč. Jak mám vyplnit daňové přiznání? - Příloha č. 1, tabulka D? Na začátku zdaňovacího období má být jaká hodnota dlouhodobého majetku? Má tam být pouze zůstatková cena prvního stroje anebo mám uvádět hodnotu starého a nového stroje zároveň (ačkoliv nový stroj jsem koupila až v září)? A za další: první stroj jsem v době požáru neměla zcela odepsaný, tedy využiji odpisu za rok 2009, ale co se zůstatkovou cenou? - snad to píši alespoň trochu srozumitelně. Děkuji, Linhartová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňové přiznání - odpisy dlouhodobého majetku
« Odpověď #1 kdy: Únor 13, 2010 »

Na začátku roku 2009 budete mít konečný stav roku 2008, tedy 86.000,-.

Pokud šlo o nezaviněný požár a máte posudek pojišťovny (i když nejste pojištěna), nebo posudek soudního znalce o výši škody, tak si zůstatkovou cenu vyhořelého stroje můžete uplatnit jako výdaj na podnikání podle § 24/10 ZDP.

Pokud se nejednalo o živelnou událost a byl stroj pojištěný (pojištění podnikatelského majetku), pak můžete uplatnit ve výdajích zůstatkovou cenu, ale jen do výše náhrady od pojišťovny.

Jestliže nesplňujete výše uvedené podmínky, tak si uplatníte poloviční odpis a stroj vyřadíte, se zůstatkovou cenou nebudete nic dělat.
IP zaznamenána
Stran: [1]