Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: ztráta  (Přečteno 1709 krát)

Lanka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
ztráta
« kdy: Únor 02, 2010 »

Dobrý den,
mám dotaz za rok 2009 mi vznikl daňový základ 151314 daň 22695 po odečtení slev budu v mínusu.Z min.roku mám ztrátu 20tis. mohu si tuto ztrátu uplatnit když po odečtení slev budu v mínusu a musím nějak FU oznamovat uplatnění ztráty.

                                                                                                                 Děkuji Lenka
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
ztráta
« Odpověď #1 kdy: Únor 02, 2010 »

A proč si chcete uplatňovat ztrátu, když máte nulovou daň? Tu můžete uplatnit ještě další roky ...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
ztráta
« Odpověď #2 kdy: Únor 02, 2010 »

Ztrátu z roku 2008 můžete uplatnit až do roku 2013.

V případě uplatnění ztráty se vyplňuje příloha k daňovému přiznání. Tiskopis najdete na stránkách MF ČR: http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2010/5405-P6_1.pdf
IP zaznamenána

ondras

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
ztráta
« Odpověď #3 kdy: Únor 04, 2011 »

Dobrý den,

četl jsem příslušné články, ztrátu lze uplatnit ještě 5 let po jejím vzniku. Rád bych si ale ujasnil. 1. rok mám ztrátu, 2. rok mám zisk, který ztrátu již pokryje, ale i výdaje, které mě opět dostanou do ztráty. Takto vzniklá ztráta je stará jeden rok nebo je to ztráta čerstvá a tedy jí mohu uplatnit ještě i za 5 let?
Druhá varianta mě napadá, že když 2. rok už budu v zisku, tak si k tomu roku přidám kousek ztráty z minulého roku a tím mi ale ten zbytek ztráty z minulého roku zestárne o rok. To by pak znamenalo, že abych si uplatnil veškerou ztrátu, musím být jednou za 5 let s připočtením všech ztrát v celkovém zisku nebo na nule.
Děkuji za trpělivost při čtení a za Vaší odpověď.

Ondra
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
ztráta
« Odpověď #4 kdy: Únor 05, 2011 »

Ztráta (výdaje přesahují příjmy) se posuzuje za každý rok zvlášť. Ztrátu za rok 2010 můžete uplatnit nejpozději v daňovém přiznání za rok 2015, ztrátu za rok 2011 můžete uplatnit nejpozději v daňovém přiznání za rok 2016 atd. Myslím, že nejlépe to vystihuje tabulka (přikládáte k daňovému přiznání v roce, ve kterém si chcete uplatnit ztrátu (nebo její část) vzniklou v některém z předcházejících zdaňovacích období. Najdete na stránkách MF:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/66.html?year=PRESENT
25 5405/P6
Příloha k Přiznání k dani z příjmů fyzických osob pro poplatníky uplatňující odčitatelnou položku podle § 34 odst. 1 zákona o daních z příjmů
(Vzor č. 1)

Ztráta neomládne, takže pokud v dalších 5 letech nevykážete dostatečný zisk, tak ji neodečtete.

Upozorňuji, že možnost uplatnit ztrátu z předchozích zdaňovacích období platí jen pro daň z příjmů, na vyměřovací základy pro výpočet pojistného na ZP a SP nemá vliv.
IP zaznamenána
Stran: [1]