Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Sleva na dani na vyživovanou manželku  (Přečteno 6308 krát)

Martin01

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Sleva na dani na vyživovanou manželku
« kdy: Leden 31, 2010 »

Dobrý den.
Chtěl jsem se zeptat, jak je to s odečtem částky 24.840,- Kč na manželku dle § 35ba odst. 1 písm. b) zákona o daních. Jedná se mi o případ, kdy manželka za zdaňovací období roku 2009 pobírala od 1.1.2009 do 30.5.2009 tzv. mateřskou a po zbývající dobu pobírala rodičovský příspěvek. Otázka zní, zda můžu uplatnit slevu na manželku v celé výši za 12 měsíců zdaňovacího období jako vyživovanou nebo pouze poměrnou část, a to období kdy pobírala rodičovský příspěvek /tedy 7 měsíců od 1.6.2009 do 31.12.2009/. Samozřejmě pokud nepřesáhne vlastní příjmy přesahující částku 68.000,- Kč, kam se mimo jiné započítává i příspěvek v mateřství.
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Sleva na dani na vyživovanou manželku
« Odpověď #1 kdy: Leden 31, 2010 »

Pokud potřebujete určit,zda manželčiny příjmy za rok 2009 přesáhly či nepřesáhly částku 68.000.-Kč tak do těchto příjmů započítáte mateřské dávky,nemocenskou,podporu,důchod,hrubou mzdu,tržby z podnikání.Nebere se v úvahu rodičovský příspěvek,přídavky na děti,porodné a ostatní dávky státní soc. podpory.
Ve vašem případě spočítáte mateřskou a pokud neměla v dalších měsících 6-12 jiný příjem než rodičovský příspěvek,tak budete brát jen tu mateřskou.
Pokud tento příjem nebude vyšší jak 68.000,tak si uplatníte odpočet na manželku ve výši 24.840.-Kč za rok 2009
IP zaznamenána

gajda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Sleva na dani na vyživovanou manželku
« Odpověď #2 kdy: Únor 02, 2010 »

Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené a přivydělávám si na ŽL. Aby si mohl manžel uplatnit slevu na dani na vyživovanou manželku, nesmí můj přijem přesáhnout Kč 68.000,--. Myslí se tímto příjmem veškerý příjem dosažený z podnikaní (např. Kč 80.000,--) nebo rozdíl příjmů (Kč 80.000,--) a výdjaů (např. Kč 70.000,--), tedy vlastně zisk?Za odpověď předem moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Sleva na dani na vyživovanou manželku
« Odpověď #3 kdy: Únor 02, 2010 »

Myslí se tím hrubý příjem, před odečtením výdajů.
IP zaznamenána

zdenek01

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Sleva na dani na vyživovanou manželku
« Odpověď #4 kdy: Březen 25, 2010 »

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na uplatnění slevy na manželku. Manželka pobírala od 01/09 až 06/09 rodičovský příspěvek a po narození druhého dítěte od 07/09 do 12/2009 mateřskou která přesáhla 68 000. Můžu si uplatnit slevu na maželku od 01/09 do 06/09 ve výši 6/12 z 24 840,-?
Omlouvám se jestli už to tu proběhlo, ale přečetl jsem snad vše na toto téma a stále nemám jasno.
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Sleva na dani na vyživovanou manželku
« Odpověď #5 kdy: Březen 25, 2010 »

Vlastní příjem manželky se posuzuje za celé zdaňovací období. Pokud za rok 2009 příjem (PPM) přesáhl 68 tis. Kč, tak není možné uplatnit slevu.
IP zaznamenána

zdenek01

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Sleva na dani na vyživovanou manželku
« Odpověď #6 kdy: Březen 25, 2010 »

Děkuji, tušil jsem to.
IP zaznamenána

cimika

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Sleva na dani na vyživovanou manželku
« Odpověď #7 kdy: Březen 29, 2010 »

Dobrý den, prosím o radu k uvedené situaci: manželka na rodičovské celý rok, k tomu má příjmy na dohodu zdaněné zálohovou daní nižší než 68.000 Kč. Podává si daňové přiznání kde uplatňuje svou slevu na dani 24.840 Kč. Může na ni zároveň uplatnit slevu i manžel? Díky za pomoc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Sleva na dani na vyživovanou manželku
« Odpověď #8 kdy: Březen 29, 2010 »

Ano.
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
Sleva na dani na vyživovanou manželku
« Odpověď #9 kdy: Březen 31, 2010 »

Dobrý den, počítá se do vlastního příjmu manželky, částka před odečtením příjmů na spolupracující osobu nebo částky po odečtení těchto příjmů. Například příjmy 80 000 - po odečtení na spolupracující osobu 60 000,- Díky moc za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Sleva na dani na vyživovanou manželku
« Odpověď #10 kdy: Duben 02, 2010 »

Počítá se příjem manželky před rozdělením na spolupracující osobu, tedy částka 80 000,-Kč.
IP zaznamenána

Renis

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Sleva na dani na vyživovanou manželku
« Odpověď #11 kdy: Květen 06, 2010 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, manžel uplatnoval za rok 2009 slevu na dani na mě (vyživovanou manželku), byla jsem cely rok na rodičovské dovolené z toho ale 4 a pul měsíce jsem pobírala 3.800 a zbyvajici měsíce 7.600 Paní účetní chtěla po manželovi jen doložit jestli jsem za ten rok nepřesáhla vlastní příjem 68.000 , kromě rodičovské jsem ovšem nic nepobírala a přesto jsme dostali vráceno 300 Kč. Snad tuším správně že rodičovská se nezapočítává do mých vlastních příjmů? Jak je tedy možné že vrácená částka je tak nízká? Děkuji za odpověd R.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz
Sleva na dani na vyživovanou manželku
« Odpověď #12 kdy: Květen 07, 2010 »

Mateřská se tam také počítá, podrobně viz http://www.jakpodnikat.cz/sleva-na-dani-manzelku.php
IP zaznamenána

Renis

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Sleva na dani na vyživovanou manželku
« Odpověď #13 kdy: Květen 07, 2010 »

Dobrý den, o mateřské vím že se započítává do vlastních příjmů, ale já jsem byla celý rok na rodičovské, není tam rozdíl? děkuji R.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz
Sleva na dani na vyživovanou manželku
« Odpověď #14 kdy: Květen 07, 2010 »

Aha, rodičovský příspěvek se tam tedy nepočítá. Možná tuto chybu udělala účetní. Je to §35 ba zákona o daních z příjmů. Měla by to opravit.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2