Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Příjem při přerušeném podnikání  (Přečteno 1374 krát)

Zden53

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Příjem při přerušeném podnikání
« kdy: Leden 31, 2010 »

Dobrý den,

k 2008-11-30 jsem přerušil činnost jako OSVČ a dne 2008-12-01 jsem se přihlásil do evidence na ÚP, kde jsem veden dodnes (již 14 měsíců). Firma, pro kterou jsem do té doby pracoval, mi totiž soustavně dlužila výplaty. Během ledna a února 2009, tedy v době, kdy jsem už nepodnikal, mi však dluhy (cca 37 tis. Kč) vyrovnala. Jiný příjem, kromě podpory v nezaměstnanosti, jsem v r. 2009 neměl.
Chtěl bych se zeptat: Mám zpracovat daňové přiznání, když jsem v r. 2009 nepodnikal? A jak se zachovat vůči OSSZ a ZP?
Předem moc děkuji za Vaši odpověď.
IP zaznamenána

Blahasoft

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Příjem při přerušeném podnikání
« Odpověď #1 kdy: Únor 13, 2010 »

Dobrý den,
při přerušení živnosti jste měl v přiznání za rok 2008 zvýšit daňový základ o neuhrazené pohledávky a zásoby, zároveň snížit daňový základ o neuhrazené závazky.
V případě uhrazení pohledávek v dalších letech jsou tak pohledávky již zdaněny a nevstupují do přiznání.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příjem při přerušeném podnikání
« Odpověď #2 kdy: Únor 16, 2010 »

Na OSSZ a zdravotní pojišťovně jste určitě oznámil přerušení samostatné výdělečné činnosti, nemáte tedy vůči nim žádné povinnosti. Pojistné, které se týká příjmů ze zaměstnání, si s pojišťovnami vyúřaduje firma.
Jestliže vám v roce 2009 plynuly pouze příjmy ze zaměstnání, tak nemáte povinnost podat daňové přiznání. Pokud firma odvedla zálohu na daň z příjmů, tak by se vám vyplatilo buď do 15.2.2010 požádat o roční zúčtování daně, nebo si do 31.3.2010 podat daňové přiznání, záloha by se vám vrátila. Dlužné příjmy, které vám firma vyplatila v lednu 2009, patří do roku 2008.
IP zaznamenána
Stran: [1]