Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Elektronické služby SK -> CZ a DPH  (Přečteno 2643 krát)

bruce

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Elektronické služby SK -> CZ a DPH
« kdy: Leden 28, 2010 »

Zdravím,

už som nad touto témou strávil niekoľko hodín a zošedivela mi druhá polka vlasov, ale stále nemám jednoznačnú odpoveď, preto chcem poprosiť niekoho, kto sa v tejto problematike pohybuje, o odpoveď.

Situácia: Právnická osoba, platca DPH na Slovensku, poskytovateľ webhostingových služieb, dodáva českým zákazníkom, neplatcom DPH webhostingové služby. Doteraz bolo všetko ok, od 1.1.2010 je to problém, pretože dodaním takejto služby (rádovo v stokorunách ako ročný poplatok) zmutujem CZ zákazníka na platcu DPH, čo moji zákazníci neakceptujú a teda by som o ne prišiel a mne nastal vážny problém.

Riešenie: Keďže mám na Slovensku aj živnosť, neplatca DPH, zriadim si na ňu účet v ČR. SK firma, poskytovateľ služby vyfakturuje tieto služby na moju živnosť a ja ich následne vyfakturujem určenému CZ zákazníkovi, teda nastane vzťah: živnostník, neplatca DPH v SR dodá službu firme v ČR, ktorá je tiež neplatca DPH. Tým by sa mal obísť tento nezmyselný zákon a ja neprídem o zákazníkov.

Je toto riešenie v poriadku? Alebo platí, že ajkeď sú obaja neplatca DPH v ČR, aj SR, tak poskytnutím služby vzniká v ČR neplatcovi povinnosť stať sa platcom DPH? V takomto prípade by som musel nájsť firmu v ČR, ktorá je platca a fakturovať to zákazníkom cez ňu.

Ďakujem za odpoveď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
Elektronické služby SK -> CZ a DPH
« Odpověď #1 kdy: Leden 31, 2010 »

Ano, navržené řešení _ vztah slovenský živnostník neplátce a český živnostník neplátce _ je dle mého názoru průchodné.

Podle českého zákona o DPH se osoba povinná k dani (český živnostník neplátce) stává plátcem v případě, že je jí poskytnuta služba s místem plnění v tuzemsku osobou povinnou k dani (slovenským dodavatelem) neusazenou v tuzemsku podle § 108/2 ZDPH.

.... a § 108/2 zní takto:
2) Osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku se pro účely tohoto ustanovení rozumí zahraniční osoba povinná k dani, která nemá provozovnu v tuzemsku, NEBO OSOBA REGISTROVANÁ K DANI V JINÉM ČLENSKÉM STÁTĚ, která nemá sídlo, místo podnikání ani provozovnu v tuzemsku. Pokud zahraniční osoba nebo osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá v tuzemsku sídlo nebo místo podnikání, mají v tuzemsku provozovnu, považují se za osobu povinnou k dani neusazenou v tuzemsku za podmínky, že tato provozovna se neúčastní daného zdanitelného plnění dodání zboží nebo poskytnutí služby.

.... zahraniční osoby vynecháme, to jsou osoby ze třetích zemí. Zbývá nám osoba registrovaná k dani v JČS, slovenský neplátce však touto osobou není, neboť není registrován k dani v JČS.
IP zaznamenána

bruce

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Elektronické služby SK -> CZ a DPH
« Odpověď #2 kdy: Únor 05, 2010 »

Žial, takto to vraj nepôjde, pretože ak by som ja ako živnostník dodával službu do iného členského štátu, vznikla by mi povinnosť stať sa plnohodnotným platcom DPH, aj keby príjmateľ služby nebol platca (a tým som tam kde predtým). Riešim to refakturáciou cez inú firmu alebo živnostníka, inak to nejde :(

Som myslel, že podnikateľské podmienky sa budú postupne zlepšovať, ale to som bol asi veľmi naivný :(
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
Elektronické služby SK -> CZ a DPH
« Odpověď #3 kdy: Únor 10, 2010 »

Aha, tady zřejmě bude problém v § 7a, odst. 2 slovenského zákona o DPH:

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

Pokud se nechcete stát plátcem DPH, tak budete muset využít služeb subjektu, který už je plátcem, bohužel:-(
IP zaznamenána
Stran: [1]