Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3

Autor Téma: paušální výdaje za auto (DE)  (Přečteno 24213 krát)

annci

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
paušální výdaje za auto (DE)
« kdy: Leden 28, 2010 »

Dobrý den,

jestli jsem to správně pochopila, tak osobní automobil, který používám k podnikání i pro soukromé účely a nemám ho v majetku firmy...můžu použít měsíční paušál 4000,-Kč.
V tomto případě už asi nemůžu použít žádné výdaje jako jsou nákup pneumatik, opravy, servis automobilu?

Pokud budu uplatňovat průměrnou spotřebou (vedu knihu jízd) ,můžu tyto výdaje jako nákup PNEU,servis použít do nákladů?

děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #1 kdy: Leden 28, 2010 »

U vlastního vozidla, které jste nevložila do OM a používáte je pro své podnikání, můžete uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu ve výši 4.000,- Kč za každý kalendářní měsíc, ve kterém auto bylo používáno k podnikání.  Pokud jste v minulosti neměla toto vozidlo vložené do OM, ani jste na ně neuplatňovala ve výdajích leasingové nájemné, tak byste si mohla navíc uplatnit sazbu základní náhrady 3,90 Kč za každý ujetý kilometr, musela byste ale vést evidenci pracovních cest.

Výdaje na opravy, pojištění auta, nákup pneumatik, dálniční známku atd. je možné uplatnit pouze u auta, které jste vložila do obchodního majetku. Pokud je auto v OM používáno i pro soukromé účely, tak je třeba uvedené výdaje přiměřeně krátit v poměru, v jakém je auto využíváno pro podnikání a pro osobní užívání. Kdybyste se rozhodla auto vložit do OM a uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu (bez vedení knihy jízd), tak byste si ve výdajích uplatnila 80% výdajů na opravy, údržbu, pojistné atd. a 80% odpisů.
IP zaznamenána

spark

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #2 kdy: Únor 12, 2010 »

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat: jsem plátce DPH a chtěla bych uplatňovat měsíční paušál na auto 4.000,-- Kč. Vyčetla jsem, že mohu uplatňovat odpočet DPH, ale musim ho patřičně vykazat. Nepochopila jsem, jak vykázat. Zda z částky 4.000,-- Kč.

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #3 kdy: Únor 12, 2010 »

Odpočet DPH nemá s paušálem nic společného. Paušál použijete jen pro účely výpočtu daně z příjmů, jde o výdaj na dosažení příjmů podle § 24 ZDP, který nemusíte prokazovat.

U DPH se nic nezměnilo, postupujete stejně, jako dosud. Nárok na odpočet si uplatňujete na základě daňového dokladu a měla byste umět nějak prokázat, že přijatá zdanitelná plnění souvisejí s vaší ekonomickou činností, nejlépe knihou jízd. Je přitom jedno, jestli jste spotřebovala PHM za tisícovku, nebo za deset tisíc.
IP zaznamenána

jirinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #4 kdy: Únor 24, 2010 »

Dobrý den, jsem FO, vedu daňovou evidenci, auto mám v OM. V průběhu roku jsem si do peněžního deníku v kolonce daňové výdaje evidovala nákup pohonných hmot, opravy auta atd. Nyní jsem se rozhodla, že je pro mě výhodnější použít paušál, a to ve výši 4.000,Kč (nepovedeu knihu jízd) a zároveň uplatním jen 80% z částek na opravy, pneumatiky, leasengu atd.
Chci se proto zeptat:
1. Z leasingu jde do výdajů v tomto případě také 80%?
2. Na konci deníku jako nepeněžní operaci vyjmu z výdajů všechny částky za pohonné hmoty a parkovné a druhým řádkem uplatním do výdajů paušál (4000x12)?
3. Dalším řádkem vyjmu všechny ostatní výdaje na auto a dalším řádkem dám 80% z této částky?
4. Nebo to má být uvedeno v tabulce E, přílohy 1 daňového přiznání?  
5. Pokud by to muselo být až v tabulce E, tak s tím souvisí další otázka. Rozděluji totiž 50% příjmů a výdajů na manžela. Objeví se potom 50% těchto částek (z tabulky E) i v řádku 107 a 108. Nevím, zda je to srozumitelné. Zjednodušeně: pokud paušál ve výši 48000,- Kč bude v tabulce E jako částka snižující rozdíl mezi příjmy a výdaji, jak se 50% z tého částky promítne u spol. osoby? Na kterém řádku přílohy 1, strany 1 bude uvedeno 24000,- Kč.
Moc děkuji.
IP zaznamenána

jirinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #5 kdy: Únor 24, 2010 »

A ještě prosím co se silniční daní? Taky jen do výše 80%?
Díky, Jana
IP zaznamenána

newbie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #6 kdy: Březen 08, 2010 »

Citace: Zdena
Pokud je auto v OM používáno i pro soukromé účely, tak je třeba uvedené výdaje přiměřeně krátit v poměru, v jakém je auto využíváno pro podnikání a pro osobní užívání. Kdybyste se rozhodla auto vložit do OM a uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu (bez vedení knihy jízd), tak byste si ve výdajích uplatnila 80% výdajů na opravy, údržbu, pojistné atd. a 80% odpisů.
Dobrý den, takže pokud to chápu správně - vozidlo budu mít v OM, budu uplatňovat paušál dejme tomu 4000, nebudu požadovat náhradu km a tím pádem nepovedu knihu jízd a veškeré vedlejší náklady (havarijní pojistka, opravy atd) budu vykazovat 80 procenty? I když třeba v konečném důsledku projedu za rok 10 000 km pracovně a 10 000 km soukromě?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #7 kdy: Březen 08, 2010 »

Ano.
IP zaznamenána

newbie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #8 kdy: Březen 08, 2010 »

Děkuji :-).
IP zaznamenána

Bstána

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #9 kdy: Říjen 03, 2012 »

StanaB.
Uplatním paušál na auto 4000,-/mes.- Jsem plátce DPH. Náklady s výjimkou parkovného a PHM uplatním ve výši 80%. V jaké výši uplatním DPH a jak to bude s DPH  u PHM?
Děkuji
IP zaznamenána

Bstána

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #10 kdy: Říjen 03, 2012 »

OSVČ,
vedu DE,
auto paušál uplatním 4000
Auto v OM.
Vedu kniku jízd, kde po skončení roku zjistím, že poměr mezi kilometry pro podnikání činí 93% a pro soukromé cesty 7%.
Dotaz:
1,Odpis HIM uvedu kácení v daň.přiznání tabulce E pouze 7% ?
2,Také krátím 7%připravené výdaje na provoz auta za rok jako:
                                                           výdaje na opravy
                                                           technická kontrola
                                                           nákup pneumatik
                                                           mytí auta
                                                           havarijní pojištění
                                                           povinné ručení
                                                           ÚROKY Z ÚVĚRU??????
                                                           POJISTNÉ U ÚVĚRU?????
                                                           STK
                                                           za skladování pneumatik
(snad je to vše, s čím se lze u provozu auta setkat)
Vypisuji to proto, že jsem dlouho nevěděla například o tom, že v paušálu 4000 je obsaženo krome PHM i parkovné,  omlouvám se, nerada bych neco zanedbala.

3,Protože jsem nevěděla, jaký bude poměr mezi kilometry pro ek.činnost a soukromými, žádala jsem při uplatnění nadměrného odpočtu ve výši 20%u nového auta, což FU po kontrole uznal. Mohla jsem žádat jen těch 7%. Co s tím? Dodatečné DP?????

4, U všech položek v bodu 2) je také DPH 20%. Při jejich pokrácení,  POKRÁTÍ SE I DPH O 7%, A TO I U SPOTŘEBOVANÝCH PHM???????

Strašně moc děkuji pani Zdeně za odpověď.

Bstana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #11 kdy: Říjen 03, 2012 »

1. Jestliže uplatníte (třeba jen v jediném měsíci) paušální výdaj na dopravu, tak musíte krátit odpis HIM o 20%.

2.V případě využití paušálního výdaje na dopravu krátíte všechny uvedené výdaje o 20%. Jako plátce DPH máte k dispozici všechny doklady, které souvisejí s provozem auta (neplátce by je možná vyhodil), v tom případě bych neuplatňovala paušální výdaj na dopravu, nýbrž prokázané výdaje.

3. Záleží na tom, kdy bylo auto pořízeno.

4. DPH se krátí jenom o 7% a to i u spotřebovaných PHM.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #12 kdy: Říjen 03, 2012 »

Citace: Bstána
StanaB.
Uplatním paušál na auto 4000,-/mes.- Jsem plátce DPH. Náklady s výjimkou parkovného a PHM uplatním ve výši 80%. V jaké výši uplatním DPH a jak to bude s DPH  u PHM?
Děkuji
Pokud uplatníte krácený paušální výdaj na dopravu, tak pro účely daně z příjmů uplatňujete všechny náklady související s autem (kromě PHM a parkovného, které jsou zahrnuté v paušálu) v poměru 80 : 20 bez ohledu na skutečné využití auta.

Do oblasti DPH paušální výdaj na dopravu nijak nezasahuje. DPH ze spotřebovaných PHM i ostatních nákladů spojených s provozem vozidla uplatníte v takovém poměru, v jakém je využíváno pro ekonomické činnosti a pro soukromé účely.
IP zaznamenána

Bstána

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #13 kdy: Říjen 04, 2012 »

Milá pani Zdeno.
Strašně moc děkuji za odpovědi.
Auto je vloženo nové do majetku 1.1.2012 (koupené v červenci 2011)
U odpovědi #12, bodu 3 stále nevím, jak se vypořádat s uplatněním NO při změně % z 20% na 7%, zda dodatečné kDPH?
Omlouvám se moc, že Vás obtěžuji, moc si Vaší práce vážím.
Bstána
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #14 kdy: Říjen 04, 2012 »

Podle mého názoru můžete (ale nemusíte) provést korekci původního odpočtu na ř.45 v posledním daňovém přiznání za rok 2012. V přiznání za 1. Q 2012 (za leden 2012) jste uplatnili pouze 80% DPH, nyní si douplatníte ještě 13%. Tím upřesníte poměrný koeficient na 93% a k tomuto koeficientu budete poměřovat skutečné využití auta v dalších 4 letech. V následujících letech budete upravovat vždy jen pětinu uplatněného nároku na odpočet.

Nebo se s odpočtem nebudete nijak vypořádávat a necháte to být. V případě, kdy je ekonomické využití vyšší (o více než 10%), než jste původně předpokládali, máte možnost, nikoliv však povinnost provést úpravu odpočtu. Poměrný koeficient zůstane 80%.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3