Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Bankovní poplatky vs. kladné bankovní úroky  (Přečteno 2789 krát)

Keert

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39

Dobrý den,

v případě daňové evidence budu uplatňovat výdaje za bankovní poplatky za rok 2009. Mám účet vyhrazený pouze k podnikání, takže to můžu uplatnit ve 100% výši. To je mi jasné. Musím tedy ale v totmo případě zahrnout do příjmů i úroky, které mi připisuje banka na základě výše zůstatku účtu? Jednoduše řečeno...každý měsíc mi tam něco naskočí na víc od banky. Je to řádově několik desítek korun měsíčně. Nicméně výpis bankovního účtu budu dokládat, takže je to tam vidět :). Musím takový příjem tedy zahrnout do výdajů?

Díky za pomoc
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Bankovní poplatky vs. kladné bankovní úroky
« Odpověď #1 kdy: Leden 27, 2010 »

Do výdajů? Možná špatně rozumím, ale poplatky bance za vedení účtu atd do výdajů, kladný úrok z účtu do příjmů - příjem z kapitálového majetku, § 8 zákona od dani z příjmů. Otázka je, zda o přijaté úroky z účtu snížit v příloze číslo 1 DPFO příjmy, a tuto částku napsat do části 2 daňového přiznání řádek 38, v globále to vyjde nastejno, ale snad někdo poví, jak je to správně dle litery zákona...Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Bankovní poplatky vs. kladné bankovní úroky
« Odpověď #2 kdy: Leden 28, 2010 »

Jestli používáte osobní účet, tak vám banka připíše nejen úrok, ale strhne také daň z úroku. Přijatý úrok evidujte jako nedaňový příjem a daň z úroku jako nedaňový výdaj.

Pokud máte běžný účet, pak jsou vám připisovány nezdaněné úroky. V tom případě si přijaté úroky evidujte zvlášť (nedávejte je do příjmů z podnikán) a uveďte je v daňovém přiznání na řádku č. 38 jako příjmy z kapitálového majetku.
IP zaznamenána
Stran: [1]