Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti  (Přečteno 14569 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #15 kdy: Únor 16, 2010 »

To bude v pořádku. Pokud jste nemocný, tak se minimální vyměřovací základ snižuje.  Zaměstnavatel odvedl více, vám srazil jen třetinu pojistného 320,- Kč, zbývající dvě třetiny zaplatil ze svého:-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #16 kdy: Únor 16, 2010 »

Citace: yks82
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně \"spolupracující osoby\".
Jsem zaměstnán na HPP a do toho mám vedlejší činnost. Přítel podniká na hlavní činnost.
Přemýšlel jsem o tom, že bych se nahlásil jako spolupracující osoba kvůli úspoře přítele na sociálním pojištění (z mé vedlejší činnosti zdaleka nedosahuju takový zisk, abych platil SP).
Chtěl bych se tedy nahlásit jako spolupracující osoba s tím, že bychom na mě \"převedli\" jen takovou část příjmů/nákladů, abych stále nemusel platit sociální pojištění.
Je moje úvaha, že se to vyplatí, správná, nebo je tam ještě nějaký háček?
Předpokládám, že zpětně za rok 2009 už se jako spolupracující osoba nahlásit nemohu...
Předem díky za odpověď.          Jirka
Pokud je přítel vaším registrovaným partnerem, nebo alespoň osobou žijící s vámi v domácnosti, pak můžete být spolupracujícími osobami.
Pokud oba podnikáte, tak nemusíte hlásit spolupráci (už jste nahlášeni jako OSVČ) a můžete rozdělit příjmy a výdaje na spolupracující osobu za rok 2009.
IP zaznamenána

Kanec

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #17 kdy: Únor 17, 2010 »

Citace: Zdena
To bude v pořádku. Pokud jste nemocný, tak se minimální vyměřovací základ snižuje.  Zaměstnavatel odvedl více, vám srazil jen třetinu pojistného 320,- Kč, zbývající dvě třetiny zaplatil ze svého:-)
Jak tak koukám na výplatní pásku, tak ani min. mzda není splněna... hrubý příjem 7627. Takže to zapíšu do Áčka a doplatím?

Bude pak sociálce i zdrávce stačit jako doklad ELDP? Je zde uvedena jak doba pojištění, tak vyměřovací základ...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #18 kdy: Únor 17, 2010 »

Dokládal jste někdy mzdové účetní potvrzení o tom, že jste za příslušný měsíc zaplatil pojistné na zdravotní pojištění jako OSVČ? Pokud ne, tak je všechno OK. Zaměstnavatel má povinnost odvést pojistné z minimálního vyměřovacího základu, který se díky nemoci snížil pod hranici minimální mzdy 8 tis. Kč. Listopad můžete nechat v Béčku, nic nemusíte doplácet.

Vyměřovací základ ze zaměstnání nemusíte dokládat zdrávce, ani sociálce. Potvrzení o vyměřovacích základech dokládají jen ti, kteří dosáhli (v součtu ze zaměstnání a samostatné výdělečné činnosti) vyměřovací základ vyšší, než 1.130.640,- Kč, slovy:Jedenmilionjednostotřicettisícšestsetčtyřicetkorunčeských:-)
IP zaznamenána

Kanec

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #19 kdy: Únor 17, 2010 »

Citace: Zdena
Dokládal jste někdy mzdové účetní potvrzení o tom, že jste za příslušný měsíc zaplatil pojistné na zdravotní pojištění jako OSVČ? Pokud ne, tak je všechno OK. Zaměstnavatel má povinnost odvést pojistné z minimálního vyměřovacího základu, který se díky nemoci snížil pod hranici minimální mzdy 8 tis. Kč. Listopad můžete nechat v Béčku, nic nemusíte doplácet.

Vyměřovací základ ze zaměstnání nemusíte dokládat zdrávce, ani sociálce. Potvrzení o vyměřovacích základech dokládají jen ti, kteří dosáhli (v součtu ze zaměstnání a samostatné výdělečné činnosti) vyměřovací základ vyšší, než 1.130.640,- Kč, slovy:Jedenmilionjednostotřicettisícšestsetčtyřicetkorunčeských:-)
Tak Vám mnohokrát děkuji za odpovědi,
a ještě bych měl jeden drobný dotaz...

Údaje o spolupracující osobě v přehledu pro OSSZ vyplňuje jen osoba rozdělující výsledek hospodaření, nebo obě dvě?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #20 kdy: Únor 17, 2010 »

Obě dvě.
IP zaznamenána

Eleonora

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #21 kdy: Únor 25, 2010 »

Dobrý den, mám dotaz k vyplnění přehledu pro OSSZ. Od března 2009 jsem na mateřské dovolené, tzn. že pobírám rodičovský příspěvek a zároveň jsem celý rok 2009 provozovala samostatnou výdělečnou činnost, zálohy na SP jsem neplatila. Samostatná výdělečná činnost je činnost hlavní nebo vedlejší? Předem děkuji za odpověď. Děkuji Eleonora.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #22 kdy: Únor 26, 2010 »

Pokud jste byla od ledna 2009 zároveň se samostatnou výdělečnou činností zaměstnancem, pak jste celý rok považována za OSVČ vedlejší.
IP zaznamenána

Eleonora

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #23 kdy: Únor 27, 2010 »

Citace: Eleonora
Dobrý den, mám dotaz k vyplnění přehledu pro OSSZ. Od března 2009 jsem na mateřské dovolené, tzn. že pobírám rodičovský příspěvek a zároveň jsem celý rok 2009 provozovala samostatnou výdělečnou činnost, zálohy na SP jsem neplatila. Samostatná výdělečná činnost je činnost hlavní nebo vedlejší? Předem děkuji za odpověď. Děkuji Eleonora.
V roce 2009 jsem nebyla nikde zaměstnaná.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #24 kdy: Únor 28, 2010 »

Pokud jste začala pobírat rodičovský příspěvek až během března (neměla jste RP celý měsíc),  pak jste od ledna do března považována za OSVČ hlavní (měla jste platit zálohy) a od dubna 2009 za OSVČ vedlejší.
IP zaznamenána

Tom11

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #25 kdy: Březen 03, 2010 »

Dobrý den,
formulář mi dává zabrat, chápu tedy dobře, že i když jsem ve vedlejší SVČ loni ve ztrátě, čili vypočtený vyměřovací základ (řádek 26) je 0 Kč, tak minimální vyměřovací základ (řádek 28) je pro vedlejší SVČ alespoň 28.272 Kč a vyměřené pojistné (ř. 33) 8256? A musím platit zálohy i na další rok.
Takže kdo se přihlásil jako vedlejší OSVČ a nemá ze SVČ příjem, tak stejně platí ročně 8256 na důchod?
Děkuji
IP zaznamenána

slunecnice

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #26 kdy: Březen 03, 2010 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda osoba, která pobírá starobní důchod a podniká má uvést do Přehledu hlavní nebo vedlejší činnost?
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #27 kdy: Březen 03, 2010 »

Vedlejší.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #28 kdy: Březen 03, 2010 »

Citace: Tom11
Dobrý den,
formulář mi dává zabrat, chápu tedy dobře, že i když jsem ve vedlejší SVČ loni ve ztrátě, čili vypočtený vyměřovací základ (řádek 26) je 0 Kč, tak minimální vyměřovací základ (řádek 28) je pro vedlejší SVČ alespoň 28.272 Kč a vyměřené pojistné (ř. 33) 8256? A musím platit zálohy i na další rok.
Takže kdo se přihlásil jako vedlejší OSVČ a nemá ze SVČ příjem, tak stejně platí ročně 8256 na důchod?
Děkuji
Myslím, že si někdo na ČSSZ musel dát hodně moc záležet na tom, aby byl formulář i pokyny k vyplnění naprosto nesrozumitelné a lidé platili pojistné i když nemusí:-)

Pokud jste byl v roce 2009 OSVČ vedlejší a vykázal jste daňovou ztrátu, tak do řádků 26 až 31 zapište nuly (předpokládám, že nechcete platit pojistné). Skutečnost, že jste oznámil provozování samostatné výdělečné činnosti ještě neznamená, že jste se přihlásil k účasti na důchodovém pojištění OSVČ. Přihláška k dobrovolné účasti (přihlašujete se zpětně) je na druhé straně přehledu, najdete ji pod bodem č. 8.
IP zaznamenána

slunecnice

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #29 kdy: Březen 04, 2010 »

A musí OSVČ pobírající starobní důchod vedlejší činnost nějak prokazovat?
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3