Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3

Autor Téma: Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti  (Přečteno 14566 krát)

Kata98

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12

Dobrý den,
mohla bych Vás poprosit o následující radu? Zpracovávám pro manžela daňové přiznání. Manžel má HPP (jako zaměstnanec úřadu) a k tomu občas píše nějaké články do novin apod., za což pobírá honorář. V r. 2008 se nemusel hlásit k SP, od roku 2009 ano.

1. v březnu 2009 napsal jako spoluautor komentář, za což získal 1. honorář (příjem v březnu 2009). - licenční smlouva byla uzavřená nakonci roku 2008. Od 1. března se tedy přihlásil na ČSSZ, doložil příjmy z hlavního zaměstnání, že platí SP - nebyly mu vyměřeny žádné zálohy. V tomto roce však už musíme podat přehled o příjmech a výdajích za rok 2009.
2. honorář obdržel v listopadu 2009 -  článek do odborného časopisu psal někdy na konci září a v říjnu 2009, v tomto období psal pro tu samou firmu ještě jeden článek, který však doposud nevyšel a nebyl ještě honorován - obě smlouvy na vytvoření tohoto díla byl uzavřenya už v srpnu  2009
3. honorář obdržel v prosinci 2009 - článek psal v listopadu 2009, smlouva uzavřená též v listopadu 2009

Vytiskla jsem si potřebný formulář, ale jsem z toho zmatená hned od začátku. Když se jedná o takovouto \"nahodilou \" činnost, protože dopředu neví, zda někdo s nabídkou na psaní článku přijde, když píše jen po večerech, když má čas  a zpravidla před termínem odevzdání článku - tzn. nepíše celý měsíc, každý den -  nevím, zda se bere že vedlejší činnost je po všechny měsíce od března 2009 do prosince 2009 každý měsíc, nebo jen v těch měsících,
kdy měl příjem nebo
jen v těch měsících kdy měl příjem nebo psal články nebo
jen v těch měsících ( i když psal např. 2 dny v měsíci?), kdy jen psal články bez ohledu na příjem nebo
má vliv na výkon činnosti podpis smlouvy, i když daný měsíc nepsal nic?


Máme tedy počítat jako měsíce, kdy probíhala vedlejší činnost - březen, září, říjen listopad - to skutečně psal
nebo zahrnout i prosinec, kdy dostal ten poslední honorář na účet či srpen,kdy podlepsal smlouvu?

Dále chtějí v přehledu počet měsíců, v nichž je považován za OSVČ = březen, září říjen, listopad? a počet měsíců, v nichž vykonával SVČ aspoň část měsíce = opět březen, září říjen, listopad - protože nepracoval každý den?

Předem mockrát děkuji za osvětlení problematiky a omlouvám se, že píši tak \"zeširoka\". Jelikož jsem se ještě nepropracovala dále, jistě se ještě na Vás obrátím.
Moc děkuji Katka
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 578
    • http://www.jakpodnikat.cz
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #1 kdy: Únor 02, 2010 »

S rozsáhlými dotazy běžte buď na úřad nebo za daňovým poradcem.
http://www.jakpodnikat.cz/ossz.php
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #2 kdy: Únor 02, 2010 »

Dle mého názoru se manžel přihlásil na sociálce od 1.3.2009 jako osoba vykonávající vedlejší samostatnou činnost (doložil příjmy ze zaměstnání a tím je splněna podmínka pro vedlejší činnost).Do přehledu na sociálku uvedete do 2. jen vedlejší, do 3. zakřížkujete 3 - 12 z důvodu zaměstnání.Do 4. daňový základ (příjmy mínus výdaje(skutečné či paušální)řádek 21. Do řádku 22 uvedete vedlejší 10 měsíců,řádek 23 stejně 10 měsíců.(neuvádí se pouze celé měsíce nemoci).Řádek 24 daňový základ děleno 10.Do řádku25,26,27 budete uvádět do kolonek pro vedlejší činnost.V řádku 28 bude buď částka z ř.26,pokud bude nižší jak 28.272.-Kč,tak se uvede 28.272.-Kč.Řádek 29 je stejný jako ř. 28,pokud si nechcete platit víc na důchod.Do ř. 30 nemusíte psát nic pokud nehrozí,že by součet ze zaměstnání a z podnikání přesáhl 1.130640.-Kč.Ř.31 je součet a ř. 32 stejný jako 31 a ř. 33 je ř. 32x0.292 a vyjde vám pojistné.
IP zaznamenána

Kata98

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #3 kdy: Únor 03, 2010 »

Děkuji za odpověď Vám oběma. Na OSSz jsem již volala a paní mi potvrdila, co píše paní Jarmila. V případě vedl. činnosti se počítají všechny měsíce - tzn. březen - prosinec = 10 měsíců. Ještě jednou moc děkuji. Katka
IP zaznamenána

Kanec

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #4 kdy: Únor 10, 2010 »

Dobrý den,
prosil bych o radu: Když jsem po celý rok vykonával SVČ a od 5.10.2009 do 30.11.2009 i zaměstnání, přičemž v listopadu 5 dní nemoc (z toho 1 den připadl na svátek), jak mám vyplnit řádky 22 a 23 (Počet měsíců...) přehledu?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #5 kdy: Únor 12, 2010 »

Budete mít jen jeden měsíc vedlejší činnosti. Říjen nelze započítat, neboť zaměstnání netrvalo celý měsíc.
IP zaznamenána

Kanec

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #6 kdy: Únor 12, 2010 »

Citace: Zdena
Budete mít jen jeden měsíc vedlejší činnosti. Říjen nelze započítat, neboť zaměstnání netrvalo celý měsíc.
Ano, ale k řádku 22 se píše: \"Do těchto měsíců se započtou i měsíce, v nichž byla SVČ (spolupráce) vykonávána i jen po část kalendářního měsíce...\" Uvedu tedy 11 měsíců jako hlavní a 2 měsíce jako vedlejší? A poté do řádku 23 11 měsíců jako hlavní a 1 vedlejší? Chápu to správně?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #7 kdy: Únor 12, 2010 »

řádek 22: 11 měsíců hlavní a 1 měsíc vedlejší
Řádek 23: to samé.

V říjnu jste sice po část měsíce vykonával zaměstnání, ale protože jste nebyl zaměstnán celý měsíc (od prvního do posledního dne), tak jste v říjnu považován za OSVČ hlavní.
IP zaznamenána

Kanec

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #8 kdy: Únor 14, 2010 »

Citace: Zdena
V říjnu jste sice po část měsíce vykonával zaměstnání, ale protože jste nebyl zaměstnán celý měsíc (od prvního do posledního dne), tak jste v říjnu považován za OSVČ hlavní.
Takže jak do ř. 22, tak do ř. 23 mám napsat 11 pro hlavní a 1 pro vedlejší?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #9 kdy: Únor 14, 2010 »

Ano.
IP zaznamenána

yks82

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #10 kdy: Únor 14, 2010 »

Dobrý den,

měl bych dotaz ohledně \"spolupracující osoby\".

Jsem zaměstnán na HPP a do toho mám vedlejší činnost. Přítel podniká na hlavní činnost.

Přemýšlel jsem o tom, že bych se nahlásil jako spolupracující osoba kvůli úspoře přítele na sociálním pojištění (z mé vedlejší činnosti zdaleka nedosahuju takový zisk, abych platil SP).

Chtěl bych se tedy nahlásit jako spolupracující osoba s tím, že bychom na mě \"převedli\" jen takovou část příjmů/nákladů, abych stále nemusel platit sociální pojištění.

Je moje úvaha, že se to vyplatí, správná, nebo je tam ještě nějaký háček?

Předpokládám, že zpětně za rok 2009 už se jako spolupracující osoba nahlásit nemohu...

Předem díky za odpověď.

Jirka
IP zaznamenána

Kanec

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #11 kdy: Únor 15, 2010 »

Citace: yks82
...
Předpokládám, že zpětně za rok 2009 už se jako spolupracující osoba nahlásit nemohu...
...
Pokud jste ještě nepodal daňové přiznání a domluvíte se s přítelem, tak se za spolupracující osobu můžete považovat. Nikde se předem nic nehlásí, jen se to uvede v přiznání...
IP zaznamenána

Kanec

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #12 kdy: Únor 15, 2010 »

Citace: Zdena
Ano.
Dobrá, děkuji...

Ještě se chci zeptat ohledně Přehledu pro ZP... Jak je tam to prohlášení a varianty A a B, tak kterou z nich mám vybrat? U áčka se píše, že při zaměstnání nejsem povinen platit zálohy, že se pak zaplatí formou doplatku... Jenže zaměstnavatel za mě pojistné odváděl a já sám jsem jako OSVČ platil i zálohy, tudíž bych spíš volil variantu B... ale vůbec si nejsem jist, poradíte?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #13 kdy: Únor 15, 2010 »

Áčko nemusíte vyplňovat, v Béčku připište k jedenáctému měsíci písmenko b. Předpokládám, že zaměstnavatel odvedl pojistné alespoň z minimální mzdy (1.080,- Kč).
IP zaznamenána

Kanec

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Přehled pro OSSZ při vedlejší činnosti
« Odpověď #14 kdy: Únor 16, 2010 »

Citace: Zdena
Áčko nemusíte vyplňovat, v Béčku připište k jedenáctému měsíci písmenko b. Předpokládám, že zaměstnavatel odvedl pojistné alespoň z minimální mzdy (1.080,- Kč).
Bohužel tomu tak není... V listopadu jsem 5 dní marodil, a tak za mě zaměstnavatel odvedl pouze 320.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3