Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: přehled sociálka  (Přečteno 1089 krát)

luboš

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
přehled sociálka
« kdy: Březen 30, 2010 »

Stále mi není jasné co uvedu v přehledu pro soc. na ř. 28 a 29 když jsem jako OSVČ vedlejší čin. 8 měsíců při zaměstnání poté na ÚP až dosud dosáhl daňový základ 22304 Kč. Interaktivní formulář mi tam hází 18848 Kč, tady v diskuzi, avšak u důchodce se piše, že na vedlejší činnost se minimální základ nevztahuje,(tedy 0) ale v \"Poučení k vyplnění\" je to zase podmíněno
\"--nedosáhl rozhodné částky ani se nepřihlásila k důchodovému pojištění na rok 2009\"
Nevím jestli jsem nebo nikoli přihlášen na rok 2009 k DP. Není to prosím jinak u lidí ve starobním důchodu oproti v produktivním věku? Na zálohách mám zaplaceno 7607 Kč.
Poté ještě nevím co uvést do odst.6 hlavní či vedlejší, když to sám ještě nevím, zatím mám stále přerušeno.
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
přehled sociálka
« Odpověď #1 kdy: Duben 02, 2010 »

Jestli jste byl celých 8 měsíců současně zaměstnancem i podnikatelem, tak vám při daňovém základu 22.304,- Kč (2.788 za 1 měsíc podnikání) nevznikla povinná účast na důchodovém pojištění. Do řádků 28 a 29 zapište nuly a nevyplňujte přihlášku k DP OSVČ, část 8. na druhé straně přehledu.

Do části 6. zapište třeba vedlejší, je to jedno. Pokud byste obnovil živnost a nebyl jste zároveň zaměstnancem, tak bude vaše činnost považována za hlavní a budete platit zálohy ve výši 1.731,- Kč bez ohledu na to, co jste zaškrtl v přehledu.
IP zaznamenána
Stran: [1]