Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: přeprava ze Švýcarska do ČR  (Přečteno 4763 krát)

Nina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
přeprava ze Švýcarska do ČR
« kdy: Leden 22, 2010 »

Dobrý den, paní Zdeno, moc bych poprosila o utvrzení nebo vyvrácení mých myšlenek :-)
Jsme spediční firma-Němec (plátce) si u nás objednal přepravu ze Švýc-do ČR. My jsme si na to objednali tuzemského přepravce-plátce. Máme tedy přijatou fa bez DPH (na základě par.69 ZDPH). Zaúčtuji celou částku do nákladů a tato fa se mi nikde neobjeví v DAP - bude se chovat jako kterákoliv česká fa od neplátce. Dále tedy tuto přepravu fakturujeme Německému zákazníkovi. Fakturujeme bez DPH (místo plnění je v DE) - v DAP řádek č.21 a uvedu do souhrnného hlášení. Byl by stejný postup při obrácené přepravě z ČR-do Švýcar? Myslím, že ano. Tuto přepravu účtuji poprvé, tak to nechci zmastit. Moc děkuji (za všechny Vaše rady, které mi vždy moc pomohly)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
přeprava ze Švýcarska do ČR
« Odpověď #1 kdy: Leden 26, 2010 »

Jde o přepravu přímo vázanou na dovoz a vývoz, tedy o osvobozené plnění s nárokem na odpočet. Pokud přefakturujete nakoupenou přepravu, tak na ni pohlížíte stejně, jako kdybyste ji poskytli vy sami. Z pohledu DPH jste Němci poskytli osvobozené plnění podle § 69 ZDPH, plnění bych raději uvedla na řádku č. 25.
Fakturu od tuzemského přepravce zaúčtujte celou do nákladů. V přiznání k DPH nejsou pro přijatá osvobozená plnění žádné chlívečky, takže se v přiznání neobjeví:-)
IP zaznamenána

Nina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
přeprava ze Švýcarska do ČR
« Odpověď #2 kdy: Leden 27, 2010 »

Paní Zdeno, moc děkuji za odpověď. Já jsem to právě chtěla uvést do ř.21, aby se tento údaj propsal do souhrnného hlášení. Ale máte pravdu, že asi tam tato přeprava nespadá, protože do ř.21 se mají uvést plnění s místem plnění mimo tuzemsko (to tato přeprava je-par.9), s vyjímkou služeb osovobozených od daně. Toto plnění je tedy osvobozené od daně s nárokem na odpočet (dle par.69), takže by tedy nemělo do SH patřit. Chápu tedy správně, že Němec nemá z tohoto plnění povinnost přiznat a zaplatit daň? Kdybych já přijala fa za takovouto přepravu ne od čecha, ale třeba od Slováka, nesamovyměřovala bych (+ a - v DAP)? Snad už to konečně pochopím (díky Vám), opravdu moc Vám děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
přeprava ze Švýcarska do ČR
« Odpověď #3 kdy: Leden 31, 2010 »

Pokud byste přepravu uvedla v řádku 21, tak byste ji také musela uvést také do SH, tam ale nepatří.

Pokud Němec přijme vaše osvobozené plnění, tak nemá povinnost přiznat a zaplatit daň v Německu. Místo plnění zůstalo v tuzemsku, kde se přeprava uskutečnila a kde je osvobozená podle § 69 ZDPH. Přesněji řečeno osvobozený je úsek, který se realizoval na území ČR, trasa mezi ČR a Švýcarskem vůbec nepodléhá české DPH.

Kdybyste přijala fakturu od Slováka za osvobozenou přepravu (přímo vázanou na dovoz a vývoz), tak byste neměla povinnost samovyměření, neboť jste přijala osvobozené plnění.
IP zaznamenána

Nina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
přeprava ze Švýcarska do ČR
« Odpověď #4 kdy: Únor 01, 2010 »

Moc Vám děkuji, už to chápu - konečně :-)
Hezký den!
IP zaznamenána

doktro

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
přeprava ze Švýcarska do ČR
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 15, 2010 »

Dobrý den, řeším obdobný problém. Ve výše uvedeném řešení vidím jednu mezeru a to tu, že aby bylo možno plnění osvobodit od české DPH (čili též dle §69) musí být předmětem české daně. Služby přepravy jsou předmětem české DPH dle §2 odst. 1c pokud je místo plnění v ČR. Místo plnění se stanoví dle §9 odst. 1. Pro výše uvedený případ to tedy znamená, že místem plnění je Německo - plnění je předmětem německé DPH a v ČR tedy nelze plnění osvobodit neboť není předmětem daně.

Je něco co přehlížím?

Děkuji, zdraví Pavel
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
přeprava ze Švýcarska do ČR
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 16, 2010 »

Dle mého názoru se v uvedeném případě nepřechyluje místo plnění podle § 9/1 ZDPH do Německa, neboť přeprava při dovozu a vývozu je osvobozena od daně (tuzemský úsek podle § 69 ZDPH, úseky v EU mimo tuzemsko podle právní úpravy států EU, které by podle směrnice EU o jednotném systému DPH měly také být osvobozené) a při přijetí osvobozené služby nevzniká příjemci povinnost přiznat daň.
IP zaznamenána
Stran: [1]