Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odpočitatelné položky z daně - penzijní připojištění  (Přečteno 2168 krát)

vesmirek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 0

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak to je s odpočitatelnými položkami ze základu daně, konkrétně s penzijním připojištěním. Loni byl pro mě z hlediska zaměstnání docela hektický rok. První dva měsíce (I-II.2009) jsem byl zaměstnancem státní firmy, která mi dávala 700 Kč/měsíčně příspěvek (bonus) na penzi v rámci penzijního připojištění, jenž v mém případě činí minimální částku 200 Kč měsíčně s tím, že to pojištění nesplácím každý měsíc, ale souhrnnou \"paušální\" částkou za celý rok, jenž jsem zaplatil převodem z účtu na počátku roku v lednu 2009 (tj.200×12=2400 Kč.). Dalších 6 měsíců (III-VIII.2009) jsem byl nezaměstnán a veden na ÚP, pobíral jsem jimi vyměřenou podporu, poté jsem od IX měsíce r. 2009 započal s registrací ŽL se živností jako OSVČ. Penzijní připojištění jsem i poté, co zanikla možnost mít zaměstnanecký bonus nezrušil, ale platím si ho doposud pořád a rušit ho ani nehodlám, je to dobrá věc, něco jako spoření. Můj dotaz zní, jakým způsobem se tyto \"penzijní\" odpočitatelné položky ze základu daně odečítají (dělá se to tak, že se to uvede se do výdajů?, ikdyž ty peníze mi jakoby zůstávají na tom penzijním účtu a až budu v penzi, se mi vrátí i s úrokama?), a zdali mohu tento odpočet pojistného učinit i za dobu mé půlroční nezaměstnanosti, kdy jsem sice nevydělával, ale pojistné jsem si na penzi odváděl. U záloh, co od počátku OSVČ platím na zdravotní a sociální pojištění jsem se již dozvěděl, že tyto položky jsou nezdanitelné, a nemohu je tedy nárokovat na snížení základu daně (ikdyž paradoxně to také jsou také nutné výdaje každého pracujícího člověka). A ještě jak to je s dobou nezaměstnání v daňovém přiznání, co budu dělat letos v březnu, dokladuje se nějakým způsobem, že daň v tom období nezaměstnanosti za mě platil stát a musím také dokládat výši mého \"příjmu\" v podobě pobírané státní podpory jako nezdanitelné položky? Nebo se toto období úplně vypouští a vyplním se jen tu část na zaměstnavatele (již mi přišel výpis o výši zdanitelných příjmů a o výši sražených záloh na daň z příjmu) a pak tu část za OSVČ, kdy hlavní pracovní činností byl příjem z podnikání? Přiznání si teď budu dělat poprvé v životě, bude to pro mě tedy horor, mám z toho docela obavy, zejména z případných možných chyb. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Odpočitatelné položky z daně - penzijní připojištění
« Odpověď #1 kdy: Leden 21, 2010 »

Penzijní připojištění, od základu daně lze odečíst částky zaplacené v rozmezí 6-18 tisíc. Takže Vy  neuplatníte nic.

Sociální, zdravotní a taky nemocenské pojištění jdou daňově neuznatelné výdaje.

K přiznání bych přiložila kopii potvrzení z úp, od kdy do kdy jste byl veden jako uchazeč o zaměstnání. Jistě takový doklad máte.

Z potvzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele přenesete částky do daňového přiznání, 2. oddíl, bod 1.

Příjmy a výdaje  z podnikání vyplníte do přílohy číslo 1 daňového přiznání.
IP zaznamenána
Stran: [1]