Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nákup mimo EU (Cina) versus vice zivnosti  (Přečteno 4801 krát)

Vita

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Nákup mimo EU (Cina) versus vice zivnosti
« kdy: Leden 20, 2010 »

Dobry den,

predem dekuji za uzasne stranky. Nasel jsem zde spoustu odpovedi na me otazky - dekuji. Ale prece jenom bych jeste nejake mel.

Chci rozjet e-shop se zbozim z tretich zemi (cina), nejsem platce DPH.

1. kazde zbozi by melo projit celnici a melo by byt urceno DPH popripade clo. Co kdyz bude zbozi nepatrne hodnoty pod 150 euro - mam
    prodat tak jak mi to prijde, bez urceneho dph nebo je potreba dodatecne priznat zhledem k tomu ze zbozi je urceno k podnikani.

2. hranice kdy se stanu platcem DPH je 326tis. za rok z EU   mimo EU  obrat vyssi jak 1 mil. (12 po sobe...)
    Je to obrat z faktur prijatych (vydaje) nebo vystavenych ( za kolik prodam)?

3. mam vice zivnosti.  Priklad - mam dve zivnosti  rocne fakturuji 900 tis, odepisuji pausalem  80 a 60%.
    Jakmile zacnu treti zivnost - nakupovat a prodavat neplati hranice 326 tisic obrat z EU   a 1 mil. mimo EU   ale jakmile budu mit obrat
    100 tisic u treti zivnosti (nakup a prodej), tak se stanu platcem DPH ? (vzhledem k tomu ze jiz z predchodich dvou zivnosti mam takovy obrat  - scita se)
   
4. Mam tri zivnosti 2 jsou sluzby 1 je e-shop - Predpokladam ze u dvou mohu uplatnit odpis pausalem a u e-shopu skutecne vydaje
    nebo to musi byt u vsech sjednoceno, bud vse pausalem nebo vse skutecnymi naklady.

5. Postovne konecnemu uzivateli jako vydaj urcim napr. z podaciho listku nebo jinym zpusobem - jak dokladovat ?

  Mnohokrat dekuji
  a preji hezky den
  Vita
IP zaznamenána

Tomáš78

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Nákup mimo EU (Cina) versus vice zivnosti
« Odpověď #1 kdy: Leden 28, 2010 »

Dobrý den ,
  já jsem na tom podobně jako vy . Obchoduji s Thajskem .
Také nejsem plátce DPH ,ale asi je výhodnější být plátce DPH .
Jelikož , pokud odvážíte zboží , tak Vám celnice vypočte DPH a CLO .
Co se týče proclení , tak si musíte zažádat od daňové číslo EU . Mylím že se jmenuje OERI .
Pokud toto neuděláte , tak celnice nemá jak zjistit , že se jedná o obchodní zboží .
Když toto neuděláte a přijde Vám kontrola ( ale asi se to nestane ) . Tak by mohla po Vás chtít doklady , jak bylo zboží procleno .

Pokud Vám je zboží zasláno poštou ( po ČR česká pošta) . Tak by jste měla zaplatit clo a DPH přímo na české poště .
Ty doklady jsou docela složité .
Také v tom tápu . Ale základní info jsem zjistil .
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nákup mimo EU (Cina) versus vice zivnosti
« Odpověď #2 kdy: Leden 31, 2010 »

1. zásilky nepatrné hodnoty, které projdou celnicí bez povšimnutí, můžete prodat tak, jak přijdou.

2. 326 tis. Kč za rok od plátců DPH z EU je z faktur přijatých. Obrat 1 mil. Kč je z uskutečněných zdanitelných plnění, tedy z faktur vystavených (bez ohledu na to, kdy vám budou uhrazeny).

3. Obraty ze všech činností se sčítají, započítává se dokonce i pronájem nemovitosti, který je jinak osvobozený od DPH.

4. Všechno musí být sjednoceno, neboť se ve všech případech jedná o příjmy ze živnosti, které budou po sečtení tvořit jeden dílčí základ daně podle § 7 zákona o daních z příjmů.

5. Výdaj na poštovné prokážete podacím lístkem, případně fakturou od České pošty, pokud uzavřete Dohodu o podmínkách podávání poštovních zásilek Obchodní balík (o podmínkách dohody se informujte na své poště)..
IP zaznamenána

Lennie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Nákup mimo EU (Cina) versus vice zivnosti
« Odpověď #3 kdy: Březen 12, 2010 »

Dobrý den, má otázka se netýká přímo hlavní otázky... Stále mi ale není jasná problematika plátcovství DPH při nákupu zboží z EU...

Pokud nakupuji od neplátců DPH (soukromých osob) ze států EU a následně ho prodávám, tak toto zboží se do částky limitované 326 tisíci nepočítá? A pokud nakupuji od plátců DPH z EU, počítá se do limitu částka včetně DPH?

Moc děkuji za odpověď,

Lenka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nákup mimo EU (Cina) versus vice zivnosti
« Odpověď #4 kdy: Březen 12, 2010 »

Pokud nakupujete zboží z EU od neplátců, tak se nákup nepočítá do limitované částky. Vycházím ze znění § 16 ZDPH: (1) Pořízením zboží z jiného členského státu se pro účely tohoto zákona rozumí nabytí práva nakládat jako vlastník se zbožím OD OSOBY REGISTROVANÉ K DANI V JINÉM ČLENSKÉM STÁTĚ, pokud je zboží odesláno nebo přepraveno z jiného členského státu do tuzemska nebo do jiného členského státu osobou registrovanou k dani v jiném členském státě, která uskutečňuje dodání zboží, nebo pořizovatelem nebo zmocněnou třetí osobou.

Unijní neplátce není osobou registrovanou k dani v JČS, takže neuskutečňujete pořízení zboží.

Pokud nakupujete od plátců DPH z EU, tak započítáváte do limitu částku bez DPH_ viz § 94/6 ZDPH.
IP zaznamenána

markus

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Nákup mimo EU (Cina) versus vice zivnosti
« Odpověď #5 kdy: Březen 18, 2010 »

Jak na toto ?

 - je celkem bezne ze odesilatel se snazi usnadnit procleni a tak napise na balik hodnotu ktera neodpovida obsahu - napriklad udana hodnota je 50$ a uvnitr je zbozi treba za 1000$ , k tomu jeste oznaci balik jako Gift . Cili se stava celkem bezne ze baliky projdou celnici az na postu kde je mozno si ho vyzvednout.

Jak to ale bude v pripade ze mi za cely rok neodchyti treba zadny balik a ja pak v danovym priznani budu mit na fakturach zbozi za hrozny palky ze zahranici. Nebude mit nekdo kecy? Abych pak treba nedoplacel za vsechny baliky ktery meli byt procleny ale povedlo se je protahnout bez povsimnuti ?

Nekdo rikal ze je to v pohode - kdyz to proste projde celnici tak to projde a zbozi muzu prodat tak jak prislo a nic neresim, ale kdyz se v tom tak pitvam tak si myslim ze to asi nebude az tak pravda.

No a v případš že mi takový balík proste prijde domů, to se mám jít dodatecne nekam udat a zaplatit za clo a dane?  To mi prijde takový smesný pomerne... Ale zrejme to tak bude, co?
IP zaznamenána
Stran: [1]