Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Registrace k DPH  (Přečteno 4460 krát)

baresi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Registrace k DPH
« kdy: Leden 17, 2010 »

Dobrý den, kreslím dílenské výkresy pro stavby do Německa a dosud jsem nebyl plátce DPH, jsem povinen se od 1.1.2010 registrovat k DPH? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230
Registrace k DPH
« Odpověď #1 kdy: Leden 17, 2010 »

Pokud příjemci služby vzniká povinnost přiznat a zaplatit daň, stáváte se plátcem dnem poskytnutí této služby (§94/11 ZDPH).

Hezký den!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
Registrace k DPH
« Odpověď #2 kdy: Leden 17, 2010 »

Povinná registrace se vztahuje na služby poskytované podle § 9/1 zákona o DPH (podle základního pravidla).
Baresi poskytuje služby podle § 10 ZDPH (služby, u kterých se místo plnění stanoví podle zvláštních pravidel), podle mého názoru mu nevzniká registrační povinnost.
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230
Registrace k DPH
« Odpověď #3 kdy: Únor 14, 2010 »

Zdeno,

vycházím z § 94/11 a § 95/6 ZDPH. Nezměníte názor?

Hezký den!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
Registrace k DPH
« Odpověď #4 kdy: Únor 14, 2010 »

Asi nezměním, ale ráda si o tom pokecám:-)

§ 94/11 říká: (11) Osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, která poskytuje služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1, se stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb, pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci služby.

Registrační povinnost má tedy osoba, která poskytuje služby podle § 9/1 ZDPH. Ustanovení § 9/1 ZDPH se týká služeb, u kterých se místo plnění přechyluje do země příjemce služby (pokud je příjemce osobou povinnou k dani), a to těch služeb, u kterých se místo plnění posuzuje podle ZÁKLADNÍHO pravidla, služby nejsou vyjmenované v jiných ustanoveních ZDPH.

Baresi píše, že kreslí dílenské výkresy pro STAVBY do Německa a já předpokládám (doufám, že správně), že jsou součástí projektové dokumentace stavby, která je realizována na území Německa. V těchto případech se místo plnění určuje podle § 10 ZDPH, který říká:  Místem plnění při poskytnutí služby vztahující se k nemovitosti, včetně služby znalce, odhadce a realitní kanceláře, služby ubytovací, udělení práv na užívání nemovitosti a služby při přípravě a koordinaci stavebních prací, jako jsou zejména služby architekta a stavebního dozoru, je místo, kde se nemovitost nachází.

.... místo plnění se nepřechyluje z tuzemska do jiného členského státu, ono tam je už od samého počátku. Pokud Baresimu někde vznikne registrační povinnost, pak to bude podle pravidel státu, na jehož území se nachází stavba.
IP zaznamenána

Toja

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 55
Registrace k DPH
« Odpověď #5 kdy: Březen 15, 2010 »

Dobrý den, prostudovala jsem novelu o DPH 2010 a není mi to úplně jasné. Budu moc vděčná za radu.
A.
Jsem FO, poskytuji služby do zahraničí (kontroluji lékaře při provádění studií nových léků). Faktury zasílám subjektu v Anglii, kontroly lékařů ale probíhají v různých státech Evropy (asi 14 zemí). Loni jsem nebyla plátcem DPH, protože jsem obrat za služby v zahraničí nezapočítavala do rozhodné výše obratu pro povinné plátcovství.
1. dotaz: Bylo to tak správně? Podle jakého paragrafu zákona? Kdo a kde (v které zemi - v Anglii, nebo v těch státech, kde byla ta služba realizována) by tedy měl platit DPH? A při jakém obratu?

B.
Letos podle nové legislativy už bych asi měla být zaregistrovaná jako plátce DPH nezávisle na obratu. DPH by ale zřejmě měl platit příjemce služby.
2. dotaz:
Je to tak správně? Jak mám vystavit fakturu s DPH, nebo bez DPH, co mám na fakturu napsat (třeba odkaz na zákon), aby věděli, že jsou plátci oni?

C.
Za rok 2008 jsem uplatňovala skutečné výdaje a vedla DE. Za rok 2009 budu uplatňovat paušál.
3. dotaz:
Mám podat dodatečné daňové přiznání za rok 2008, když jsem měla vystavenou fakturu v prosinci 2008, ale platba proběhla až v lednu 2009? Na daňovém přiznání jsem tuto pohledávku neuváděla jako pohledávku.
Je to chyba? Nebo jsem to měla zdanit už při vystavení faktury a nikoliv až po připsání platby?

D.
Letos, jako zaregistrovaný plátce DPH, už ale asi budu muset opět vést DE.
4. dotaz:
Je možné uplatňovat opět paušál?
Pokud bych uplatňovala skutečné výdaje, jaký je potom postup? Opět dodatečné daňové přiznání?
Mám někam zaznamenat pohledávky už nyní v daňovém přiznání za rok 2009? Nebo až potom v případném dodatečném daňové přiznání?

E.
K dani z příjmu se přiznávají příjmy ze zahraničí stejně jako příjmy z tuzemska, nebo snad nějak jinak? Lze použít stejný formulář?

Uff. :-) Děkuji moc za Vaše cenné rady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
Registrace k DPH
« Odpověď #6 kdy: Březen 25, 2010 »

A.

Podle mého názoru jste poskytovala poradenskou, konzultační, nebo jinou nehmotnou službu osobě povinné k dani v jiném členském státě EU (podnikatelskému subjektu v Anglii) podle § 10/6/c) ZDPH. Místo plnění se přechýlilo do Anglie za příjemcem služby, kterému jste fakturovala a otázku zdanění (či nezdanění) řešil odběratel podle místního zákona o DPH.

Obrat za služby s místem plnění mimo tuzemsko se nezapočítává (a nezapočítával se ani v roce 2009) do obratu pro povinné plátcovství _ vizte § 6/2 ZDPH:
 Obratem se pro účely tohoto zákona rozumí souhrn úplat bez daně, včetně dotace k ceně, které osobě povinné k dani náleží za uskutečněná plnění, kterými jsou dodání zboží, převod nemovitosti a poskytnutí služby, S MÍSTEM PLNĚNÍ V TUZEMSKU, jde-li o úplaty za.......

B.
Ano, je to tak. Pokud poskytnete službu s místem plnění v jiném členském státě EU osobě povinné k dani (plátci DPH, nebo i osobě, která je zatím osvobozena od daně, ale uskutečňuje ekonomické činnosti), tak se podle § 94/11 ZDPH povinně stáváte plátcem DPH v tuzemsku.

Fakturu vystavíte bez DPH s náležitostmi podle § 33 ZDPH. Na fakturu můžete napsat například:
The place of supply is considered to be in your country pursuant to Section 9 (1) Value Added Tax Act No. 235/2004 Coll. The person to whom the service is rendered is liable to declare and pay VAT in his country (reverse charge).

C.
Rozhodnutí, zda podáte dodatečné daňové přiznání, je na vás. Pohledávka měla být uvedena v tabulce D přiznání za rok 2008. Jestliže jste ji neuvedla, tak FÚ neví, že máte povinnost podat dodatečné přiznání a bez kontroly to nezjistí. Z dlouholeté zkušenosti vím, že paušalisty nekontrolují.

D.
Plátce DPH nemusí vést DE, klidně může uplatňovat výdaje procentem z příjmů. Potřebnou evidenci (přijatá a uskutečněná zdanitelná plnění) si vede jen pro účely DPH.
Pokud jste se rozhodla uplatňovat v roce 2010 skutečné výdaje, tak je vhodné provést úpravy základu daně už v daňovém přiznání za rok 2009. Pokud vám po úpravách vyjde vyšší daň, tak ji rovnou zaplatíte. Kdybyste podala dodatečné až za rok, tak vám vyměří úrok z prodlení.

E.
Ano, tyto příjmy (za poskytnutí služby do ciziny) se přiznávají stejně, jako příjmy z tuzemska (na řádku 101).
IP zaznamenána
Stran: [1]