A.
Podle mého názoru jste poskytovala poradenskou, konzultační, nebo jinou nehmotnou službu osobě povinné k dani v jiném členském státě EU (podnikatelskému subjektu v Anglii) podle § 10/6/c) ZDPH. Místo plnění se přechýlilo do Anglie za příjemcem služby, kterému jste fakturovala a otázku zdanění (či nezdanění) řešil odběratel podle místního zákona o DPH.
Obrat za služby s místem plnění mimo tuzemsko se nezapočítává (a nezapočítával se ani v roce 2009) do obratu pro povinné plátcovství _ vizte § 6/2 ZDPH:
Obratem se pro účely tohoto zákona rozumí souhrn úplat bez daně, včetně dotace k ceně, které osobě povinné k dani náleží za uskutečněná plnění, kterými jsou dodání zboží, převod nemovitosti a poskytnutí služby, S MÍSTEM PLNĚNÍ V TUZEMSKU, jde-li o úplaty za.......
B.
Ano, je to tak. Pokud poskytnete službu s místem plnění v jiném členském státě EU osobě povinné k dani (plátci DPH, nebo i osobě, která je zatím osvobozena od daně, ale uskutečňuje ekonomické činnosti), tak se podle § 94/11 ZDPH povinně stáváte plátcem DPH v tuzemsku.
Fakturu vystavíte bez DPH s náležitostmi podle § 33 ZDPH. Na fakturu můžete napsat například:
The place of supply is considered to be in your country pursuant to Section 9 (1) Value Added Tax Act No. 235/2004 Coll. The person to whom the service is rendered is liable to declare and pay VAT in his country (reverse charge).
C.
Rozhodnutí, zda podáte dodatečné daňové přiznání, je na vás. Pohledávka měla být uvedena v tabulce D přiznání za rok 2008. Jestliže jste ji neuvedla, tak FÚ neví, že máte povinnost podat dodatečné přiznání a bez kontroly to nezjistí. Z dlouholeté zkušenosti vím, že paušalisty nekontrolují.
D.
Plátce DPH nemusí vést DE, klidně může uplatňovat výdaje procentem z příjmů. Potřebnou evidenci (přijatá a uskutečněná zdanitelná plnění) si vede jen pro účely DPH.
Pokud jste se rozhodla uplatňovat v roce 2010 skutečné výdaje, tak je vhodné provést úpravy základu daně už v daňovém přiznání za rok 2009. Pokud vám po úpravách vyjde vyšší daň, tak ji rovnou zaplatíte. Kdybyste podala dodatečné až za rok, tak vám vyměří úrok z prodlení.
E.
Ano, tyto příjmy (za poskytnutí služby do ciziny) se přiznávají stejně, jako příjmy z tuzemska (na řádku 101).