Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pronájem nemovitosti částečně invalidním důchodcem: platit SP a ZP?  (Přečteno 1485 krát)

heyday

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, maminka pronajímá dům, každý rok z toho odvádí daň z příjmů. Před mnoha lety měla na tuto činnost vystavený živnostenský list, který má již pár let pozastavený (protože dle živnostenského zákona pronájem není živností), ale teď jí přišel dopis z OSSZ, aby jim ohlásila začátek a pozastavení živnosti a další informace. Hledala jsem, zda-li má platit Sociální pojištění a zde jsem našla, že z pronájmu se neplatí. Platí to obecně nebo je zde podmínka nějakého max. výdělku? A zdravotní pojištění za ni platí stát jako za částečného invalidního důchodce, ale zde zase všude čtu, že od určité výše výdělku je třeba si ho platit sám nebo se jedná skutečně pouze o živnosti a u pronajímání se platí pouze daň? Předpokládám, že měla po celou dobu pronájmu zasílat na sociálce a zdravotní pojišťovně přehled příjmu...? Ještě dodávám, že po celou dobu pronájmu byla hlášená na úřadě práce či pracovala.

Děkuji Vám za pomoc, jsme bezradné.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Z příjmů z pronájmu (v daňovém přiznání je uvádíte jako příjem podle § 9 zákona o daních z příjmů) se neplatí zdravotní, ani sociální pojištění a to bez ohledu na výši příjmu.

Najděte si maminku v živnostenském registru zde:
http://www.rzp.cz/cgi-bin/aps_cacheWEB.sh?VSS_SERV=ZVWSBJFND
a ověřte si, zda má oficiálně přerušenou živnost. V minulosti se živnost automaticky po 2 letech obnovila, pokud jste neoznámili na ŽÚ další přerušení.

Na OSSZ napište, že maminka nevykonává (od roku ....) samostatnou výdělečnou činnost, snad jim to bude stačit. Pokud by náhodou vyžadovali přehledy o příjmech a výdajích za předešlé roky, tak jim je vyplňte samými nulami.
IP zaznamenána

heyday

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Děkuji za odpověď, moc nás potěšila :)
IP zaznamenána
Stran: [1]